AAA
Kształci melomanów już 50 lat
Historia ze słów i melodii
Piatek, 03 czerwca 2011r. (godz. 00:10)

Wspomnienia przeplatane muzyką - taki scenariusz towarzyszył obchodom 50- lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starachowicach.

fot. Gazeta Starachowicka
fot. Gazeta Starachowicka

Uroczystość odbyła się 25 maja br. z udziałem uczniów, absolwentów, rodziców, władz miasta i powiatu, pracowników starachowickich placówek kultury. Dyrektor Barbara Ołowiak przygotowała okolicznościowe wystąpienie, w którym rzeczowe informacje przeplatane były osobistymi refleksjami.


Także z czasów, gdy sama była uczennicą szkoły, której teraz szefuje począwszy od 1988 roku. Z jej poprzedników największe zasługi dla powstania PSM ma Tadeusz Winnicki, dyrektor założonego w 1949 roku starachowickiego ogniska muzycznego mieszczącego się w ówczesnej Resursie Urzędniczej, a potem w szkole zawodowej przy dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych.

Jego starania o utworzenie w naszym mieście placówki oferującej profesjonalną edukację muzyczną doprowadziły do powołania w 1960 roku PSM i umieszczenia jej rok później w nowej siedzibie przy ulicy Mrozowskiego. W tym lokum szkoła działała przez większą część swojej historii, bo aż przez 47 lat kierowana kolejno przez: Kazimierza Predla, Kazimierza Szwalma, Henryka Orłowskiego, Grzegorza Wereckiego, Stefanię Rytel i obecną dyrektor Barbarę Ołowiak.

To za jej kadencji miało miejsce ważkie wydarzenie w życiu szkoły: przeprowadzka w 2008 roku w bardziej komfortowe warunki w nowym budynku przy ulicy Kopalnianej (w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 11). Istotnym faktem było też nadanie placówce w 1985 roku imienia Feliksa Rybickiego, twórcy kompozycji dla dzieci i młodzieży.

Od początku istnienia szkoła dysponuje własną orkiestrą, działa w niej także chór. PSM w Starachowicach jest również organizatorem corocznego międzywojewódzkiego konkursu dla szkół muzycznych I stopnia "Młody Kameralista", którego początki sięgają 1992 roku.

- Mury naszej szkoły opuściło do tej pory 762 absolwentów. To spora gromadka jak na 50 lat i w tak małej szkole, jak nasza - mówiła Barbara Ołowiak.

- Z tego, co wiemy wielu z nich związało swoje życie z muzyką. Młodsi kontynuują naukę w szkołach wyższego stopnia, dorośli pracują w filharmoniach i operach, są pedagogami szkół muzycznych, także poza granicami kraju: w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie.

Złotymi zgłoskami w historii PSM zapisali się uczniowie klasy akordeonu prowadzonej przez Marka Mareckiego, szczególnie Leszek Kołodziejski, laureat chyba wszystkich europejskich konkursów akordeonowych, a także Konrad Salwiński i Kuba Niewczas. W br. wyróżnili się nasi gitarzyści, uczniowie Dariusza Wróbla.

Anna Rutkowska zajęła trzecie miejsce w wojewódzkim konkursie klas gitary, a Maksym Niewczas zdobył wyróżnienie ogólnopolskiego konkursu gitarowego. W ciągu tych minionych 50 lat przez szkołę przewinęło się także blisko 120 nauczycieli, w tym wielu to jej absolwenci. Również obecnie stanowią oni prawie połowę 15 - osobowej kadry - dodała dyrektorka.

Dla tych szczególnie zasłużonych przygotowała jubileuszowe nagrody. Otrzymali je nauczyciele: Grażyna Ostrach, Joanna Wzorek, Ryszard Grunt, Grażyna Tobiszewska - Gula, a z pracowników niepedagogicznych główna księgowa Barbara Majchrzyk oraz sekretarz szkoły Barbara Jasztal.

Wspomnienia z historii PSM uzupełnił koncert prezentujący skalę umiejętności wychowanków. Oczywiście był też czas na składanie życzeń i wręczanie prezentów przez gości na ręce dyrektor szkoły - jubilatki.

(iwo)

REKLAMA