AAA
Koncert brazylijski na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach
"Uma gringa canta Guinga"
Poniedzialek, 17 pazdziernika 2011r. (godz. 17:22)

23 października b. r. w Kościele pw. Św. Judy Tadeusza (ul. Podgórze 20) o godzinie 18.00 z wyjątkowym koncertem muzyki brazylijskiej wystąpi kwartet Gabrieli Kozyry. Muzykę uświetnią teksty mówione przez Jerzego Dębinę.

Koncert brazylijski na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach
Koncert brazylijski na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach
fot. SCK

Gabriela Kozyra Quartet wystąpi z koncertem zatytułowanym "Uma Gringa canta Guinga". Jest to ujmujące połączenie jazzu i brazylijskiego choro, z którego wywodzi się samba i bossa nova. Zespół zagra w składzie: Gabriela Kozyra - śpiew, Tim Langedijk - gitara, Alvaro Rovira Ruiz - gitara, Frank Vidal - instrumenty perkusyjne.


U źródeł projektu leży fascynacja znanej przede wszystkim na niderlandzkiej scenie niezwykle utalentowanej wokalistki - Gabrieli Kozyry dokonaniami jednego z najwspanialszych współczesnych twórców brazylijskich - Guingi. Jego kompozycje korzeniami sięgają do impresjonizmu: Ravela, Satie, Debussiego, choć utrzymane są w tonie tradycyjnej muzyki brazylijskiej, co słychać w instrumentacji i aranżach. Łączą poezję Aldira Blanc i Paula Cesara Pinheiro z gitarą - atrybutem Guinga.

Gabriela Kozyra studiowała jazz w Haskim Konserwatorium Królewskim i muzykę brazylijską w rotterdamskim Konserwatorium Codarts. Artystka sporo koncertuje w Holandii i w Brazylii otaczając się muzykami z całego świata. Ma na swoim koncie także występy na festiwalach jazzowych (m. in. Jazz International Rotterdam czy North Sea Jazz Festival).

Alvaro Rovira Ruiz (Argentyna) studiował grę na gitarze w "Escuela de Música Contemporánea", a w roku 2010 ukończył konserwatorium Codarts. Obecnie jest zaangażowany w wiele projektów, dla których aranżuje i gra: tango, muzykę brazylijską i inne style folklorystyczne Ameryki Południowej.

Tim Langedijk (Holandia) skończył konwerwatorium Codarts. Jest członkiem kilku zespołów, m.in. The Tim Langedijk Trio i Great Eyeballs, oraz nauczycielem w konserwatorium w Haarlem. Pracuje jako muzyk studyjny, jest producentem i aranżerem.

Frank Vidal (Peru) grał w wielu znanych peruwiańskich zespołach, a z własną grupą "Onda Latina" występował w Niemczech, Holandii i Francji przez 7 lat. Współpracował też ze znanymi kubańskimi artystami: Luisito Rosario, Antonio Caragena i Melcochita.

Utwory muzyczne przeplatane będą tekstami mówionymi przez Jerzego Dębinę.

Jerzy Dębina, jak sam o sobie mówi jest "człowiekiem osobnym" w swej twórczości - pisze i recytuje wiersze, śpiewa, przygotowuje własne programy poetycko - muzyczne, robi teatr, nagrywa płyty (w tym tę najsłynniejszą, z recytowanymi i śpiewanymi wierszami ks. Twardowskiego), zagrał też kilka epizodów w filmach fabularnych. Od lat 70 - tych współtworzy przedsięwzięcia kulturalne i zdarzenia artystyczne nie tylko w rodzimym Raciborzu, ale również w skali krajowej.

W trakcie swej zawodowej kariery artystycznej współpracował z najwybitniejszymi artystami w Polsce (m. in. z jazzmanem Helmutem Nadolskim, bluesmanem Ireneuszem Dudkiem, z reżyserem teatralnym Mikołajem Grabowskim, z reżyserem filmowym Januszem Zaorskim, aktorem Arturem Żmijewskim i kompozytorem Piotrem Mikołajczakiem), a także zagranicznymi (m. in. z poetą amerykańskim Allenem Ginsbergiem). W 2006 roku Jerzy Dębina obchodził 25 - lecie zawodowej pracy artystycznej.

Podczas koncertu w Starachowicach usłyszymy przede wszystkim teksty ks. J. Twardowskiego, wśród nich min. "List do Matki Boskiej" czy "Wieczność".

Źródło: SCK

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA