AAA
Dyplomaci z Norwegii ciekawi muzeum
Goście z ambasady na Wielkim Piecu
Czwartek, 11 marca 2010r. (godz. 20:39)

Ambasador Norwegii w towarzystwie radcy placówki odwiedzili w miniony piątek starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki. Przyjezdni chcieli zobaczyć efekty modernizacji przeprowadzonej dzięki dotacji z programu pomocowego, którego darczyńcą jest m.in. norweski rząd.

fot. Gazeta Starachowicka

Chodzi o Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego wspierany także przez Liechtenstein i Islandię. Z tego źródła nasze muzeum otrzymało dotację w wysokości 1,7 mln euro na realizację wartego ponad 2 mln euro projektu „Regio Ferrea” („Droga Żelazna”), jako jedno z zaledwie dwóch takich placówek w Polsce.


Pieniądze pozwoliły na przeprowadzenie szerokiego zakresu prac rewitalizacyjnych, które objęły budynki i obiekty wchodzące w skład kompleksu Wielkiego Pieca stanowiącego serce muzeum.

W ramach „Regio Ferrea” wyremontowano maszynę parową, wieżę ciśnień, wnętrze hali lejniczej i taras widokowy za estakadą kolejową, urządzono ciąg spacerowy nad murem oporowym i obok budynku maszynowni, postawiono nowy budynek recepcji, a w hali spustowej otworzono amfiteatr. Oprócz tego zbiory muzeum wzbogaciły się w bardzo ciekawą ekspozycję paleontologiczną obejmującą kilkanaście modeli dinozaurów.

Wizyta ambasadora Enoka Nygaarda i pani radcy Sidsel Bleken, która miała miejsce 5 marca br. podyktowana była chęcią osobistego zapoznania się z rezultatami pomocy udzielonej przez MF EOG. Gości, którzy na teren muzeum przybyli w towarzystwie m.in. Waldemara Wrony, członka Zarządu Powiatu Starachowickiego, witała dyrektor placówki Magdalena Gorzkowska.

- Z MF EOG otrzymaliśmy znaczne środki, które pozwoliły naszemu muzeum rozwinąć się, co jest ważne dla lokalnej społeczności – powiedziała M. Gorzkowska.

- Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak współpracuje z nią w takich dziedzinach, jak gospodarka i przemysł w ramach porozumienia, jakim jest m.in. MF EOG. Wnieśliśmy w niego łącznie 520 mln euro i dziś jestem zadowolony mogąc obejrzeć jeden z projektów, który wsparliśmy. Będziemy chętnie śledzić oficjalne otwarcie tego przedsięwzięcia – zadeklarował Enok Nygaard.

- To dowód prawdziwie europejskiej solidarności w zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Mam nadzieję, że turyści z Norwegii będą częstymi gośćmi w naszym muzeum – dodał W. Wrona.

Na zakończenie skandynawscy goście zostali oprowadzeni po terenie muzeum PiT, by mogli zobaczyć bardzo udane efekty jego rewitalizacji.

(iwo)

REKLAMA