AAA
Wielki finał XXIII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem
Sobota, 20 pazdziernika 2012r. (godz. 16:52)

Dobiega końca dwudziesta trzecia odsłona Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w naszym mieście. Przez ponad miesiąc w każdą niedzielę mieliśmy szansę oglądać najwybitniejszych artystów związanych z nurtem muzyki kameralnej, poważnej czy piosenką poetycko - autorską. Muzyczna uczta w wykonaniu Antoniny Krzysztoń zakończy tegoroczną edycję Dni Muzyki.

fot. SCK
Nastepna wiadomosc:
ť Szkoła odkrywców talentów

Poprzednia wiadomosc:
ť Wyjechała i nie żałuje

Do tej pory na XXIII Międzynarodowych Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach na deskach SCK i w parafiach naszego miasta mogliśmy podziwiać Janusza Radka, Roberta Grudnia, Krzysztofa Globisza, Georgij Agratinę i Karola Gołębiowskiego. Finałowy koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem - zamykający tegoroczną edycję - odbędzie się w niedzielę 28 października o godzinie 14.00 w Kościele P. W. Św. Trójcy (ul. Kościelna 12). Koncert finałowy zbiegnie się z uroczystością jubileuszu 55 - cio lecia kapłaństwa i 30 - lecia probostwa księdza kanonika dr Tadeusza Czyża.


Antonina Krzysztoń to artystka wybitna, nie podążająca ślepo za muzycznymi trendami za to od lat wierna swojej stylistyce. Zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem "Pod Egidą". Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA.

W latach 1984 - 92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów. Antonina występowała i występuje na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania "Śpiewajmy Poezję").Wydawcą pierwszej oficjalnej kasety artystki, już w okresie demokratyzacji życia w Polsce, był "Pomaton". W listopadzie 1993 roku piosenka "Perłowa Łódź" zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. To spowodowało, że Antonina stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności.

Wiele osób kojarzy ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny ‘68 r. - Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie, jeszcze z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej "Ballady Karela Kryla", wydanej w "podziemnym" wydawnictwie "Nowa". Spotkały się one z uznaniem słuchaczy, jak również samego autora ballad. W rocznicę śmierci Karela Kryla ukazała się płyta Antoniny Krzysztoń zatytułowana "Czas bez skarg", której była muzycznym producentem.

Przez długie lata współpracowała z dwoma muzykami - Słomą (instrumenty perkusyjne) i Kubą (bas), co zaowocowało płytami "Kiedy przyjdzie dzień", "Pieśni Wielkopostne", Wołanie".
Antonina ostatnimi czasy gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Raczej stara się szukać tego co nas łączy i nie oceniać, raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu.
Współpracowała też przy projektach innych artystów, m. in. wielokrotnie z Michałem Lorencem, Grzegorzem Królikiewiczem przy spektaklu teatralnym. Współtworzyła muzykę do filmu dokumentalnego T. Wilde "Czas Słowian". Była pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym płyty "Każda chwila", przy której współpracowała z Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Kubą, Marcinem Pośpieszalskim, Joszko Brodą, Mieczysławem Litwińskim.
Od roku 1994 współpracuje z gitarzystą Marcinem Majerczykiem, który także był wraz z nią kierownikiem muzycznym ostatnich dwóch płyt. Do zespołu również należy Paweł Mazurczak ("Mrówka") - bas i Mikołaj Wielecki ("Miki") - instrumenty perkusyjne (w tym właśnie składzie nagrała płytę "Dwa księżyce", która ukazała się w październiku 2004 roku).

W chwili obecnej Antonina kończy pracę nad najnowszą płytą, która ukaże się jeszcze w tym roku.
Antonina jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Pisała piosenki dla Mietka Szcześniaka, Michała Lorenca, a także do muzyki Wojciecha Konikiewicza. Współpracuje z pismem RUaH, w którym ma swoja stałą rubrykę "Zapistnik".

Dla starachowickiej publiczności Antonina Krzysztoń zaśpiewa swoje największe przeboje ale też utwory, które znajdą się na jej najnowszej płycie.

Wstęp na koncert wolny.

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA