AAA
Bezpieczna "dziesiątka"
Docenieni w województwie
Sobota, 24 grudnia 2011r. (godz. 22:35)

Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach, jako jedna z siedmiu placówek w naszym regionie oraz jedyna w powiecie, została uhonorowana Certyfikatem Bezpieczeństwa, który był elementem programu profilaktycznego "Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i TY", realizowanego przez ponad 150 szkół w Świętokrzyskiem.

fot. Gazeta Starachowicka

Poprawa bezpieczeństwa w szkole i w okolicy, zacieśnienie współpracy między nauczycielami, rodzicami oraz policją, poprawa bezpieczeństwa osobistego dzieci, a także promowanie wśród nich pozytywnych postaw społecznych, legły u podstaw nagrody, o którą mogły ubiegać się szkoły, uczestniczące we wspólnym programie wojewody, kuratora oświaty i komendanta wojewódzkiego policji. Tym razem wzięło w nim udział aż 151 placówek. Jedną z nich była Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach.


Zaczęło się od powołania koordynatorów programu, zajęły się tym trzy tutejsze nauczycielki: Dorota Jakubczyk, Lidia Wolak i Dorota Śliwińska. Opracowały harmonogram działań, który zaakceptowała Rada Pedagogiczna. Powołano także do życia Radę Bezpieczeństwa, w której zasiedli przedstawiciele uczniów, rodziców, nauczycieli oraz samorządowców. Zwracali oni uwagę na różne problemy i wspólnie próbowali im jakoś zaradzić.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko możemy zrobić od razu - mówi dyrektor szkoły Agata Wojtyszek. - Mamy dużo różnych pomysłów, będziemy próbowali je robić małymi kroczkami.

Najważniejsza w tym wszystkim wydaje się jednak wola współpracy na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. W tym celu przeprowadzane były także ankiety, wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, w których proszono o wskazanie miejsc niebezpiecznych, zarówno w szkole, jak i w jej otoczeniu. I tak powstała mapa zagrożeń, którą można oglądać w szkolnym kąciku bezpieczeństwa, jaki mieści się na korytarzu, tuż obok pokoju nauczycielskiego.

Zadbano również o bezpieczny dojazd dzieci do szkoły, wyznaczając oddzielne miejsce dla szkolnego gimbusa. Podejmowano szereg innych zadań, wykraczających poza ramy harmonogramu, jak choćby zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym "Bezpieczni na drogach. Razem dla 112", a także w akcji "Kruchy lód". Nie były to jakieś jednorazowe działania, ale długofalowa współpraca, która w wielu przypadkach trwała dłużej niż tylko rok.

Nic więc dziwnego, że te starania dość wysoko oceniła komisja, która wizytowała placówki. Zwracano uwagę na bezpieczeństwo uczniów, współpracę pomiędzy szkołą, rodzicami oraz policją, a także zaangażowanie w realizację programów profilaktycznych. Bo certyfikaty do czegoś zobowiązują.

To prężnie działające Rady Bezpieczeństwa złożone z przedstawicieli samorządów, policjantów, dyrekcji szkół, rodziców, to także monitoringi, miasteczka ruchu drogowego i noszone przez dzieci odblaski, to 100- procentowa zdawalność na kartę rowerową i motorowerową. Także własne pomysły, jak zmniejszyć zagrożenia. W tym akurat przypadku było ich mnóstwo. Nic więc dziwnego, że to właśnie oni odebrali we wtorek wyróżnienie, obok sześciu innych szkół z naszego województwa.

- Dla szkoły integracyjnej, takiej jak nasza, ten certyfikat jest jeszcze bardziej cenniejszy, bo trudno jest stworzyć idealne warunki dla dzieci - mówi dyrektor Agata Wojtyszek. - Naszym atutem jest to, że nie działamy sami, tylko w ścisłej współpracy z innymi. Rodzice obserwują, przychodzą do nas i dają pewne propozycje, jak coś jeszcze poprawić. Bo tylko tak można stwarzać bezpieczne warunki - uważa dyrektor.

(An)

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA