AAA
Nowocześnie z tradycjami
W ZSZ nr 2
Niedziela, 25 listopada 2012r. (godz. 22:48)

Ogólnopolski program "Szkoła z klasą 2.0", w którym udział biorą nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach, ma na celu zachęcić pedagogów do korzystania z nowoczesnych technologii nauczania.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Próba gimnazjalistów

Poprzednia wiadomosc:
ť Lekcja z naukowym polotem

Uczestnictwo w programie ma pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie: jak w uczeniu się i nauczaniu należy wykorzystywać technologie informacyjno - komunikacyjne (TIK). Projekt realizuje idee zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego przygotowanej przez MEN, a honorowy patronat nad nim sprawuje minister edukacji narodowej.


Odbyło się już pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyła kierująca Zespołem 2.0 dyrektor szkoły oraz grupa nauczycieli. Potwierdzili swoją wiedzę, że komputer i internet stały się już powszechnymi narzędziami wykorzystywanymi do nauki i pracy. Wszyscy dostrzegli także fakt, że zadaniem pedagogów jest nauczyć swoich podopiecznych mądrego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Teraz nauczycieli czeka szkolenie pn. "Koniec epoki kredy - wykorzystanie tablicy interaktywnej w dydaktyce szkolnej".

- Dokonaliśmy analizy posiadanych zasobów szkoły. Co mamy? Dużo. Po pierwsze - wielu nauczycieli, którzy są otwarci na nowoczesne technologie, chętnie uczą się i podejmują nowe wyzwania, bo przecież zasoby ludzkie, to główny czynnik sukcesu każdej firmy! Po drugie, mamy całkiem przyzwoite zaplecze sprzętowe i programowe, choć te niestety "starzeją się" w bardzo szybkim tempie i czasami przegrywamy wyścig z postępem technologicznym.

Jestem przekonana, że zasługujemy na certyfikat "Szkoły z Klasą 2.0" i będziemy przez cały rok szkolny 2012/13 pracować na to wyróżnienie. Nasza szkoła objęta jest w całości zasięgiem bezprzewodowej sieci Wi-Fi, z której mogą korzystać nauczyciele i uczniowie. Okablowanie umożliwia dostęp do Internetu na terenie całej szkoły.

Od września 2012 r. w szkole funkcjonuje platforma e-learningowa, udostępniająca materiały dydaktyczne dla uczniów. To co mamy będziemy rozwijać i udoskonalać. Komputery już pomagają nam w zarządzaniu szkołą, chcemy zrobić kolejny krok i przygotować się do wprowadzenia dziennika elektronicznego.
Reforma szkolnictwa zawodowego, która od tego roku weszła do naszych szkół, proponuje przeprowadzanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w trybie on-line. Coraz mniej jest dziedzin naszego życia, gdzie nowych technologii nie ma - podsumowała spotkanie dyrektor ZSZ nr 2 Grażyna Małecka.

W szkole już od dawna się je wykorzystuje, zarówno w dydaktyce, jak i zarządzaniu placówką, a znaczna część uczniów potrafi doskonale posługiwać się nowoczesnymi narzędziami TIK. Poprzez udział w programie, wśród młodzieży szkolnej i nauczycieli, zwiększy się liczba entuzjastów dobrodziejstw technologicznych XXI wieku.

Natomiast cykliczne spotkania i nawiązanie współpracy z pedagogami z innych szkół zaowocuje wymianą doświadczeń oraz materiałów edukacyjnych, których jest zbyt mało, szczególnie w przypadku przedmiotów zawodowych. Zaangażowani w programowe działania uczniowie, przed którymi komputer i internet nie ma tajemnic, już planują organizację tematycznego szkolenia dla swoich rodziców i dziadków.

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA