O tym, jak bardzo cenna jest żona wie każdy mąż, ale żeby od razu umieszczać ją w rubryce osiągniętych dochodów, to już chyba lekka przesada... Ale nie zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które twierdzi, że zapis o zarobkach współmałżonka osoby publicznej powinien pojawić się w oświadczeniu majątkowym. Jego brak świadczy o uchybieniu, co wytknięto burmistrzowi Wąchocka i przewodniczącemu tamtejszej Rady Miejskiej. Tyle tylko, że prawie żaden ze starachowickich samorządowców, tego nie praktykuje. Czyżby wszyscy łamali prawo?
Nie pierwszy raz oświadczenia majątkowe wzbudzają kontrowersje. O ile nie ma większych problemów z podaniem osób zobowiązanych do składania tych dokumentów, o tyle pojawiają się one, gdy trzeba określić, jakie informacje powinny znaleźć się w zeznaniach.
Teoretycznie wszystko znajduje się w ustawie o samorządzie gminnym, która mówi jasno, że należy zamieścić tam „informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach prawa handlowego.
Oświadczenie powinno zawierać informacje dotyczące majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską”. Problemy pojawiają się jak zwykle z interpretacją, w tym przypadku pojęcia wspólności majątkowej małżeńskiej, bo właśnie ono zwróciło uwagę Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które wytknęło uchybienia w zeznaniach wąchockich samorządowców.
A wszystko zaczęło się od pisma, zapewne jednego z mieszkańców, jakie wpłynęło drogą elektroniczną do CBA, Urzędu Kontroli Skarbowej i wojewody, w którym wskazywano na nieprawidłowości w wypełnianiu oświadczeń.
Potwierdziły to czynności podjęte przez funkcjonariuszy CBA. A wnioski nasuwały się dwa: część osób wypełniających oświadczenia deklarując posiadanie domu, nie informowała o posiadaniu działki, na której stoi budynek, a także nie deklarowała dochodów osiąganych przez współmałżonka. O ile w przypadku pierwszego zarzutu samorządowcy „bili się w piersi”, to drugiego pojąć nie mogli.
- Od samego początku składam oświadczenia majątkowe, w dodatku w dwóch wersjach – jako radny i jako kierownik jednostki organizacyjnej – mówił Leszek Śmigas. – Nigdy jednak nie umieszczałem w nich dochodów małżonki. I nie zamierzam ich ujawniać.
Moja żona nie jest osobą publiczną, a jej dochody znajdują się w „picie” załączanym do zeznania. Nie widzę potrzeby wpisywania tego w oświadczeniu i publicznego ujawniania. W formularzu oświadczenia nie ma nawet odpowiedniego punktu – stwierdził radny, który ujął się za przewodniczącym RM i burmistrzem.
Zastanawiające jest także, czemu nieścisłości dopatrzono się tylko w dwóch dokumentach, skoro pozostałe także zawierały podobne błędy.
- Moje oświadczenie potraktowałem tak samo, jak inne, które sprawdzałem – mówił przewodniczący RM Sebastian Staniszewski. – Co roku wypełniam je w ten sam sposób. Do tej pory nie zakwestionował tego żaden organ nadzorczy – dziwił się.
- Wszystko z powodu niejasności, nadinterpretacji lub może niedointerpretowania przepisów – uważa L. Śmigas
Trudno przecież posądzać samorządowców o zatajanie dochodów współmałżonków, bo wszystko ujawnili w załączonych zeznaniach podatkowych (PIT).
- Wspólnie z żoną składaliśmy podwójnie te same oświadczenia majątkowe, gdyż jest ona kierownikiem jednostki organizacyjnej powiatu – mówił burmistrz Jarosław Samela.
– Informacje o naszych dochodach są ogólnie dostępne na stronach BIP. A CBA sugeruje, żeby traktować żonę jako korzyść majątkową.
Korzyść nie korzyść, ale zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (art. 31 § 2), w skład wspólności ustawowej majątku małżeńskiego, którą - jak mówi ustawa - trzeba ujawnić, wchodzą przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku przez oboje małżonków lub przez każdego z nich. Jest to tzw. majątek wspólny, do którego zalicza się przede wszystkim pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej męża lub żony.
Ujawnieniu podlegają także dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, a także środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
W ilu oświadczeniach znajdziemy tego typu informacje, bo jeśli chodzi o zeznania starachowickich samorządowców, to raczej w nielicznych. Owszem, pojawiają się notki dotyczące współwłasności, lecz w przypadku zgromadzonych oszczędności, posiadanych nieruchomości, czy zaciągniętych zobowiązań, ale nie uzyskanych dochodów.
Informację taką znaleźliśmy tylko w jednym oświadczeniu majątkowych, należącym do Andrzeja Krukowicza (radny miejski), który podał emeryturę żony. W pozostałych zeznaniach próżno szukać takiego zapisu, niezależnie, czy należą one do radnych miejskich, czy powiatowych. Czyżby wszyscy łamali prawo?
- Jest to jest jakaś totalna nadinterpretacja przepisów – uważa Jan Wzorek, przewodniczący Rady Powiatu w Starachowicach. – O ile radny jest osobą publiczną, o tyle jego współmałżonek nie, z całą tego konsekwencją. Nie rozumiem więc, czemu w oświadczeniu mielibyśmy wskazywać jego majątek – dziwił się.
Podobnie zareagował przewodniczący starachowickiej Rady Miejskiej – Zbigniew Rafalski.
- Osoby, które kontrolowały oświadczenia najwyraźniej nie znały przepisów – stwierdził. – Radni podają wyłącznie swoje dochody, a w przypadku majątku należy nadmienić, czy stanowi on własność, czy współwłasność.
- CBA nie jest organem uprawnionym do interpretowania przepisów – stwierdził J. Wzorek. – Jest wiele instytucji kontrolujących dochody, którym powinno zgłaszać się wszelkie nieprawidłowości.
Ale w tym przypadku, jego zdaniem, do uchybień nie doszło.
- Za każdym razem Urząd Skarbowy poważnie podchodzi do oświadczeń majątkowych. Od razu zwraca uwagę, jeżeli radnym zdarzy się na przykład połączyć w jedno dwa źródła dochodów. Gdyby rzeczywiście doszło do jakiś nieprawidłowości, z pewnością nie przeszłyby one bez echa. W końcu nie po raz pierwszy składamy oświadczenia.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)