AAA
Dotacje dla płetwonurków legalne
Czwartek, 28 pazdziernika 2010r. (godz. 21:30)

W ostatnich miesiącach wiele uwagi niektórych z mediów przyciągała sprawa dotacji dla klubu Płetwonurków Ligi Obrony Kraju. Wielu doszukiwało się w niej wręcz afery. Sprawa trafiła nawet do Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

Część radnych podczas ostatniej sesji zarzucała nawet prezydentowi Wojciechowi Bernatowiczowi, że celowo blokuje uzyskanie opinii niezależnej kancelarii prawnej w tej sprawie. O nieprawdziwości tych zarzutów świadczy fakt, że opinia już do Komisji Rewizyjnej RM dotarła. Poniżej zamieszczamy jej fragmenty.


Radca prawny udzielał odpowiedzi na trzy postawione przez komisje pytania:

*Czy Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju „Kalmar” w Starachowicach mógł ubiegać się o realizację zadań publicznych w ramach współpracy z Gminą Starachowice i jednocześnie o przyznanie środków finansowych w formie dotacji na realizację tego zadania?

Odpowiedź na pytanie:

„Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju „Kalmar” w Starachowicach mógł ubiegać się o realizację zadań publicznych w ramach współpracy z Gminą Starachowice, a tym samym o przyznanie środków finansowych w formie dotacji na realizację tego zadania. Klub Płetwonurków „Kalmar” spełnia wymogi formalne , jakie przepisy prawa przypisują instytucjom mogącym ubiegać się o organizację (współorganizację) zadań publicznych.”

*Czy zawarta w powyższym przedmiocie umowa z dnia 12 kwietnia 2010 roku z Gminą Starachowice znajduje oparcie w obowiązujących przepisach prawa?

Odpowiedź na pytanie:

„Umowa nr 34/2010 z dnia 11 czerwca 2010 roku na realizację zadania publicznego zawarta pomiędzy Gminą Starachowice a Klubem Płetwonurków „Kalmar” w Starachowicach spełnia wymogi, jakie przepisy prawa określają dla tego typu umów, a mianowicie:

- jest zgodna z wymogami artykułu nr 16 ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- jest zgodna z ramowym wzorem umowy o wykonanie zadania publicznego określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz.U. z 2005 roku Nr 264, poz. 2207);

- jest zgodna z §1 ust.8 uchwały nr III/5/04 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 29 marca 2004 roku w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji organizacjom pozarządowym oraz innym podmiotom, sposobu jej rozliczania oraz sposobu wykonywania zleconego zadania;

- jest zgodna z § 4 wykazu zadań publicznych zleconych przez Gminę do realizacji organizacjom pozarządowym i innym podmiotom w 2010 roku, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia nr 341/09 Prezydenta Miasta Starachowice z dnia 30 grudnia 2009 roku.”

*Czy procedura prowadząca do zawarcia przedmiotowej umowy nastąpiła zgodnie z prawem i jak wygląda kwestia ewentualnej odpowiedzialności prawnej w razie zaistnienia stwierdzenia naruszeń w przedmiotowej sprawie?

Odpowiedź na pytanie :

„Procedura wyłonienia drugiej strony umowy nr 34/2010 odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami – w trybie otwartego konkursu ofert. Analiza powyższa, której zostały poddane wszystkie przedstawione dokumenty dotyczące procedury zmierzającej do zawarcia umowy z dnia 11 czerwca 2010 r. na realizację zadania publicznego w sferze przeciwdziałania patologiom społecznym nie doprowadziła do wykrycia uchybień formalno – prawnych oraz naruszeń prawa, które pozwalałyby na wyciągnięcie wniosków o ewentualnej odpowiedzialności prawnej osób biorących udział w procedurze rozstrzygnięcia konkursu ofert i zawarcia umowy z Klubem Płetwonurków „Kalmar” w Starachowicach” - czytamy w opinii podpisanej przez radcę prawnego Artura Czabana.

Przypomnijmy, że wątpliwości w tej sprawie miał tylko jeden z prawników. Wyraził je w opinii prawnej dotyczącej zasady jawności postępowania o udzielenie zamówienia. Tymczasem opinia prawna dotycząca dopuszczalności zawarcia dwóch umów z klubem Kalmar, więc bezpośrednio odnosząca się do tej sprawy, sporządzona przez drugiego z radców była jednoznacznie pozytywna dla klubu.

Na użytek tej sprawy, radca ten uzyskał pisemne stanowisko Starosty Starachowickiego oraz Ligi Obrony Kraju, potwierdzające dopuszczalność zawarcia przez Gminę Starachowice umów z klubem. Wątpliwości, co do ich zgodności z prawem nie mieli też prawnicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach, które również zawiera z klubem „Kalmar” tego typu umowy.

Niezależnie od tego prezes klubu Zbigniew Nobis przekazał przewodniczącemu Rady Miejskiej opinię w tej sprawie kancelarii adwokackiej Derejski & Kaleciak z Krakowa, specjalizującej się w doradztwie prawnym dla klubów sportowych, która jest korzystna dla klubu Kalmar.

REKLAMA