AAA
Dotacje na kolektory s³oneczne
Piatek, 08 pazdziernika 2010r. (godz. 12:47)

Narodowy Fundusz Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje program dotacji na zakup i monta¿ kolektorów s³onecznych.

Narodowy Fundusz Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej
fot. www.nfosigw.gov.pl

Kwoty dotacji (kredytu)

Osoby prywatne mog± uzyskaæ zwrot kosztów na zakup i monta¿ kolektorów s³onecznych w wysoko¶ci 45% brutto kredytu z zastrze¿eniem, ¿e maksymalna kwota dop³aty do systemów solarnych wynosi 2 500 z³/m kw. powierzchni ca³kowitej kolektora.


Czyli np. montuj±c kompletny zestaw kolektorów, których ³±czna powierzchnia wynosi 4,5 m kw. mo¿na otrzymaæ po¿yczkê w kwocie 11.250 z³, z czego 45%, czyli 5.062,50 z³ zostanie umorzone dziêki dotacji. Do sp³aty pozostaje kwota 6.187,50 z³.

Dofinansowanie obejmuje zakup i monta¿ kolektorów s³onecznych do ogrzewania ciep³ej wody u¿ytkowej z zastrze¿eniem, ¿e efekty realizowanych przedsiêwziêæ nie mog± byæ wykorzystywane w dzia³alno¶ci gospodarczej.

Przekazanie dotacji

Udzielanie dotacji jest realizowane za po¶rednictwem banków, które maj± podpisane umowy o wspó³pracy z NFO¦iGW. Na dzieñ dzisiejszy 6 banków podpisa³o umowê o wspó³pracy:

1. Bank Ochrony ¦rodowiska S.A.
2. Bank Polskiej Spó³dzielczo¶ci S.A.
3. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
4. Krakowski Bank Spó³dzielczy
5. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
6. Warszawski Bank Spó³dzielczy.

Beneficjenci

O dotacjê mog± siê staraæ osoby fizyczne posiadaj±ce prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu s³u¿yæ maj± zakupione kolektory s³oneczne lub wspólnoty mieszkaniowe instaluj±ce kolektory s³oneczne na w³asnych budynkach wielolokalowych (wielorodzinnych), z wy³±czeniem odbiorców ciep³a z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciep³ej wody u¿ytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania.

Realizacja kredytu

Realizacja kredytu nastêpuje w formie bezgotówkowej poprzez pokrycie udokumentowanych fakturami zleceñ p³atniczych Inwestora na konto dostawcy lub wykonawcy dóbr i us³ug. Kredyt z dotacj± nie mo¿e byæ udzielony w ramach prowadzonej przez klienta dzia³alno¶ci gospodarczej.

Szczegó³owe informacje o postêpowaniu przy udzielaniu dotacji NFO¦iGW na czê¶ciowe sp³aty kapita³u kredytu bankowego znale¼æ mo¿na na stronie internetowej Urzêdu Miejskiego w Starachowicach: www.um.starachowice.pl


Na co nale¿y zwróciæ uwagê ubiegaj±c siê o dofinansowanie na systemy solarne.


Wydatki zwi±zane z zakupem i monta¿em instalacji solarnej poniesione przed dat± udzielenia kredytu (oprócz projektu) nie bêd± rozliczane. Zanim podejmiesz decyzjê o wyborze konkretnego banku, zapoznaj siê z ofertami wszystkich banków bior±cych udzia³ w programie NFO¦iGW.

Korzystaj±c z dotacji na solary nale¿y liczyæ siê z dodatkowymi kosztami. Oprocentowanie kredytu waha siê od ok. 9 do 12 % w skali roku. Przy kredycie w wys. 15 tys. z³, daje to koszt roczny na poziomie ok. 860 z³. Do tego doliczyæ nale¿y prowizjê banku.

Dodatkowo kwota dotacji staje siê dochodem beneficjenta, a zatem nale¿y j± uwzglêdniæ w rocznym zeznaniu podatkowym. W zale¿no¶ci od tego, w jakim znajdujemy siê progu podatkowym, mo¿e to byæ 18% lub 32%.

REKLAMA