AAA
Młode z głową do interesów
Po "Żuczku" czas na "Free Style"
Piatek, 07 grudnia 2012r. (godz. 22:48)

Chcesz się ostrzyc, uczesać, "rzucić" kolor, a może zregenerować włosy? Przyjdź do Free Style, młodzieżowego przedsiębiorstwa założonego przez uczennice technikum w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach, które postanowiły rozkręcić biznes.

fot. Gazeta Starachowicka

Rok temu ich starsi koledzy założyli i prowadzili "Żuczka", firmę zajmującą się rękodziełem. One natomiast wolały fryzjerstwo. Karolina Cioroch, Justyna Stachera, Aleksandra Pękala i Gabriela Celuch, kształcące się w tym zawodzie, oraz Monika Jóźwik, Katarzyna Mundzik, Eliza Pisarska, Aleksandra Wzorek, Angelika Wiedro i Paulina Wróbel, uczące się ekonomii, założyły Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo Free Style, w ramach projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo". Wprowadza on innowacyjne narzędzia do nauki ekonomii w praktyce, rozwija inicjatywność i przedsiębiorczość oraz przygotowuje młodych ludzi do wejścia na rynek pracy przez samozatrudnienie.


Na dodatkowych zajęciach dziewczyny dowiadują się, jak założyć oraz prowadzić firmę, jak ją promować, rozliczać podatek i składki ZUS, pracować w zespole i dzielić obowiązki. Przed rozpoczęciem działalności przeprowadziły jednak badania marketingowe, sporządziły biznesplan, zgromadziły kapitał i przygotowały reklamę. Potem zostało już tylko zawrzeć umowę spółki i podpisać najem na lokal.

Siedziba zakładu mieści się w pracowni usług fryzjerskich i świadczy rożnego rodzaju usługi, od strzeżenia i farbowania, po prostowanie i regenerację zniszczonych już włosów. Młode fryzjerki wykonują także fryzury okolicznościowe. Mogą doradzić, jak dbać o włosy przy użyciu naturalnych składników, wykonać na zamówienie dodatki dekoracyjne do włosów, albo sprzedawać kosmetyki.

Zgodnie z wymogami młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa prowadzą także całą dokumentację na platformie cyfrowej, a więc ewidencję kosztów i przychodów w podatkowej księdze, zakupów i sprzedaży VAT i miesięczne rozliczenia z tego podatku. Nie pomijają również dokumentacji kasowej oraz rozliczeń składek ZUS oraz podatku dochodowego, raz w miesiącu wypełniają ankiety internetowe dotyczące bieżącej realizacji projektu. Sporządzają i przesyłają też do Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości raport z prowadzonej działalności.

Terenem ich działalności na razie jest szkoła, a klientami - koledzy i koleżanki, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy placówki. Firmą zarządzają samodzielnie, korzystając z pomocy konsultantów (przedsiębiorców, przedstawicieli biur rachunkowych, stowarzyszeń promujących małe i średnie przedsiębiorstwa). W usługach fryzjerskich ekspertem jest dla nich Aneta Cieciora - fryzjerka i nauczycielka przedmiotów fryzjerskich, a nad stroną ekonomiczną czuwa ucząca przedmiotów ekonomicznych Renata Rychlik, która pomaga uczennicom i nadzoruje działalność oraz prowadzi dodatkowe zajęcia z ekonomii w praktyce.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA