AAA
Dobre wychowanie
Wtorek, 03 lipca 2012r. (godz. 15:35)

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Starachowicach wykonali projekt edukacyjny: Co to znaczy dobre wychowanie? Realizowany był od września ub. r. do 1 czerwca 2012. Zespół zadaniowy w składzie: Kamil Niewczas (kl. IIId), Zbigniew Ciołak i Piotr Baja z kl. IIc, pod opieką Lidii Mergalskiej, zainteresował się wybranym tematem, ponieważ w ostatnich latach wiele się mówi na temat dobrego wychowania.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Echa Mistrzostw Okręgu

Poprzednia wiadomosc:
ť Finałowe spotkanie

Dorośli pouczają, jak młodzi ludzie powinni się zachowywać, ale często nie mówią na czym to dobre wychowanie polega. Uczniowie realizując projekt pogłębili swoją wiedzę na temat dobrego wychowania i podjęli próbę jego zdefiniowania. Pomocą była literatura i ankieta przeprowadzona wśród uczniów gimnazjum.Wyniki zaprezentowano całej społeczności szkolnej. A było co podziwiać - zespół wykonał piękną wystawę, przedstawiającą czym dobre wychowanie jest wg znawców z dziedziny psychologii, pedagogiki i wychowania oraz uczniów gimnazjum. Zasady dobrego wychowania chłopcy umieścili w osobnych antyramach, które łączyło widoczne hasło: DOBRE WYCHOWANIE. Wykonali też plakaty promujące dobre wychowanie oraz literaturę, z której korzystali.


Wśród wielu sposobów zdefiniowania dobrego wychowania zespół przyjął następujący: Dobre wychowanie (albo jego brak) bardzo często decyduje o naszych wzajemnych relacjach: dobre wychowanie zacieśnia nasze więzi z ludźmi, jego brak niejednokrotnie izoluje ludzi od siebie na zawsze. Dobre wychowanie to zatem trwały efekt wieloletniego kształcenia ludzkiego intelektu i charakteru - zespół nawyków ugruntowanych i trwałych odniesień i postaw, umiejętności, cech, cnót. Dobre wychowanie przebiega i owocuje przede wszystkim w perspektywie cywilizacyjnej i kulturowej - stanowi element ludzkiego, wewnętrznego uposażenia cywilizacyjnego i kulturowego.

Cieszy fakt, że młodzi gimnazjaliści potrafili spojrzeć na dobre wychowanie jako na wartość niezbędną w dobrym funkcjonowaniu w społeczeństwie czy grupie, w której przebywają. Budująca jest także świadomość, że chcą tę wartość wprowadzać w swoje młode życie.

Lidia Mergalska

REKLAMA