AAA
75 lat najstarszej szkoły średniej w mieście
Urodziny "jedynki"
Poniedzialek, 17 pazdziernika 2011r. (godz. 14:24)

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki trwają przygotowania do rocznicowych obchodów. Będzie co świętować i wspominać, bo liceum ma tradycje sięgające początków XX wieku.

fot. Gazeta Starachowicka

I LO to spadkobierca Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego otwartego w 1936 roku. Szkoła została powołana z inicjatywy starachowickiego oddziału Związku Zawodowego Pracowników Przemysłowych i Handlowych RP w Sosnowcu. Przez pierwsze tygodnie gimnazjum funkcjonowało w budynku Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 na Bugaju. Następnie, za zgodą dyrekcji Zakładów Starachowickich, przeniosło się do pomieszczeń zakładowej Szkoły Zawodowej.


Po roku ruszyła budowa nowej siedziby finansowana ze składek społecznych i kredytu udzielonego przez starachowicką fabrykę. Obiekt został niemal w całości ukończony w 1939 roku, jednak uczniowie nie nacieszyli się nim długo. Wybuch II wojny światowej spowodował przejęcie budynku przez niemieckiego okupanta, który wydał zakaz nauczania w gimnazjum. Potem zajęcia wznowiono, ale zaledwie do 1940 roku, w którym na polecenie hitlerowców placówka została definitywnie zamknięta. Edukacja starachowiczan zeszła do podziemia, lekcje odbywały się na tajnych kompletach.

Wznowienie działalności gimnazjum umożliwił koniec wojny. Szkolny dzwonek odezwał się na nowo w lutym 1945 roku dla 673 uczniów. Cztery miesiące później, decyzją ówczesnego ministerstwa oświaty, placówka zmieniła nazwę na Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach.

Po 3 latach usunięto z niej gimnazjum i przemianowano na Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego. W 1964 roku szkoła przyjęła dzisiejszą nazwę - I Liceum Ogólnokształcące i wybrało sobie na patrona Tadeusza Kościuszkę. Dalsze lata to czas funkcjonowania w nowej powojennej rzeczywistości politycznej zdominowanej przez ustrój komunistyczny.

Demokratyczne zmiany, które nadeszły na początku lat 90 - tych przyniosły nowe możliwości związane z otwarciem się Polski na Europę i świat. W 1994 roku I Liceum zostało członkiem Szkół Stowarzyszonych UNESCO i nawiązało pierwsze kontakty ze szkołami w Niemczech i Szwecji w ramach zagranicznych wymian młodzieżowych. W 2006 roku I LO świętowało 70 lat istnienia. Na uroczystość przyjechało ponad 700 absolwentów.

Kolejne pięć lat to okres zmian w kierownictwie szkoły, modernizacji bazy oświatowej (komputeryzacja), nawiązania współpracy ze szkołami europejskimi i wykorzystania funduszy unijnych w celu uatrakcyjnienia edukacji. To także czas znaczącej poprawy wyglądu zewnętrznego siedziby liceum przy ulicy Radomskiej.

Obecnie, od 2007, dyrektorem szkoły jest Dariusz Lipiec, dotychczasowy nauczyciel fizyki i informatyki. Wicedyrektorem szkoły do września 2011 roku był Włodzimierz Orkisz. Gdy odszedł na emeryturę zastąpił go Bohdan Izak.

Szkoła doskonale wykorzystała możliwości związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Chodzi o korzystanie z funduszy unijnych do wzbogacenia zajęć dydaktycznych. Przykładem jest choćby projekt dotyczący wyrównywania szans edukacyjnych. Objęto nim uczniów klas pierwszych organizując dla nich dodatkowe zajęcia z matematyki, fizyki i chemii.

W roku szkolnym 2008/2009 liceum uczestniczyło w projekcie realizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską. Pracownicy naukowi uczelni poprowadzili dla licealistów cykliczne zajęcia z matematyki i fizyki. Od 2008 roku uczniowie zainteresowani fizyką mogą uczestniczyć w projekcie "Feniks", będącym wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W jego ramach młodzież bierze udział w dodatkowych zajęciach laboratoryjnych w szkole oraz w Instytucie Fizyki UHP JK w Kielcach. Od 2011 roku realizowany jest w I LO projekt "W drodze do kariery z Politechniką Świętokrzyską". Umożliwia on uczniom klas drugich i trzecich udział w zajęciach z matematyki i warsztatach popularnonaukowych na kieleckiej uczelni. Dodatkową korzyścią jest doposażenie szkoły w laptop i rzutnik komputerowy oraz wyjazd uzdolnionych licealistów na obóz naukowy "Inkubator talentów".

Poczesne miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym zajmuje edukacja lingwistyczna. Młodzież może uczyć się: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, a nawet włoskiego. W planach pozostaje język hiszpański. Z innowacyjną metodą nauczania języka niemieckiego uczniowie zetknęli się 2009 roku w trakcie realizacji projektu "Deutsch-Wagen-Tour". Ze szczególnym rozmachem obchodzone są szkolne Dni Języków Obcych, impreza propagująca przyswajanie wiedzy przez rozrywkę.

W tym roku do kalendarza podobnych wydarzeń został włączony Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Cenną inicjatywą jest też zorganizowanie przez nauczycielki języka angielskiego Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego "Focus on English". Szansą na praktyczne wykorzystanie umiejętnościami językowych są wymiany uczniowskie z zaprzyjaźnionymi szkołami z krajów Unii Europejskiej (z holenderskiego miasta Naaldvijk, z Kepler - Gymnasium w niemieckim Ulm, z francuską szkołą w La Roche sur Yon), a także szkolne wycieczki do Wielkiej Brytanii.

