AAA
Starachowiczanie oddali hołd Marszałkowi
Piatek, 15 listopada 2013r. (godz. 00:27)

Delegacja ze Starachowic wzięła udział w organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej Capstrzyku Niepodległości, który odbyłby się 10 listopada w Warszawie. Jako jedyna poza reprezentacjami urzędów centralnych wzięła udział w oficjalnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

fot. www.starachowice.eu

Capstrzyk Niepodległości to coroczna uroczystość organizowana w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Wywodzi się z tradycji II Rzeczypospolitej. Uroczystości organizowane przez wojsko w wigilię święta, pozwalały lepiej przygotować się do jego obchodów. W tym roku po raz pierwszy na zaproszenie mjr. Leszka Szcześniaka dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego wzięła w nim udział delegacja ze Starachowic, w skład której wchodziła dyr. Gimnazjum Nr 1 im. gen. Antoniego Hedy "Szarego" Emilia Kornecka z nauczycielem z tejże szkoły Pawłem Brzozowskim, uczennicami:: Julią Borowiec, Paulina Grunt, Aleksandrą Nowak, Kariną Nowak, Jagodą Zarzycką oraz przedstawicielem Urzędu Miejskiego Robertem Pióro.


Uroczystości odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu noszącym jego imię. Odbywały się z udziałem Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, szefów: sztabu, oraz poszczególnych sił zbrojnych Wojska Polskiego, szefów urzędów centralnych związanych z obroną narodową, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, władz Warszawy, ZHP, szkół oraz licznie zgromadzonych warszawiaków. Wspaniałą oprawę zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna WP i Kompania Reprezentacyjna WP.

Po wystąpieniu okolicznościowym ministra Siemoniaka nawiązującym do tradycji i współczesności Wojska Polskiego, odbył się Apel Pamięci poświęcony poległym za Polskę żołnierzom . Przed pomnikiem Marszałka złożono kwiaty. Warto podkreślić, że delegacja starachowicka była jedyną poza przedstawicielstwami urzędów centralnych ZHP i Warszawy, która dostąpiła zaszczytu udziału w tej części uroczystości. Na zakończenie przed zgromadzonymi przedefilowały oddziały Wojska Polskiego, innych służb mundurowych oraz harcerze.

Źródło: www.starachowice.eu

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA