Karierę zaczął pięćdziesiąt lat temu od występu z kwartetem rewelersów w piosence "Que seva", której tekst pamięta do dziś. Władysław Janusz Obara, bo o nim mowa, dziś świętuje 50 - lecie pracy scenicznej i twórczej.
Pedagog, kulturoznawca, aktor niezawodowy, animator kultury... Jest również autorem wielu wierszy, tekstów piosenek i pomysłów muzycznych, a produkcje według jego scenariuszy zdobywały nagrody na licznych festiwalach. Artysta blisko związany jest również z wojskiem. Były żołnierz zawodowy wiele lat wykładał na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Występował w estradzie wojskowej oraz na Festiwalach Żołnierskich Teatrów Poezji, gdzie w przedstawieniu "Narzeczone" zagrał główną rolę, zaś program pt. "Żegnaj epoko dyliżansów" według jego scenariusza uhonorowano pierwszą nagrodą. Również za tę koncepcję otrzymał doroczną nagrodę ministra obrony narodowej - wyróżnienie w dziedzinie teatru i filmu. Artysta związany był również z zespołem "Radar", z którym zdobył pierwszą nagrodę w Wojsku Polskim za oratorium Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla pt. "Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony".
- Przygoda z Radarem na długo pozostanie w mojej pamięci - mówi GAZECIE.
Władysław Janusz Obara wielokrotnie występował na Ogólnopolskich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Jednego Aktora. Debiutował w 1972 roku przedstawieniem "Mizerykordia" według Marka Nowakowskiego, zdobywając wyróżnienie. Rok później na III OSATJA zaprezentował monodram "Ostatni salut brygadiera Greene`a" wg. Stanisława Broszkiewicza. Największy sukces artysta odniósł jednak w 1977 roku, kiedy na VII OSATJA w Zgorzelcu przedstawił utwór dramatyczny pt. "Pigwa". Jury pod przewodnictwem znanej aktorki i reżyserki Lidii Zamkow, przyznało mu główną nagrodę. Z tym monodramem Władysław Janusz Obara występował jeszcze ponad sto razy. Również Lidia Zamkow powierzyła mu kierownictwo nad grupą statystów oraz rolę drugoplanową w spektaklu teatru telewizji pt. "Tragedia optymistyczna".
Niewątpliwym sukcesem była również główna rola artysty w krótkometrażowym filmie dokumentalnym wybitnego reżysera Juliusza Machulskiego pt. "Zrób to sam". W dokumencie zagrali również syn i córka pana Władysława, a produkcja została nagrodzona na Koszalińskim Lecie Filmowym. Kulturoznawca zdobywał również laury literacko - artystyczne. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago. Stamtąd przywiózł również nagrodę specjalną za poemat poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu pt. "Jakżeś Polsko była zniewolona" oraz Duchy Puszczy Iłżeckiej". Doceniono go także w konkursie literackim ph. "Ojczyzna naszych przodków", a za wieloletnią twórczą współpracę przyznano artyście order Wincentego Witosa.
Władysław Janusz Obara pisał także teksty piosenek. Za utwór "To Szary, to Szary", który sam wykonuje doceniła go córka generała Hedy - Szarego.
- Powiedziała, że mimo iż nie znałem generała, to w piosence znakomicie oddałem jego pogodę ducha - powiedział GAZECIE literat.
Jest też autorem "Ballady pod Piotrowym Polem" oraz "Polsko, do Ciebie mówimy". Wydał też wiele książek, m.in. "Pożegnanie Chicago", w której opublikowane są wiersze - sonety Władysława Janusza Obary powstałe w 1962 roku, "Świętokrzyskie Termopile", "Dobry Bóg raport przyjął i duszę", "Birnamski las" - zbiór wierszy w języku polskim i niemieckim, czy "Siwakowe granie". Artysta był również organizatorem konkursu poezji patriotycznej "Szary w kolorach tęczy", który odbył się w naszym mieście.
- Do konkursu swoje wiersze zgłaszali artyści z całego świata - wspomina wojskowy.
W.J. Obara dba o promocję literatury i chce zachęcić innych do zapoznania się z tą pasjonującą dziedziną sztuki. Między innymi dlatego wydaje Świętokrzyski magazyn kulturalno - literacki "Ars pro Memoria", którego egzemplarz dostępny jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
-Czasopismo pozyskało sobie autorów również za granicą, m.in.w Chicago, Toronto, Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Sydney. Dobrze współpracuje się nam z miejscową "Radostową" - wylicza artysta.
- Profesjonalizm pisma i jego elegancję wysoko cenią sobie nawet tak znane artystyczne małżeństwa jak Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski oraz Katarzyna Gaertner i Kazimierz Mazur - cieszy się literat i dodaje, że szczególnie szczyci się obecnością w "swoim zespole" Stanisława Gaczoła - artystę i działacza paryskiego środowiska polonijnego.
We wrześniu br. kolekcja nagród Władysława Janusza Obary powiększyła się o Jupitera 2012 przyznanego artyście przez dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury.
Warto wspomnieć, że w domu literata mieści się jubileuszowa galeria, w której widnieją dyplomy, nagrody, plakaty, książki i wszelkie utwory związane z 50 - leciem działalności artystycznej W. J.Obary. Galeria dostępna jest dla każdego, kto chciałby bliżej poznać pasjonującą historię kariery literata. W tej sprawie należy kontaktować się z Władysławem Januszem Obarą pod nr tel. 608 - 476 - 595.
(Kas)
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)