Uczniowie I LO weryfikowali także swoje umiejętności lingwistyczne biorąc z powodzeniem udział w konkursach. Do największych sukcesów można zaliczyć tytuł finalisty zdobyty przez Marcina Słokę w V Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Niemczech i Języku Niemieckim "Niemcy - bez tajemnic oraz nagrodę finałową ogólnopolskiego konkursu "Frankofonia w sztuce" dla Anny Lech.

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną szkołę bez technologii informatycznych. Sieć komputerowa I LO jest stale rozbudowywana, modernizowane są szkolne pracownie. Najnowszym przykładem jest zainstalowanie w 2011 roku tzw. hotspotu, umożliwiającego bezprzewodowy dostęp do internetu. Ponadto 10 pracowni przedmiotowych zostało wyposażonych w zestawy komputerowe i rzutniki multimedialne, a dwie pracownie matematyczne dysponują nowoczesnymi tablicami interaktywnymi.

Szkoła ma także własny serwer edukacyjny "Galileo". W roku szkolnym 2007/2008 w Ogólnopolskim Konkursie Stron Internetowych "WEBbsk@" w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I LO zajęło II miejsce w kraju.

I Liceum Ogólnokształcące stwarza dobry klimat dla funkcjonowania kół zainteresowań, klubów i organizacji zrzeszających młodzież. Przekonuje o tym aktywność szkolnych struktur Polskiego Czerwonego Krzyża, Ligi Ochrony Przygody, Klubu Europejskiego, Klubu UNESCO oraz 111 Artystycznej Drużyny Wędrowniczej, która w 2007 roku obchodziła jubileusz 50 - lecia.

Wielu uczniów angażowało się w działalność wykraczającą poza szkolne ramy. Uczniowie "jedynki" byli pomysłodawcami stworzenia Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice oraz pełnili w niej czołowe funkcje. Cenną inicjatywą jest także powstanie Stowarzyszenia Przyjaciół I LO "Nasza Jedynka", które od br. prowadzi fundusz stypendialny wspierający zdolnych licealistów.

Szkoła docenia również potrzebę edukacji obywatelskiej. We wrześniu 2008 roku "jedynka", jako jedna w trzech szkół w województwie świętokrzyskim, przystąpiła do projektu "Młodzi senatorowie" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Senat RP. W liceum przeprowadzono także symulację wyborów prezydenckich w ramach akcji "Młodzi głosują".

Na wizerunek szkoły pracują wyniki uczniów. W I LO też nie zabrakło tych, którzy sukcesami o zasięgu ogólnopolskim godnie promowali swoją szkołę. Tytuły laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad w ostatnim pięcioleciu zdobyli: Piotr Grudniewski, Aldona Maciąg, Katarzyna Wójcik, Aleksander Głuszek, Kamila Stasiak, Aleksandra Nachyła, Amanda Ławska,
Dominika Skiba, Marcin Woźniak, Paulina Wróblewska, Aleksandra Orzeł,
Miłosz Sobecki, Martyna Trzos, Michalina Kurek, Olga Rużycka, Krystian Jagieła, Magdalena Mikulka, Joanna Sobczyk. Osiągnięcia te, a także coroczna wysoka zdawalność matury, przełożyły się kilkakrotnie na wysokie notowania szkoły w ogólnopolskim dorocznym rankingu edukacyjnym gazet "Perspektywy" i "Rzeczpospolita".

Powodów do satysfakcji dostarczały także sportowe laury uczniów. Na szczególne uznanie zasługują koszykarki, które w latach 2008 - 2011 kilkakrotnie stawały na podium wojewódzkiego szczebla mistrzostw. Również siatkarze z powodzeniem próbowali swoich sił w zawodach wojewódzkich (III miejsce w 2011 roku). To do tej pory największy w historii szkoły sukces w tej dyscyplinie sportu.

Przedmiotem nieustającej troski dyrekcji i organu prowadzącego szkołę pozostają warunki lokalowe. Znaczne prace remontowe zostały przeprowadzone przed jubileuszem 70 - lecia. Istotnym przedsięwzięciem była też instalacja w 2007 roku monitoringu wizyjnego, jednak po względem wizerunkowym liceum najbardziej zyskało w br. w wyniku kompleksowej termomodernizacji (docieplenia) połączonej z malowaniem elewacji całego budynku. Prace sfinansował organ prowadzący (starostwa powiatowe) przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pozostaje jeszcze nadzieja na budowę długo oczekiwanej szkolnej hali sportowej.

Bogactwo wydarzeń związanych z 75 - letnią historią najstarszej w mieście średniej szkoły ogólnokształcącej sprawia, że nie sposób w tym miejscu przybliżyć wszystkiego. Okazją do pogłębiania wiedzy o I LO będzie z pewnością lektura książki przygotowanej na zbliżający się wielkimi krokami (29 października br.) jubileusz "jedynki".

(iwo)

Kadra kierownicza szkoły począwszy od 1936 roku

Dyrektorzy: Stanisław Francuz, Jan Kajfasz, Tadeusz Winnicki, Piotr Nytko, Zofia Dobner, Władysław Karkocha (dwie kadencje), Helena Stawarska, Edward Żłobecki, Bogdan Dobrowolski, Urszula Anielska, Grażyna Senderowska. Dariusz Lipiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA