AAA
XXVIII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
Wtorek, 10 pazdziernika 2017r. (godz. 11:22)

Muzyka Bacha, Schuberta, Cacciniego i Haendela w niepowtarzalnym wykonaniu Magdaleny Idzik i Roman Szlaużysa - XXVIII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

15 października o godzinie 18.30 w Kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Nowowiejska 1, Starachowice) będzie miał miejsce wspaniały koncert wybitnej mezzosopranistki Magdaleny Idzik i wirtuoza organów - Romana Szlaużysa. W programie m. in. muzyka Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego.


Magdalena Idzik - jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko - Sochackiej. W 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn.

W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, między innymi w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, Krakowiacy i Górale Karola Kurpińskiego, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Magiczny Doremik Marty Ptaszyńskiej, Janek Władysława Żeleńskiego, La rondine, Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Podróż do Reims Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Carmen Georgesa Bizeta, Rigoletto Giuseppe Verdiego. Śpiewała także rolę Hudel w musicalu Skrzypek na dachu.. Magdalenę w Podróży do Reims, kreowała także w Pesaro na zaproszenie Rossini Opera Festival. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii.

Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno - kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutchfield, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z cenionymi reżyserami, są to między innymi: Mariusz Treliński, Marta Domingo, Janusz Józefowicz, Achim Freyer, Martin Ottava, Emilio Sagi.

Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

Roman Szlaużys - urodził się w 1968 roku. Graniem na instrumencie zainteresował się w wieku lat 8, kiedy to ojciec, organista kościelny w Augustowie (Polska), udzielał w domu prywatnych lekcji muzyki i harmonii. Szkołę muzyczną I st. w klasie fortepianu ukończył w 1981 roku w swoim rodzinnym mieście. Gry na organach uczył się w średniej szkole muzycznej w Białymstoku u prof. Marii Terleckiej, później u prof. Magdaleny Czajki w Warszawie. W latach 1987-1992 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Później, w latach 1993 - 1995 był na studiach podyplomowych w konserwatorium w Lozannie w klasie organów profesora Kei Koito uwieńczonych dyplomami Premier Prix de Virtuosite i Licence de Concert.
Swoją wiedzę i umiejętności uzupełniał biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez: G. Bovet, H. Haselbock, D. Roth, I. Ella, J. Gembalski, N. Danby.
Był uczestnikiem wielu międzynarodowych konkursów organowych. Jest laureatem trzech:
- w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim w 1989 roku, III nagroda,
- im. J.P. Sweelincka w Gdańsku w 1992 roku, II nagroda (I nie przyznano),
- w Aachen - Liege - Maastricht w 2000 roku, nagroda za najlepsze wykonanie utworów J.S. Bacha.
Od 1998 roku jest nauczycielem gry na organach w PSM II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie. Wielu jego absolwentów kontynuowało bądź kontynuuje naukę na uczelniach muzycznych.
Od 2004 roku jest etatowym pracownikiem w stopniu adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2003 posiada kwalifikacje muzyczne Ist. w specjalności gra na organach.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Był uczestnikiem najważniejszych festiwali muzyki organowej w Polsce. Koncertował też w Niemczech, Francji, Czechach, Szwajcarii i na Litwie. Ma na swoim koncie współpracę z Sinfonią Varsovią, orkiestrą i chórem Filharmonii Narodowej a także z NOSPR, z którą inaugurował festiwal Warszawska Jesień w 2007 roku wykonując Fantastę Elegiacę K. Serockiego.
Dokonał nagrań dla radia polskiego i szwajcarskiego.

Program - 15.10.2017:

1. Dietrich Buxtehude (1637-1707) - Passacaglia in d (organy solo)
2. Georg Haendel (1685-1759) - Lascia ch'io pianga
3. Giovanni Batista Pergolesi (1710-1736) - Stabat Mater - Quae moerebat et dolebat
4. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Schmucke dich o liebe Seele BWV 654 (organy solo)
5. Cesar Franck (1822-1890) - Panis Angelicus
6 .Alessandro Stradella (1639-1682) - Kirchen Arie
7. J. S. Bach/Antonio Vivaldi (1678-1741) - Concerto a - moll (allegro-adagio-allegro) BWV 593 (organy solo)
8. Franz Schubert (1797-1828) - Ave Maria
9. Georg Bohm (1661-1733) - Vater unser im Himmelreich (organy solo)
10. Jan Maklakiewicz (1899-1954) - Ave Maria
11. Giulio Caccini (1551-1618) - Ave Maria

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach została erygowana w 1985 roku przez Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach, według projektu architekta Zygmunta Koczonia, z wieżą według projektu architekta Bogdana Cioka, został zbudowany w latach 1984 - 1995 staraniem ks. Stanisława Lachtary i ks. Zenona Sadala. Kościół jest budowlą z czerwonej cegły. W 2009 roku kościół został wyposażony w 12 - głosowe organy zbudowane przez firmę Zych z Wołomina. Instrument posiada dwa manuały i pedał, trakturę mechaniczną i wiatrownice klapowo - zasuwowe.
Do parafii należą: Aleja Wyzwolenia, Jałowcowa, Jesienna, Jeżynowa, Kielecka, Łączna (od nr. 18), Moniuszki, Morenowa, Na Stoku, Nowowiejska, Osiedlowa, Parcelowa, Podlesie, Południowa (od nr. 20), Smugowa (od nr 135), Spadowa, Strugowa, Szymanowskiego, Wesoła, Wiejska, 6 Września (od nr. 91a), Wrzosowa, Osiedle Lubianka - ul. dr. Andrzeja, por. Jurka, mjr. Nurta, mjr. Ponurego, por. Robota, chor. Szorta, Tęczowa, Wąsika Kowalskiego, Zaczkiewicza, druhny Zjawy. Proboszczem parafii jest ks. kan. Krzysztof Janas.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!!!

REKLAMA