AAA
Wykus 2011
Piatek, 17 czerwca 2011r. (godz. 22:31)

fot. Gazeta Starachowicka

W pierwszy weekend czerwca na Wykusie i w Wąchocku odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające zgrupowania Armii Krajowej "Ponury - Nurt". Od ubiegłego roku ich współorganizatorem jest również nasze miasto.

fot. Gazeta Starachowicka
fot. Gazeta Starachowicka

Czerwcowe uroczystości, to jedna z nielicznych już okazji, aby spotkać żołnierzy zgrupowań , którzy jeszcze są wśród nas. A jest ich, niestety, coraz mniej. Jednak jeśli tylko zdrowie im pozwala, starają się w uroczystościach uczestniczyć. W tym roku również ich nie zabrakło. Przybyli m.in.: Józefa Stefanowska - Rybus "Poranek", Lucjan Krogulec "Lutek", Jan Czernikiewicz "Walter", Zdzisław Rachtan "Halny", Bolesław Ciesielski "Farys II", Jacek Wilczur "Kazik Lwowiak", Stanisław Janiszewski "Dewajtis" i Henryk Fąfara "Sokolik"- jeden z dwóch najmłodszych żołnierzy zgrupowań.


Uroczystości rozpoczęły się w sbotę, w Wąchocku, gdzie odbyła się koncentracja Środowiska "Ponury -Nurt" ŚZŻAK, połączona ze składaniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej, w tym przy krypcie "Ponurego" w wąchockim klasztorze o.o. Cystersów. Potem jej uczestnicy udali się na Wyks - centralne miejsce sobotnich uroczystości. W oczekiwaniu na Mszę Świętą wysłuchać mogli programu patriotycznego w wykonaniu uczniów ze starachowickiej Szkoły Podstawowej nr 11, noszącej imię mjr. Jana Piwnika "Ponurego".

Po nabożeństwie przyszła kolej na stałe elementy uroczystości, w tym wręczenie medali Pro Memoria, którymi odznaczonych zostało w tym roku kilkanaście osób. Dyplom i słowa uznania od kombatantów otrzymał Kuba Kowalski, trębacz z Kielc, który mimo młodego wieku od kilku już lat uczestniczy w bardzo wielu uroczystościach. W programie nie zabrakło też miejsca na apel poległych i salwę honorową, a także harcerskie ognisko.

Drugi dzień uroczystości, który miał miejsce w Wąchocku, zainaugurowała prelekcja pracownika IPN, Marka Jedynaka poświęcona powojennym losom żołnierzy zgrupowań, z których wielu zasiliło podziemie niepodległościowe. Po polowej Mszy Świętej, odprawionej przed wąchockim klasztorem, zgromadzeni przeszli na plac mjr. Jana Piwnika "Ponurego", gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem komendanta. Uroczystości , jak co roku, zakończyła defilada.

REKLAMA