AAA
Klasa z patronatem Wisły Kraków
Sroda, 10 maja 2017r. (godz. 15:05)

Klasa o profilu piłki nożnej pod patronatem m.in. Wisły Kraków ma powstać jeszcze w tym roku w Liceum Sportowym Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Władze powiatu podpisały we wtorek, 9 maja list intencyjny w tej sprawie. Dokument był sygnowany przez szefów trzech klubów sportowych - Juventy Starachowice, Wikinga Starachowice i Wisły Kraków, które mają dołożyć starań, by poziom kształcenia był jak najwyższy.

fot. źródło: Starostwo Powiatowe w Starachowicach

Jest to kolejna inicjatywa władz powiatowych, która ma służyć rozwojowi młodzieży, jak podkreślała starosta Danuta Krępa, witając sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie utworzenie klasy o profilu piłki nożnej w Liceum Sportowym Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Na spotkanie, jakie odbyło się 9 maja w Starostwie Powiatowym w Starachowicach przybyli przedstawiciele trzech klubów sportowych - Juventy Starachowice, Wikinga Starachowice oraz krakowskiej Wisły.


Idea powstania klasy zrodziła się jeszcze kilka lat temu, gdy powstawało liceum. Z uwagi jednak na małe zainteresowanie młodzieży, nie prowadzono naboru. W tym roku otworzyła się nowa szansa i nowa perspektywa, za sprawą partnerów jakimi są wspomniane już kluby Juventa Starachowice i Wiking Starachowice, a za sprawą tego pierwszego także ekstraklasowa Wisła Kraków.
- O dobre przygotowanie piłkarzy zadba klub Juventa Starachowice. Fizycznym przygotowaniem młodzieży zajmie się Wiking, a obecność Wisły Kraków podniesie z pewnością rangę tej klasy - mówiła na konferencji starosta Danuta Krępa, która jest przekonana, że dzięki zaangażowaniu klubu, młodzież będzie lgnęła do klasy.

Sportowe Liceum Ogólnokształcące to oferta skierowana do absolwentów gimnazjum, których pasją jest piłka nożna. Dla tych, którzy trenują w klubach i dla tych, którzy nie uprawiają jej czynnie. Nauka w tej klasie da im możliwość zgłębiania wiedzy i trenowania bez konieczności zmiany barw klubowych.
Uczeń będzie realizował 10 godzin wychowania fizycznego, w tym zajęcia na basenie, odnowę biologiczną i zajęcia na siłowni prowadzone przez specjalistów z klubu sportowego Wiking Starachowice, oferującego dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Program będzie też obejmował naukę innych dyscyplin sportowych, zgodnie z podstawą programową liceum ogólnokształcącego oraz specjalistyczne treningi z piłki nożnej. Nauka języka polskiego, angielskiego, matematyki oraz biologii odbywać się będzie na rozszerzonym poziomie. Większa liczba godzin wychowania fizycznego nie będzie odbywała się kosztem innych przedmiotów. Zajęcia lekcyjne będą prowadzone przez nauczycieli egzaminatorów maturalnych. Przewidziano też dodatkowe konsultacje dla uczniów w celu odpowiedniego przygotowania do egzaminu maturalnego.
- Będziemy starali się pomóc młodzieży odnaleźć na rynku sportowym oraz edukacyjnym. Wiele talentów sportowych ginie, bo muszą wybierać - sport lub nauka. Jeśli nie znajdą wsparcia ze strony nauczycieli, często rezygnują z tego pierwszego. Nie mamy ambicji by wychowywać przyszłych reprezentantów Polski, chcemy dać młodym ludziom bardzo dobrą ofertę edukacyjną i szansę na studiowanie na dowolnej uczelni w kraju - mówił dyrektor Mariusz Majewski.

O dużym znaczeniu współpracy z klubami mówiła też prezes Wisły Kraków, Marzena Sarapata, dla której jest to możliwość wyłuskiwania talentów.
- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w tworzeniu klasy. Jestem przekonana, że współpraca będzie układać się dobrze, a wychowankowie Juventy będą mogli kontynuować naukę w Wiśle - mówiła prezes.

Jeden z jej wychowanków będzie zresztą od lipca br. zawodnikiem krakowskiej Wisły. Dzień przed podpisaniem listu intencyjnego, kluby zawarły umowę partnerską, a podczas spotkania w starostwie ich szefowie wymienili się symbolicznie koszulkami i szalikami.

W praktyce oznacza to szanse na wspólne wyjazdy oraz treningi, mecze kontrolne, organizacje różnych eventów sportowych, ale także wyjazdy na mecze ekstraklasy, czy podnoszenie kwalifikacji przez szkoleniowców Juventy poprzez odbywanie staży oraz warsztatów trenerskich, o czym mówił prezes Juventy Starachowice, Paweł Brzozowski.

Za pośrednictwem Wisły szkoła planuje nawiązać współpracę z uczelniami z Krakowa, aby jej absolwenci mieli możliwość dalszego kształcenia się na kierunkach związanych nie tylko ze sportem. Nie wszyscy zapewne będą zawodowo grać w piłkę nożną, ale mogą realizować się znakomicie jako menagerowie sportu, trenerzy, specjaliści z zakresu odnowy biologicznej lub dziennikarze sportowi. Rekrutacja elektroniczna do SLO rozpocznie się 15 maja br. Zachęcamy do skorzystania z oferty.


źródło: Starostwo Powiatowe w Starachowicach

REKLAMA