AAA
Monitoring miejski w Starachowicach
Wtorek, 02 lipca 2013r. (godz. 23:09)

Monitoring miejski w Starachowicach funkcjonuje od września 2008 roku. Obecnie ulice miasta "patroluje" 16 kamer. Obraz rejestrowany przez kamery obserwują w Centrum Monitoringu funkcjonariusze Straży Miejskiej. Tylko w ciągu ubiegłego roku zostało zarejestrowanych około 550 zdarzeń. W tym roku jest ich już blisko 200. W ciągu minionych 5 lat ... tysiące.

fot. Straż Miejska Starachowice

Na przestrzeni wymienionych 8 lat dzięki monitoringowi udało ustalić sprawców wykroczeń i przestępstw, a dzięki natychmiastowej reakcji służb zapobiec popełnieniu kolejnych. Dzięki kamerom zainstalowanym w mieście uratowano życie młodemu mężczyźnie, który usiłował popełnić samobójstwo.


Całodobowo funkcjonariusze Straży Miejskiej obserwują rejony zasięgu punktów kamerowych znajdujących się na terenie miasta oraz rejestrują i bezpośrednio reagują na czyny zabronione lub ewentualne zagrożenia życia lub zdrowia. Monitoring Miejski Wizyjny istnieje od 2008r. i przez szereg tych lat zostało zarejestrowane wiele zdarzeń które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.

Co ujawniają "obserwujące" miasto kamery? Jak informują funkcjonariusze Straży Miejskiej odnotowywane zdarzenia najczęściej dotyczą: spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, wycinania drzew, bójek i awantur wszczynanych w miejscach publicznych, kolizji drogowych, nietrzeźwych osób leżących na ulicach, placach zabaw, ławkach itp., kradzieży koszyków sklepowych, kwiatów i krzewów ozdobnych, flag państwowych, kołpaków samochodowych itp. pobić, zniszczenia mienia, uszkodzenia znaków drogowych, malowania sprayem - ławek, wiat, ogrodzeń itp. pijanych kierowców oraz sprawców zdarzeń drogowych, palenia ognisk w miejscach niebezpiecznych, uszkodzenia sygnalizacji świetlnej oświetlenia ulicznego, fontanny, znaków drogowych, niezabezpieczenia przewożonych ładunków a także handlu alkoholem i papierosami bez polskich znaków akcyzy.

- W odróżnieniu od innych miast nasz system został zaprojektowany w taki sposób, aby dość łatwo można było zmienić lokalizację kamer. - informuje Sebastian Krawczyk kierownik Referatu Obsługi Informatycznej Urzędu Miejskiego - Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że jest to istotna sprawa ponieważ wyraźnie spada liczba przestępstw popełnianych w dozorowanych miejscach. Przy współpracy z policją prowadzona jest stała analiza zagrożonych miejsc, które mogą zostać objęte obserwacją.

Niezwykle ważna jest współpraca Straży Miejskiej z Powiatową Komendą Policji oraz Sądem Rejonowym w Starachowicach. Od roku 2010 w 92 przypadkach został udostępniony materiał wizyjny dla potrzeb prowadzonych spraw.

W celu uzyskania wysokiej sprawności technicznej monitoringu miejskiego 24 godziny na dobę nad systemem sprawują nadzór służby techniczne odpowiedzialne za minimalizowanie skutków wszelkich awarii. Ponadto na bieżąco wykonywane są prace konserwacyjne przez serwisanta systemu.

System monitoringu wizyjnego w Starachowicach umożliwia jego dalszą pracę nawet w przypadkach poważnych awarii. W sytuacji krytycznej, nawet kiedy zostaje uszkodzone archiwum nagrań video, możliwa jest jego dalsza praca na urządzeniach zastępczych na których odbywa się rejestracja w trybie awaryjnym. Miasto nigdy nie zostaje pozbawione tego niezbędnego elementu bezpieczeństwa, jakim jest niewątpliwie Monitoring Miejski Wizyjny.

Źródło: www.starachowice.eu

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
Karol - 10-07-2013 05:43
Tutaj kamery chyba wiele nie zawalczyły, bo pieszemu trochę ciężko przysłać mandat do domu jeśli chodzi bez tablic na szyi.
GdzieTuLogika? - 09-07-2013 07:26
a co ty z choinki się urwał? kompleksy nie dają ci spokoju i boisz się że ktoś drugiej strony rżnie e śmiechu z ciebie? to pewnie nie odwiedzasz żadnych miejsc publicznych typu: dworce. lotniska , markety, galerie ponieważ tam na każdym kroku czają się kamery i ci Źli co patrzą
agaperos - 09-07-2013 02:21
Monitoring pomaga w zwalczaniu/zapobieganiu przestępczości (?), ale nie gwarantuje bezpieczeństwa mieszkańcom. Dla bandytów, zwyrodnialców, kamera i tłum ludzi, to żaden straszak. Przykład z ostatnich dni, Poznań: "Do zdarzenia doszło (i jednocześnie prywatnego), jak informowały tablice. Mężczyzna wykonywał tylko swoje obowiązk [...]
Krystyna9 - 04-07-2013 13:49
tiiiiaaaa, te 550 zdarzeń to głównie mandaty dla kierowców. Czasami i pieszych gdy przechodzą przez ulice nie po pasach :P
Prober - 04-07-2013 13:21
Jeśli idzie o tzw. przestrzeń publiczną , to nikt nikogo o zdanie nie będzie pytał - z definicji, natomiast informacja że teren jest monitorowany być powinna.
tracel77 - 04-07-2013 13:02
Oburzające - nikt ze mną nie uzgadniał, że będzie mnie filmował w miejscach publicznych, i zachowywał nagranie bez mojej zgody. Może ja zainstaluje swoje kamery w urzędach miejskich i na ulicach - co Wy na to? Panie Kwiecień - u Pana nad biurkiem? Moim zdaniem tak kradnie się wolność ludziom - małymi krokami pod pozorem "bezpiec [...]
REKLAMA