AAA
Bach u Cystersów 2016 - czyli festiwal Muzyka w Opactwie
Wtorek, 13 wrzesnia 2016r. (godz. 10:17)

BACH U CYSTERSÓW WĄCHOCK 2016

Sobota, 24 września 2016, godz. 20.00

Johann Sebastian Bach


Utwory na flet i klawesyn
Trio Sonata G Dur na 2 flety i b.c. BWV 1039
Suita c-moll na flet i b.c. BWV 997
Przerwa
Sonata Es-dur na flet b.c. BWV 1031
Trio Sonata Musical Offering na 2 flety i b.c. BWV 1079
Łukasz Długosz (flet)
Agata Kielar - Długosz (flet)
Marek Toporowski (klawesyn)

Sobota, 1 października 2016, godz. 20.00
Johann Sebastian Bach
Inspiracje jazzowe
Bogdan Hołownia (fortepiano)
Günter Wehinger (flet)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)


"Bach u Cystersów 2016", to szósta edycja Festiwalu "Muzyka w Opactwie". Opactwo Wąchockie, to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Jego położenie z dala od wielkich centrów kultury sprawia, że wzorem wielkich letnich festiwali muzycznych Europy miejsce to stanowi wymarzoną siedzibę Festiwalu. Chcemy wypełnić mury Opactwa muzyką najwyższych lotów w wykonaniu artystów o światowej renomie. Naszą ambicja jest aby wydarzenia te dały lokalnej i szerokiej społeczności możliwość poznania muzycznego dziedzictwa Europy, a także stały się wizytówką kulturalną Opactwa, jak i jednym z czołowych elementów promocji regionu i Polski w Europie. Wierzymy, że, dbałość o wysoki poziom artystyczny i spójność programową zapewnią Festiwalowi z czasem stałe miejsce pośród renomowanych festiwali w Europie i na stałe wpiszą go w kalendarz znaczących wydarzeń kulturalnych Polski i Europy.
Począwszy od 2013 roku edycje Festiwalu będą poświęcone wyłącznie muzyce Johanna Sebastiana Bacha.

24 września 2016
Utwory na flet (dwa flety) i basso continuo (klawesyn) Johanna Sebastiana Bacha powstały najprawdopodobniej w latach od 1720 do 1741r. Choć większość autografów kompozycji tego okresu zaginęła, uważa się, że ich geneza związana jest z działalnością Bacha w Collegium Musicum.
Sonata Musical Offering (niemiecki tytuł: Musikalisches Opfer lub Das Musikalische Opfer) BWV 1079 jest zbiorem kanonów, fug oraz drobnych utworów, opartych na jednym temacie muzycznym. Powstanie dzieła wiąże się z wizytą Bacha na dworze Fryderyka II w Poczdamie w maju 1747 roku, kiedy to znany z biegłości w improwizacji kompozytor otrzymał od monarchy temat muzyczny, na którym zaimprowizować miał fugę trzy-, a potem sześcio - głosową. Dwa miesiące po spotkaniu, Bach opublikował zbiór utworów opartych na Thema Regium ("Temacie Króla"). Dzieło znane obecnie jako Musical Offering.

01 października 2016 - Inspiracje jazzowe?
"Można to zagrać jednocześnie na trzy, cztery różne, kompletnie niezależne sposoby, bo Bach też tak komponował. I można przy okazji zrobić to funkowo i… jak trzeba". Miles Davis

Twórcą i organizatorem Festiwalu "Muzyka w Opactwie" jest William Jan de Mousson Romanski absolwent The Royal College of Music w Londynie w klasie fortepianu twórca wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Stworzył festiwale muzyki kameralnej w Clandon Park, i Hatchlands w Anglii, St. Amand Montrond Music Festival we Francji, który po trzech latach działalności znalazł się w gronie najlepszych festiwali muzycznych Europy (według angielskiego "The Times"). Pracował z najwybitniejszymi muzykami: Światosławem Richterem, Danielem Szafranem, Fiodorem Drużyninem, Eugeniuszem Mogilewskim, Krystianem Zimermanem. Był głównym organizatorem obchodów 125-lecia Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie z koncertami w Londynie, Paryżu, Nowym Yorku, oraz Moskwie. Zorganizował gościnne Master Classes czołowych profesorów Konserwatorium Moskiewskiego w Londyńskim Royal College of Music. Zajmuje się również muzyka filmową. Ostatnio był konsultantem muzycznym do wielokrotnie nagrodzonego filmu Jana Jakuba Kolskiego "Wenecja". Od stycznia 2013 wraz z dr Hanną Romańską Knight oraz redaktorem Leszkiem Ślusarskim na antenie Polskiego Radia Kielce prowadzi cotygodniowy, niedzielny program "Muzyka Mistrzów - Magna Res Przedstawia"

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English