AAA
Czynsze wzros³y, by zapobiec dalszym k³opotom
Powracamy do sprawy podwy¿ek w STBS
Czwartek, 07 pazdziernika 2010r. (godz. 22:45)

W poprzednim numerze „Gazety” na pro¶bê lokatorów bloku przy ulicy Jana Paw³a II poruszyli¶my sprawê drastycznego podniesienia op³at za mieszkania, a tak¿e braku remontów w budynku. W artykule brakowa³o wyja¶nieñ prezesa STBS, który poprosi³ o wiêcej czasu na przygotowanie siê do rozmowy. Dlatego teraz oddajemy g³os administratorowi.

fot. hmr

Prezes Marek Gajewski zaznacza na pocz±tku, ¿e mieszkañcy mieli okazjê zapytaæ o interesuj±ce ich sprawy na spotkaniu zorganizowanym w poniedzia³ek (27 wrze¶nia).


- Uczestniczyli w nim przedstawiciele bloku przy ulicy Jana Paw³a II, a tak¿e przy ulicy Kopalnianej, którego dotyczy taka sama podwy¿ka czynszu. W sumie oko³o 40 lokatorów.

Ksiêgowy spó³ki usi³owa³ wyja¶niæ ró¿ne kwestie, m.in. przyczyny takiej, a nie innej podwy¿ki aktualnego czynszu. Stawka 9,86 z³ za metr kw. rzeczywi¶cie odpowiada maksymalnej wysoko¶ci warto¶ci odtworzeniowej lokalu na terenie województwa ¶wiêtokrzyskiego.

Odst±pienie od tej podwy¿ki nie jest jednak mo¿liwie, poniewa¿ dopiero taka wysoko¶æ mo¿e pokryæ wydatki zwi±zane z utrzymaniem budynku przy ulicy Jana Paw³a II. Nale¿y przypomnieæ, ¿e poprzednia stawka (ponad 6 z³) nie by³a zmieniana przez 5 lat, a z danych ksiêgowych wyra¼nie wynika, ¿e nie pokrywa³a ona kosztów i blok na Jana Paw³a II by³ ci±gle na minusie. Z tego samego powodu trudno mówiæ o prowadzeniu jakichkolwiek remontów – t³umaczy prezes Marek Gajewski.

Jednak lokatorzy przeznaczali i nadal przeznaczaj± pewn± czê¶æ czynszu na ten cel. Co w takim razie dzieje siê z tymi pieniêdzmi?

Ponadto jedna z mieszkanek utrzymywa³a, ¿e tak nowy budynek, jak ich (z 2004 roku) nie powinien mieæ w ogóle odpisu na remonty. Artur Trojanowski, prokurent i g³ówny ksiêgowy spó³ki twierdzi, ¿e ponoszenie kosztów zarówno drobnych napraw jak i wiêkszych remontów to konieczno¶æ, a jedynym ¼ród³em ich finansowania mog± byæ wp³aty mieszkañców.

- Ujêcie w op³acie czynszowej pozycji „remonty” to równie¿ wymóg kredytodawcy - Banku Gospodarstwa Krajowego. I trudno nie przyznaæ mu racji, poniewa¿ STBS nie posiada w³asnych ¶rodków na ten cel. Sytuacja bêdzie jeszcze trudniejsza, poniewa¿ w niedalekiej przysz³o¶ci staniemy siê ma³± jednostk±, która bêdzie administrowaæ tylko trzema blokami.

Dlatego zalecenie BGK jest podej¶ciem gospodarskim. Obecnie pieni±dze na remonty z op³at mieszkañców le¿± na koncie w oczekiwaniu na sfinansowanie prac. Co do wcze¶niejszych okresów, w których dokonywano wp³at czynszów, to nie pokrywa³y one wszystkich wydatków zwi±zanych z eksploatacj± budynków. Nie by³o wiêc ¶rodków, które mo¿na by³o odk³adaæ na wydatki remontowe - wyja¶nia A. Trojanowski.

Prezes Gajewski deklaruje, ¿e w najbli¿szym czasie w budynkach na Jana Paw³a II oraz na Kopalnianej rozpoczn± siê pierwsze prace.

- Bardzo piln± spraw± w bloku przy ulicy Jana Paw³a II jest naprawa pêkniêtej ¶ciany. Na Kopalnianej mamy du¿y problem z przeciekaj±cym dachem. Chcemy te¿ wymieniæ lokatorom liczniki wody w mieszkaniach, co wyniesie nas oko³o 7 tys. z³.
Wymienione prace poch³on± ca³y zasób posiadanych ¶rodków.

Pozostaje piwnica przy ulicy Jana Paw³a II. Lokatorzy twierdz±, ¿e na wiosnê na skutek awarii zosta³a zalana fekaliami. Ja by³em tam w czasie tegorocznych opadów i nie widzia³em stoj±cej wody, a tylko ¶lady wilgoci. Niemniej tê sprawê i tak musimy od³o¿yæ do przysz³ego roku – mówi prezes.

Lokatorzy z Jana Paw³a II mieli te¿ zastrze¿enia do wysoko¶ci kosztów ubezpieczenia ich budynku. Jak twierdzili, w ci±gu ostatnich 2 lat wros³y one o 100%.

- Mo¿na by³o taniej. Tylko pytanie, czy w razie wypadków losowych lokatorzy zgodziliby siê na niezbyt wysokie odszkodowania i konieczno¶æ dop³acania do kosztów likwidacji szkód. Polisa musi byæ urealniana na tyle, by z wyp³aty odszkodowania mo¿na by³o sfinansowaæ usuniêcie szkód – odpowiada A. Trojanowski.

(iw)

REKLAMA