AAA
Mieszkaniec naszego miasta wymieniony w encyklopedii
Wśród znanych rodaków
Sobota, 28 maja 2011r. (godz. 20:47)

Starachowiczanin Henryk Miernikiewcz, jeden z najbardziej zasłużonych lokalnych działaczy antykomunistycznych, będzie wymieniony w encyklopedii znanych Polaków zatytułowanej „Who is who w Polsce.”

Henryk Miernikiewcz
Henryk Miernikiewcz
fot. Gazeta Starachowicka

Dzieło zostało opracowane przez szwajcarskie wydawnictwo Hűbners, które publikuje tego typu leksykony w różnych krajach Europy.


- Przedstawiciele wydawnictwa sami się ze mną skontaktowali. Mówili, że znaleźli o mnie informacje w internecie – mówi Henryk Miernikiewicz.

Wysłannik polskiego oddziału Hűbnersa złożył starachowiczaninowi wizytę, by zebrać informacje o jego życiu i działalności. Gotową notę biograficzną pan Henryk otrzymał pocztą z prośbą o korektę. Uzgodniona wersja życiorysu ukaże się w czerwcowym, jubileuszowym ze względu na 10 - tą edycję, wydaniu polskiego „Who is who”.

Czytelnicy będą się mogli dowiedzieć m.in., że Henryk Miernikiewicz w 1981 roku w proteście przeciwko utrudnianiu mu wyjazdu do Francji na światowy zjazd wolnych związków zawodowych podjął protestacyjną głodówkę, która stała się głośna w ówczesnej Europie. Ponadto, że został internowany w pierwszym dniu stanu wojennego i że był przedmiotem nieustannej ingwilacji funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a za swoje dokonania otrzymał w 2008 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Jestem bardzo dumny z tego, że ja, prosty robotnik, znajdę się obok wybitnych polskich osobistości: polityków, sławnych sportowców, ludzi kultury i nauki. To dla mnie niebywały zaszczyt i satysfakcja – podkreśla nasz ziomek.

(iwo)

PRZECZYTAJ TAKZE:
Pelek - 31-05-2011 19:13
Już pisałem.
Pawelizda - 31-05-2011 18:18
To zasłużył Miernikiewicz czy nie? Kto w/g Ciebie zasłużył.
Pelek - 31-05-2011 17:52
Tyle, że Starachowice to mała mieścina i o tysiące tu trudno. A że wszyscy się znają, to bardzo łatwo odtworzyć kto naprawdę działał a kto tylko krzyczał. Nawet jeśli działał tylko " po cichu".
Pawelizda - 31-05-2011 10:46
Dlatego,że nie pchał się po zaszczyty? Tysiące takich ludzi walczyło,bo wolność była największą dla nich wartością,a wolności nie było i to od dziesięcioleci. Dobrze się stało,że p. Miernikiewicz został umieszczony w tej encyklopedii. Cichych bohaterów było tysiące.
Pelek - 31-05-2011 09:20
Czyżby ?? Wart zastanowienia jest fakt, że nie ma go w żadnym opracowaniu dotyczącym historii opozycji napisanym przez IPN. Choćby w internetowej Encyklopedii Solidarności . Dlaczego?
Pawelizda - 31-05-2011 08:24
Pan Miernikiewicz zasłużył. Myślę,że to także w sensie symbolicznym obecność wielu innych, którzy za umiłowanie wolności płacili bardzo wysoką cenę i dzięki którym prawdziwą wolnością się cieszymy i nie jesteśmy Białorusią na mapie Europy.
Pelek - 29-05-2011 11:31
Pamiętać należy nie tylko o tych co żyją, ale o tych co wolność mieli w swych ideałach.
Pawelizda - 28-05-2011 22:13
Mój stryj nie dożył...
Pelek - 28-05-2011 22:07
Pomijając, że ta "encyklopedia" jest po prostu maszynką dla kasy , nie ryzykowałbym takich płomiennych "epoletów" na miejscu autora. Historycznej prawdy tu nie wiele.
REKLAMA