AAA
PRZESIEDLEŃCY
Poniedzialek, 16 lipca 2012r. (godz. 07:50)

Urząd Miejski w Starachowicach zaprasza do wzięcia udziału w konkursie historycznym pod nazwą "PRZESIEDLEŃCY. Obraz przymusowych wysiedleń zachowany w rodzinnych wspomnieniach - w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego".

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Goście z Pensylwanii

Poprzednia wiadomosc:
ť Nie będzie "stara" przy rondzie

Patronem honorowym konkursu jest prezydent miasta stołecznego Warszawy. Celem konkursu jest przedstawienie i zaprezentowanie nieznanych lub mało znanych wydarzeń związanych z historią Starachowic w XX wieku. Uczestnicy konkursu wykonają pracę na wybrany temat spośród niżej wymienionych:


1.Pomoc starachowiczan dla warszawiaków wysiedlonych po Powstaniu Warszawskim.

a) W październiku 1944 r. do Starachowic trafiło około 1000 osób. Wśród nich byli między innymi poeta Leopold Staff z żoną i publicysta Edmund Jan Osmańczyk.
b) Na cmentarzu przy ul. Zgodnej jest pochowany chłopczyk, Staś Janczyk, który zmarł w transporcie kolejowym do Starachowic.
c) Pomoc wysiedlonym niosły starachowickie oddziały Rady Głównej Opiekuńczej
i Polskiego Czerwonego Krzyża.

d) Po wojnie w Starachowicach osiedlili się warszawiacy, którym władze komunistyczne zabroniły wrócić do swego miasta, np. prof. Zofia Czaplińska, wieloletnia nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego.

2.Losy starachowiczan wywiezionych przez okupacyjne władze niemieckie.

a) We wrześniu 1944 roku Niemcy przeprowadzili łapanki, w wyniku których w głąb Niemiec zostało wywiezionych około 4000 starachowiczan, głównie pracowników Zakładów Starachowickich.
b) W latach 1940-1944 starachowicki oddział Urzędu Pracy wysłał na przymusowe roboty do Niemiec wielu mieszkańców Starachowic.

3.Pomoc starachowiczan dla wysiedleńców z terenów włączonych do III Rzeszy.

a) Do Starachowic dotarły zimą 1939-1940 transporty z mieszkańcami, między innymi, Inowrocławia, Poznania i Łodzi.
b) Pomoc wysiedlonym z Poznańskiego, Pomorza i Łódzkiego niosły starachowickie oddziały Rady Głównej Opiekuńczej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

4.Pomoc starachowiczan dla uciekinierów z Kresów Wschodnich.

a) Po 1941 roku zaczęli przybywać do Starachowic ci, którzy ocaleli przed aresztowaniami i zsyłkami za rządów ZSRR.
b) Po 1943 roku przybywali do Starachowic mieszkańcy Kresów uciekający przed prześladowaniami ze strony Ukraińców.

Prace konkursowe należy dostarczyć do 20 lipca 2012 r. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Instytut Pamięci Narodowej oraz prezydenta miasta Starachowice. Wybrane prace konkursowe zostaną opublikowane w kolejnym tomie z cyklu "Historia Ziemi Starachowickiej".

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trakcie uroczystości z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego- 1 sierpnia 2012 r. Więcej informacji można znaleźć na www.starachowice.eu

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA