AAA
30 lat minęło...czyli jubileusz Nauczycielskiego Chóru Kameralnego Concentus
30 lat minęło...czyli jubileusz Nauczycielskiego Chóru Kameralnego Concentus
Poniedzialek, 16 pazdziernika 2017r. (godz. 13:01)

21 października o godzinie 17.00 w Domu Nauczyciela przy ulicy Partyzantów w Starachowicach jubileusz 30 lecia obchodzić będzie Nauczycielski Chór Kameralny Concentus. Patrząc na ich werwę i zapał ciężko w to uwierzyć, bo młodością ducha zawstydzają niejednego nastolatka!

Nauczycielski Chór Kameralny Concentus w bieżącym roku świętuje swoje 30-ste urodziny. 30-sto lecie to dobry moment na podsumowanie artystycznego dorobku. Jest to ważne wydarzenie dla wszystkich jego członków.


Agencja Reklamy Marecki.name

Chór "CONCENTUS" powstał w 1987r. z inicjatywy działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego m.in. Andrzeja Jacka Tarnowskiego, Krystyny Kowalczyk i Bożeny Magdaleny Mrózek. Pierwsze próby miały miejsce w Szkole Muzycznej, potem członkowie Zespołu przenieśli się do Domu Nauczyciela, gdzie do chwili obecnej co środę spotykają się na próbach. ZNP wspierało i wspiera chórzystów w ich działaniach. Przez lata zmieniali się dyrygenci i chórzyści. Przez ten okres w chórze śpiewało 101 osób. Jedni odeszli z własnej woli, inni z woli Boga.
Pierwszym dyrygentem był Piotr Gąsowski, który trzymał batutę przez 15 lat .
W kolejnych latach chór prowadzili: Jan Maslonkowski, Bogusław Swat, Bożena Magdalena Mrózek a od roku 2010 funkcję dyrygenta przejęła Krystyna Kowalczyk.
Na przestrzeni 30-tu lat wspomagali dyrygentów Bożena Wrońska, Barbara Herman, Wojciech Wąsala, Maria Kowalik.
Dziś Nauczycielski Chór Kameralny Concentus wbrew nazwie tworzą nie tylko pedagodzy. Są w nim ludzie różnych zawodów, których łączy zespołowy śpiew - muzyczne hobby, pasja.
Działalność chóru prezentowana była na forum międzynarodowym. Od 1990 roku występy odbywały się w Austrii, Danii, Czechach, we Włoszech ,na Węgrzech, na Litwie w Wilnie i Kownie, w Irlandii - na zaproszenie Chóru Redemptorystów z Limerick.
W bieżącym roku chór występował na Ukrainie - we Lwowie.
Nieustannie od 30-stu lat dzięki ogromnemu zaangażowaniu kol. Anieli Kopyś, wszystkie minione występy i wydarzenia kulturalne spisane są w kronikach. Najstarszymi chórzystami są Aniela Kopyś, Krystyna Kowalczyk oraz Andrzej Jacek Tarnowski - wspólnie śpiewają od 30-tu lat. Długoletnim śpiewem może pochwalić się również Maria Duda, Katarzyna Pawłoś.
Chórzyści chętnie uświetniają imprezy miejskie i powiatowe. Zakres wykonywanych utworów jest zależny od wydarzeń kulturalnych, różnych imprez, pory roku oraz okresu liturgicznego.
W repertuarze można znaleźć pieśni muzyki dawnej, pieśni spirituals, gospel, utwory muzyki rozrywkowej Elvisa Presleya, Leonarda Cohena, zespołu ABBA, muzykę ludową, patriotyczną i tradycyjne kolędy.
Tradycją stały się coroczne koncerty najpiękniejszych kolęd nie tylko w Kościołach ale również dla Zakładów Pracy i Stowarzyszeń, które swoim pracownikom i członkom urozmaicają spotkania opłatkowe. Podobnie było w czasie malowania bombek przez Młodzieżową Radę Miasta w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.
Chór zapraszany był do wspólnego kolędowania przez Nadleśnictwo Starachowice, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundację Kultury Regionalnej "Radostowa", Spółdzielczy Dom Kultury.
Brał udział w koncertach przy okazji wernisaży organizowanych przez Starachowickie Stowarzyszenie Fotografików.
Uświetniał uroczystości o charakterze państwowym z okazji Święta Niepodległości (Koncert "Dla Niepodległej") w Starachowickim Centrum Kultury, uchwalenia Konstytucji 3- go Maja w Wąchocku, oraz o charakterze lokalnym - uczestniczył w ceremonii otwarcia Placu Rynek w dn.02.05.2014 roku.
Innym ważnym wydarzeniem była oprawa mszy św. (2016 r.) zorganizowana przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z okazji 200 - lecia elementarnego szkolnictwa w Wierzbniku. Concentus uświetnił swoim śpiewem spotkanie członków Straży Pożarnej, gdzie osłonięta została tablica pamiątkowa przy budynku remizy w dawnym "Strażaku".
Wspólnie z innymi chórami działającymi na terenie miasta i gminy chór brał udział: w modlitewno-muzycznych koncertach papieskich organizowanych przez przyjaciół z Wąchocka p. A. Sitkowską i p. M. Samsonowskiego, w uroczystościach partyzanckich organizowanych co roku w Wąchocku, pod kierownictwem pani Bożeny Magdaleny Mrózek we mszy św. podczas Zawierzenia Starachowic św. Janowi Pawłowi II.
Chór jest organizatorem koncertów noworocznych lub wiosennych pt. "Dla Przyjaciół" dla tych, którzy kochają śpiew i chętnie go słuchają. Śpiew jednoczy, łączy, umacnia więzy między chórzystami. Dlatego oprócz występów, koncertów, odbywają się wspólne spotkania integracyjne np. spływy kajakowe, ogniska, wycieczki rowerowe, na których nigdy nie brakuje śpiewu. Niejednokrotnie podczas tych wyjazdów odbywają się małe recitale w miejscowych kościołach parafialnych. Propagowanie śpiewu służy zarówno chórzystom jak i słuchaczom.
Przez 30 lat dorobek nagród i wyróżnień jest duży. Liczne wyjazdy związane z festiwalami, koncertami , prezentacjami chórów przyniosły wiele nagród, statuetek, dyplomów. Chór brał udział między innymi w: Świętokrzyskich Prezentacjach Chórów Nauczycielskich w Ostrowcu, Ogólnopolskich Przeglądach Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim, Łódzkim Turnieju Chóralnym, Międzynarodowym Przeglądzie Nauczycielskich Zespołów Artystycznych w Puławach, Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach.
Koncert dla Polonii w Budapeszcie wzruszył naszych rodaków, stanowił uznanie słuchaczy.
Dyrygentka Krystyna Kowalczyk i chór Concentus był gościem p. Macieja Bidzińskiego w drugiej edycji "W koło Macieju" . Były to mile spędzone chwile.
Przed chórem jest jeszcze, w ramach roku jubileuszowego, "Jesienny koncert" w listopadzie w Spółdzielczym Domu Kultury.
Członkowie chóru z wielkim zaangażowaniem doskonalą swój warsztat i wzbogacają go o nowe pieśni.

Program jubileuszu:
1 Jak wielką moc posiada śpiew ; L. van Beethoven
2. Sarmackich miast królowa ; R. Twardowski
3. O przedziwna gładkości ; anonim opr. W. Sołtysik
4. Dobranoc ci Anusieńku ; opr. M. Perz
5. Zginęła nam pastereczka ; mel. ludowa
6. Nie ma to jak górnikowi ; mel. ludowa
7. Kujawiak ; S. Pancerzyński
8. Down to the river to pray ; trad. song opr. M. Sinshack
9. Deszczowe tango ; kanon, Z. Kurkowski
10. La cucaracha ; mel. popularna
11. Down by the riverside ; spiritual
12. Kanon ; W A. Mozart
13. Szła liseczka ; mel. ludowa, opr. F. Ryling
14. Da moja Łysico ; mel.ludowa, opr. J. Szczyrba
15. Lube dziewcze ; J. Haydn
16.Cztery konie ; F. Ryling
17. Kołysanka ; J. Maklakiewicz
18. Różyczka ; F. Shubert
19. Kum I kuma ; S. Moniuszko
20. When the Saints go ; spiritual
21. Szare chmury ; E. Presley
22. Mamma mia ; mel.popularna, ABBA
23. Hallelujah ; L. Cohen

Wstęp wolny!

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English