fot. SCK
21 marca b. r. wraz z nadejściem wiosny w Starachowickim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczno - artystyczne. W sali widowiskowej zabrzmi koncert poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy - twórców legendarnej grupy "Breakout". Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00, a towarzyszyć mu będzie niezwykła wystawa zdjęć Marka Karewicza.
W tym roku mija osiem lat od śmierci Miry Kubasińskiej i sześć lat odkąd nie ma wśród muzyków Tadeusza Nalepy. Oba te nazwiska niezmiennie kojarzą się z legendarną grupą "Breakout" ale też i z naszym regionem, warto bowiem pamiętać o wokalistce zespołu mającej swoje korzenie w naszym województwie.
Mira Kubasińska uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu Świętokrzyskim m.in. w zespole pieśni i tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat, wygrywając jedną z edycji audycji "Mikrofon dla wszystkich". Występowała w rzeszowskim kabarecie "Porfirion". W roku 1963 wraz ze swoim przyszłym mężem Tadeuszem Nalepą wystąpiła na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie ale największą sławę zdobyła podczas występów z zespołem "Blackout" (od roku 1965), przekształconym następnie w grupę "Breakout" Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty grupy "Breakout", zatytułowanej "Na drugim brzegu tęczy". Utwory "Poszłabym za tobą", "Gdybyś kochał, hej’ nuciła cała Polska, a i dziś są chętnie przywoływane w rozgłośniach radiowych i telewizji. Jako wokalistka wzięła także udział w nagraniu płyt "70a", "Mira", "Ogień", "NOL", "Żagiel Ziemi", "ZOL". W Ostrowcu Świętokrzyskim corocznie odbywa się bluesowo - rockowy festiwal "Wielki Ogień", którego Mira Kubasińska jest patronką.
Tadeusz Nalepa - założyciel grupy "Blackout", z którym początkowo wykonywał standardy z repertuaru "The Beatles" i "The Rolling Stones", a z czasem sam zaczął komponować muzykę do tekstów poety Bogdana Loebla. Pierwszy koncert zespołu odbył się 3 września 1965 roku w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec". Tadeusz Nalepa nagrał z zespołem płytę długogrającą "Blackout" oraz sześć mniejszych wydawnictw. Ten zespół istniał do końca roku 1967. W 1968 roku założył grupę "Breakout". Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. W 1982 roku zadebiutował jako solista w Hali "Gwardii" w Warszawie w koncercie "Rock - Blok". W 1996 roku pismo "Jazz Forum" przyznało mu tytuł najlepszego muzyka, kompozytora i gitarzysty, co zaowocowało wspólnymi koncertami "Blues/Rock Top'86" wraz z innymi nagrodzonymi w plebiscycie, a także nawiązaniem owocnej współpracy z zespołem "Dżem", z którym nagrał płytę "Numero Uno". W 1988 roku, po występach za granicą, wydał podwójny album "To mój blues", zawierający nagrania z lat 1982 - 1988. Od 1993 roku występował z formacją "Nalepa - Breakout" i z tym zespołem nagrał płytę "Jesteś w piekle". W tym samym roku został laureatem nagrody im. Marii Jurkowskiej przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Kolejne płyty nagrywał z różnymi składami. Ostatnią jest płyta DVD (jedyna w dyskografii Tadeusza Nalepy) z 2006 roku -"60 urodziny" z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 roku w Rzeszowie, w Hali na Podpromiu.
Syn Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy - Piotr, który jako pięciolatek uwieczniony jest na okładce płyty zespołu "Breakout" pt. "Blues", chcąc uczcić pamięć swoich rodziców, a jednocześnie pokazać piękno muzyki bluesowej stworzył projekt BREAKOUT TOUR, który 21 marca o godzinie 18.00 będzie mogła usłyszeć starachowicka publiczność. Piotrowi Nalepie w koncercie towarzyszyć będą: Jean Lubera - wokal, Robert Lubera (wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, grający m.in. w zespołach "Sagittarius", "The End", Robert Gawliński, "Nie - Bo") - gitara, wokal, harmonijka ustna, Piotr "Quentin" Wojtanowski - gitara basowa, wokal, Krzysztof "Fliper" Krupa - perkusja, Michał Jurkiewicz - organy Hammonda, piano Fendera, wokal.
Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Marka Karewicza - legendy polskiej szkoły fotografii. Karewicz specjalizował się w fotografowaniu muzyków jazzowych i rockowych, przez prawie pół wieku fotografował polskie i zagraniczne gwiazdy estrady. To on dokumentował m. in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa czy europejską trasę koncertową Raya Charlesa. To również on jest autorem zdjęcia Tadeusza Nalepy trzymającego swojego syna za rękę - fotografia stała się okładką płyty "Blues" uważanej za najważniejszą w dorobku "Breakoutu".
Bilety w cenie 35 zł (indywidualne) i 30 zł (zbiorowe) do nabycia w sekretariacie SCK od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00.
Serdecznie zapraszamy!!!
Źródło: SCK
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)