AAA
Łódzki Festiwal Chóralny
Cantio Lodziensis
Poniedzialek, 07 grudnia 2009r. (godz. 23:56)

Łódzki Dom Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi są organizatorami CANTIO LODZIENSIS. Festiwal jest imprezą cykliczną o zasięgu ogólnopolskim, a głównym jego celem popularyzacja chóralistyki oraz literatury chóralnej, polskiej i zagranicznej.

Ilustracja
Ilustracja
fot. BE&W
Nastepna wiadomosc:
ť Piękne głosy z południa Starachowic

Poprzednia wiadomosc:
ť Kabaretowo

Festiwal ma formułę konkursu, a o udziale chórów i zespołów wokalnych decyduje powołana przez organizatorów Rada Artystyczna, na podstawie otrzymanych kart zgłoszeń i nagrań. Zespoły oceniane w ośmiu kategoriach: dziecięca, młodzieżowa, akademicka, stowarzyszenia i towarzystwa śpiewacze, szkoły muzyczne I st., szkoły muzyczne II st., zespoły wokalne oraz gospel i muzyka rozrywkowa.


Najlepsze chóry otrzymują nagrody i wyróżnienia. Przyznawana jest również nagroda specjalna - za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora łódzkiego.

Do XII edycji konkursu, który odbył się w dniach 21-22 listopada 2009 r., Rada Artystyczna zakwalifikowała spośród ponad 40 zgłoszonych - 25 chórów. W gronie tym znalazł się również Dziewczęcy Chór Kameralny „PORTAMENTO” działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach pod kierunkiem B. Magdaleny Mrózek.

W tegorocznym jury zasiadało grono profesorów z akademii muzycznych: w Katowicach - prof. Józef Świder, Bydgoszczy -prof. Mariusz Kończal oraz z Łodzi: prof. Anna Domańska, prof. Sławomir Kaczorowski i prof. Andrzej Ryłko.

Repertuar przygotowany przez starachowicki chór to 5 utworów pokazujących różnorodne jego możliwości: „Bądź wiesioła Panno Czysta” – to umiejętność kształtowania frazy muzyki dawnej (w. XVI); „Ave Maria” – A. von Bruck (w. XVI) to śpiew chóru unisono (część I - chorał gregoriański) oraz umiejętność polifonicznego dialogowania każdego głosu (część II – motet), polifoniczne podejście do materii dźwiękowej trzeba było wykazać w kolejnym utworze, ale tym razem współczesnym inspirowanym muzyką dawną – „Tota pulchra es Maria” M. Durufle; piękną kantylenę zaprezentowały dziewczęta we współczesnym utworze „Jarzębina” skomponowanym przez Aleksandrę Brejzę; radość wspólnego muzykowania najpełniej była słyszalna w wykonanej przez chór w układzie 4-głosowym melodii ludowej – „Wele wetka”.

Zarówno dobór repertuaru, jak i wykonanie zostało wysoko ocenione przez jury oraz słuchaczy. Komisja oceniająca podkreśliła na spotkaniu metodycznym (omawiając prezentację chóru „PORTAMENTO”) bardzo dobry dobór repertuaru, ogromną kulturę brzmienia chóru oraz wyrównanie i pełnię jego brzmienia.

Zwrócono również uwagę na wspaniałą dykcję chóru i umiejętność wykonania na bardzo dobrym poziomie zarówno utworów o charakterze homofonicznym, jak i polifonicznym. Jednak najbardziej „zauroczył” jurorów bardzo wysoki poziom brzmienia emisyjnego chóru – dorównujący umiejętnościami chórom akademickim. Efektem tak wysokiej oceny było przyznanie przez jurorów Chórowi Kameralnemu „PORTAMENTO” I miejsca w kategorii – chóry młodzieżowe.

Twórcami tego kolejnego sukcesu chóru są: Anna Dudek, Kamila Jankowicz, Magdalena Czerwińska, Agata Krysiak, Małgorzata Gąś, Joanna Czapka, Barbara Jop, Karolina Maciejczak, Ewa Babicka, Anna Garbala, Justyna Dąbrowska, Julia Bargiełowska, Justyna Głowacka, Joanna Domańska i Marta Słomka. W wyjeździe towarzyszyły chórowi nowe członkinie: Agnieszka Lasek, Anna Połeć i Daria Ptasińska, które już przygotowują się do udziału w kolejnych koncertach.

- Serdecznie dziękuję dziewczętom za tak wspaniałą prezentację konkursową. Nie ukrywam, że byłam dumna z nich słysząc pochwały jurorów oraz moich koleżanek i kolegów – dyrygentów. Życzę dziewczętom wytrwałości, bo każda systematyczna praca przynosi w pewnym momencie efekty.

Rodziny dziewcząt – gratulując tak wspaniałych pociech – serdecznie proszę o wspieranie ich w wokalnej pasji, natomiast nauczycieli i wychowawców o wyrozumiałość i pomoc w pogodzeniu codziennych trudności i problemów szkolnych oraz realizacji młodzieńczych zainteresowań – podsumowała wyjazd bardzo zadowolona z sukcesu dziewcząt dyrygent chóru, B. Magdalena Mrózek.

(mb)

REKLAMA