AAA
"Miłość mi wszystko wyjaśniła"
Czwartek, 06 pazdziernika 2011r. (godz. 23:45)

Już 9 października b. r. o godzinie 19.00 w Kościele pw. Św. Trójcy (ul. Kościelna) z koncertem poetycko - muzycznym wystąpi znakomita aktorka Anna Romantowska (recytacje) oraz muzyk obchodzący w tym roku 25 - lecie pracy artystycznej - Robert Grudzień (organy). W koncercie prócz świetnej muzyki usłyszymy także poezję Karola Wojtyły.

Anna Romantowska oraz Robert Grudzień
Anna Romantowska oraz Robert Grudzień
fot. SCK

Anna Romantowska - polska aktorka filmowa i teatralna. Pierwsze kroki aktorskie stawiała jeszcze w szkolnym teatrze. W 1974 roku ukończyła PWST w Warszawie i zaraz po studiach zaczęła współpracę z Teatrem Śląskim w Katowicach. Później była jeszcze aktorką Teatru Narodowego, a w latach 1984 -1993 występowała na deskach Teatru Studio.


W międzyczasie dała się również poznać jako speakerka radiowej Jedynki, na antenie której prowadziła cykl "Strofy dla Ciebie". W filmie debiutowała w 1977 roku rolą w obrazie Adama Hanuszkiewicza zatytułowanym "Trzy po trzy", a już dwa lata później dostała swoją pierwszą główna rolę w filmie Janusza Dymka oraz Ryszarda Bugajewicza - "Kobieta i kobieta".

Romantowska zagrała również w takich filmach jak "Mała Apokalipsa"(wcieliła się w postać liderki politycznej), "Krzyk", "Jeśli się odnajdziemy" (historia pary decydującej się na adopcję, zagrała w duecie ze swoim byłym mężem Krzysztofem Kolbergiem) czy "Sztuka kochania" Feliksa Falka. Aktorkę mogliśmy również oglądać w telewizyjnej produkcji "Matki, żony i kochanki" oraz "Dom".

Prywatnie aktorka była związana z Krzysztofem Kolbergiem (zmarłym w styczniu tego roku), z którym ma córkę Julię. Z inicjatywy Krzysztofa Kolbergera Anna Romanowska współpracuje z Robertem Grudniem.

Robert Grudzień - urodzony w Radomiu. Solista Filharmonii Lubelskiej, kierownik artystyczny starachowickich Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku obchodzi jubileusz 25 - lecia pracy artystycznej. Jest znanym muzykiem, producentem prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w Ognisku Muzycznym oraz Szkole Muzycznej w Radomiu. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie.

Kursy mistrzowskie uzyskał w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Cieszy się popularnością jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Studiował w klasie prof. Kajetana Mochtaka, Christopha Schoenera, Wernera Smigielskiego i Mirosława Pietkiewicza. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m.in. z: Teresą Żylis - Garą, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratiną, a także z aktorami, min. Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem.

Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w Europie oraz na wielu kontynentach.

Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową, a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymał też nagrodę Bp Jana Chrapka "Mój Radom".

Jest inicjatorem wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej (Leżajsk, Jędrzejów, Radom - Orońsko, Lublin, Zelów), dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatorem licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce.

Źródło: SCK

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA