AAA
Święto wolnego samorządu
20 - lecie władzy wybieranej przez społeczeństwo
Niedziela, 06 czerwca 2010r. (godz. 21:46)

Konferencja z prezentacją osiągnięć starachowickich władz w latach 1990 – 2010, msza w intencji samorządowców oraz „Pasaż Wolności” na deptaku przy Staszica z oficjalnymi przemówieniami, stoiskami lokalnych firm i instytucji oraz koncertem na scenie „Pod Skałkami” – tak Starachowice 27 maja br. świętowały 20. rocznicę istnienia w pełni wolnych rządów sprawowanych przez reprezentantów lokalnej społeczności.

fot. Gazeta Starachowicka

Inaugurującą obchody konferencję „Nowoczesny samorząd” w urzędzie miejskim otworzył prezydent Wojciech Bernatowicz, a treścią wypełnili urzędnicy, prezesi komunalnych spółek MZK i PWiK oraz gość z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr Agnieszka Kasińska - Metryka, zaproszona do wygłoszenia wykładu „Kampanie samorządowe - mity i fakty”.


Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Paweł Żmudziński zaprezentował uczestnikom dorobek gospodarczy naszej gminy z ostatnich 20 lat z podziałem na poszczególne kadencje samorządowe. W latach 1990 – 1994 kluczową inwestycją była telefonizacja miasta. Kadencja 1994- 98 była początkiem realizacji trasy N- S z wiaduktem oraz budowy kanału sanitarnego osiedla „Południe”.

Kadencja 1998 - 2002 to sfinalizowanie budowy trasy N- S, budowa ulicy Kopalnianej na odcinku od Leśnej do Alei Armii Krajowej, powstanie sali gimnastycznej przy SP 11 i Gimnazjum nr 3 oraz miejskiej hali sportowej na Południu. Kadencja 2002 – 2006 upłynęła pod znakiem rozbudowy Inkubatora Przedsiębiorstw i Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, kontynuowania kanalizacji sanitarnej południowej części miasta, a także rozbudowy targowiska miejskiego, oddania boisk przy SP nr 13 i Gimnazjum nr 4, termomodernizacji budynku SP nr 12 i Gimnazjum nr 2.

- W obecnej kadencji 2006 - 2010 na inwestycje zostanie wydatkowane
łącznie ponad 108 mln zł. Najważniejsze zadania już wykonane i zaplanowane to: dokończenie budowy ul. Staszica, powstanie terenu rekreacyjnego w rejonie ulic Jana Pawła II oraz Pustowójtówny, zainstalowanie miejskiego systemu monitoringu, budowa ul.

Smugowej wraz z kanalizacją deszczową, przebudowa ul. Wiązowej, rozbudowa skrzyżowania Radomska - 1Maja - Krzosa w rondo, budowa ulic Karpackiej, Podgórze, Beskidzkiej, wykonanie ulicy Tęczowej wraz oświetleniem, wykonanie parkingu w rejonie ul. Czerwonego Krzyża, budowa Miejskiej Hali Targowej wraz z drogą dojazdową i parkingami, wykonanie ul. Górzystej i Majora Ponurego, otwarcie boisk przy SP nr 11, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3, oddanie do użytku krytej pływalni z drogą dojazdową i parkingami – wyliczał naczelnik Żmudziński.

Wspomniał też o wydatkach na remonty dróg, chodników, parkingów i kanalizacji, o partycypacji gminy w zadaniach realizowanych przez Starostwo Powiatowe oraz o posiadanej przez miasto koncepcji drugiego wiaduktu łączącego północ i południe Starachowic.

Osiągnięciami pochwalili się także prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (finalizowanie dużego projektu wodno- ściekowego obejmującego Starachowice oraz gminy Mirzec i Wąchock) i Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (spłata 3,5 mln zł zadłużenia, zakup 10 nowych autobusów z monitoringiem i systemem liczenia pasażerów, zapoczątkowanie wprowadzenia elektronicznych kart przejazdu, pozyskanie pieniędzy na kolejne 10 autobusów, dokończenie projektu „e- bilet” i wymianę 40 starych przystanków, nabycie 2 autokarów obsługujących trasy zagraniczne).

Ważnym momentem konferencji było wręczenie medali 66 zasłużonym samorządowcom przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę - Korubę. Niedługo potem przedstawiciele lokalnych władz i ich goście spotkali się na okolicznościowej mszy w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, a bezpośrednio po niej przeszli na ulicę Staszica, gdzie w ramach „Pasażu Wolności” prezentowały się starachowickie firmy, w tym nasza „Gazeta”, instytucje, szkoły, organizacje społeczne i grupy artystyczne.

Można też było skorzystać z oferty typowo rozrywkowej oraz zrobić zakupy na straganach. Druga część imprezy odbywała się na dole w pobliżu fontanny przy alei Armii Krajowej. Zaplanowano tam Koncert „Pod Skałkami” z występami teatralnymi, wokalnymi i instrumentalnymi lokalnych artystów oraz podsumowaniem konkursów, jednak w pełnej realizacji programu przeszkodziła gwałtowna burza.

Obchody 20. rocznicy kontynuowano jeszcze następnego dnia, 28 maja br. na sesji Rady Miejskiej. Prezydent Bernatowicz na początku obrad wyróżnił radnych z dorobkiem dłuższym niż jedna kadencja oraz osobno dwóch z nich: Grzegorza Walendzika i Sylwestra Kwietnia, jako byłych prezydentów Starachowic.

(iwo)

REKLAMA