Cały plac mjr Ponurego, zrewitalizowaną część ul. Wielkowiejskiej oraz ciąg uliczny wzdłuż drogi krajowej nr 42, od ul. Dolnej do ul. Krótkiej, rozświetliły lampy LED-owe. Wytwarzają one białe, jaskrawe światło, w odróżnieniu od tego żółtego, stosowanego w lampach sodowych. I co ważne, zużywają mniej prądu!
W odpowiedzi na wnioski radnych oraz mieszkańców, gmina postanowiła zmodernizować oświetlenie uliczne, wymieniając stare i wysłużone już lampy żarowe na nowoczesne oprawy LED-owe. Na razie tylko w centrum miasteczka, choć w perspektywie są także inne ulice oraz sołectwa. Oprócz kwestii związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem pieszych w obrębie drogi krajowej, na decyzji tej zaważyły również kwestie jakości i wydajności, a co się z tym wiąże także i oszczędnościowe. Dotychczasowe oprawy, z uwagi na wiek, wymagały ciągłych remontów, co kosztowało, a ich efektywność po latach zużycia była niewielka.
Dlaczego padło na LED-y? O tym, że trzeba wymienić oprawy mówiono już w zeszłej kadencji. Modernizacji wymaga większość sieci ulicznej na terenie gminy Wąchock. Tyle że wcześniej rozważano kwestię oświetlenia energooszczędnego. Postanowiono jednak zaczekać, obserwując rozwijający się dynamicznie rynek lamp LED-owych, a kilka miesięcy temu zdecydowano się na eksperyment, w ramach którego wymienili na LED jedną oprawę na Placu mjr. Ponurego. Zamiast 240-watowej żarówki, pojawiła się "60" tyle że nowoczesna. I mimo mniejszej mocy poboru energii, ciemniej tu nie jest, a wręcz przeciwnie.
Wbrew powszechnej opinii oprawy LED nie są wcale drogie. Oferta, otrzymana przez gminę, była nawet niższa od tej na popularne lampy sodowe. Kosztowały gminę niespełna 19 tys. zł z 10-letnią bezwarunkową gwarancją! Lampy w dodatku są polskiej produkcji, przy okazji wspiera on zatem rodzimy przemysł. Póki co, wymieniono dwadzieścia opraw. Lampy 60- watowe pojawiły się na placu mjr. Ponurego oraz częściowo na ul. Wielkowiejskiej, a wzdłuż drogi nr 42, zamiast dotychczasowych lamp 250 W, są 120 W.
Spodziewana jest poprawa jakości, ale i oszczędności na samym zmniejszeniu mocy i rezygnacji z napraw. Aktualny koszt obsługi konserwatorskiej w ciągu 10 lat równa się prawie cenie jednej oprawy, co powoduje, że oprawy zwrócą się praktycznie w ciągu okresu gwarancyjnego, a jeśli uwzględnić jeszcze mniejszy pobór energii, będzie to szybciej. Rezygnacja z montażu opraw energooszczędnych wydaje się, z perspektywy czasu, słusznym posunięciem, bo teraz te oszczędności mogą być jeszcze większe i to przy lampach o wyższej klasie technologicznej.
Jeśli oświetlenie się sprawdzi, rozważona zostanie możliwość ich wymiany w całej gminy. Ale to, jak szybko uda się to zrealizować, zależeć będzie od możliwości finansowych budżetu gminy, a więc rozstrzygnięcia ostatniego wielkiego przetargu na ulicę Torową i Marcinków Górny. Wtedy precyzyjniej będzie można określić dalsze rozwiązania finansowe i kierunki inwestycyjne na przyszłość.
/m.p./
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Będzie konkurs na Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)