AAA
Klub odbudowywania wartości człowieka
To już czwarta szansa oferowana przez MOPS
Piatek, 08 kwietnia 2011r. (godz. 09:01)

Bezrobotni i niepełnosprawni podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach dostali kolejną szansę na profesjonalne przygotowanie do odnalezienia się na rynku pracy w Klubie Integracji Społecznej. Skorzystają w nim nie tylko ze wsparcia doradcy zawodowego i uczestnictwa w zawodowych kursach. Będą także pod opieką psychologa i prawnika, którzy pomogą rozwiązać życiowe problemy i odbudować wiarę we własne możliwości. Dodatkowo uczestnicy sprawdzą się w roli wykonawców prac na rzecz gminy, a niepełnosprawni skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych.

fot. www.mops.starachowice.pl

Wielopłaszczyznowe wsparcie dla będących na życiowym zakręcie starachowiczan realizowane jest w ramach projektu „Klub Integracji Społecznej jako narzędzie aktywnej integracji w wymiarze społecznym, zawodowym, zdrowotnym i edukacyjnym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Jest to już czwarta edycja tego przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


- Celem naszego projektu jest zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez: wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności z zakresu poszukiwania pracy, poszerzenie kompetencji umożliwiających powrót na rynek zatrudnienia, zmianę postawy z biernej na aktywną zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, wzmacnianie motywacji do działania i samodoskonalenia oraz umożliwienie dostępu do szeroko rozumianej wiedzy – wylicza Jarosław Michalski, dyrektor MOPS w Starachowicach.

Z oferty Klubu korzysta 100 osób w wieku od 18 do 56 lat, w tym 80 bezrobotnych i 20 niepełnosprawnych. W aktywizowanej grupie przeważają kobiety (jest ich 60).

- W tym roku każdy uczestnik projektu musi najpierw przejść cykl poradnictwa indywidualnego, po czym przechodzi na zajęcia grupowe. Chodzi o to, by wszechstronnie przygotować naszych beneficjentów do poszukiwania pracy zarówno pod względem umiejętności zawodowych jak i predyspozycji psychologicznych. Dopiero potem zaproponujemy im udział w kursach zawodowych, których tematyka zostanie dobrana do ich kompetencji i możliwości – podkreśla Anna Gajewska, koordynator projektu „KIS jako narzędzie...”
Od lutego KIS rozpoczął realizację działań w zakresie indywidualnego poradnictwa zawodowego, psychologicznego i prawnego w wymiarze po 100 godzin.

- Rozmowy z doradcą zawodowym mają na celu określenie predyspozycji zawodowych i ukierunkowanie naszych beneficjentów na przekwalifikowanie się. Zajęcia z psychologiem pozwolą określić potencjał osobowościowy każdego z uczestników, natomiast prawnik pomoże uczestnikom rozwiązać problemy natury prawnej i zaoferuje, w razie konieczności, mediacje rodzinne – informuje dyrektor Michalski.

W marcu klubowiczom zaproponowano udział w zajęciach grupowych w formie warsztatów i treningów społeczno–psychologicznych. Na warsztatach aktywizacji zawodowej beneficjenci przygotowywani są do aktywnego poszukiwania zatrudniania. W ofercie są również warsztaty z prawa pracy i prawa rodzinnego oraz profilaktyki uzależnień, a także trening służący określeniu kompetencji emocjonalnych i społecznych uczestnika w oparciu o kwestionariusz KKS i INTE. Jest on pomocny w podniesieniu skuteczności działań podejmowanych w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Większość zajęć odbywa się w wymiarze 75 godzin, oprócz profilaktyki uzależnień, gdzie przewidziano 50 - godzinne warsztaty.

W kwietniu 40 uczestników zostanie skierowanych do prac społecznie użytecznych w jednostkach organizacyjnych gminy Starachowice. Będą za nie otrzymywać świadczenia finansowe pochodzące z dwóch źródeł: z Funduszu Pracy i budżetu gminy.

- Wzorem lat ubiegłych beneficjenci będą pracować w Miejskim Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy. Będą to głównie prace porządkowe, dzięki czemu poprawi się estetyka naszego miasta - mówi Anna Gajewska.

W kolejnym miesiącu klubowicze i ich rodziny skorzystają ze wsparcia tzw. asystentów rodziny. Będą to 3 specjalnie zatrudnione osoby. W sierpniu planowane jest skierowanie uczestników na kursy i szkolenia zawodowe umożliwiające podniesienie już posiadanych kwalifikacji lub przekwalifikowanie się. Rodzaje kursów będą dostosowane do ich predyspozycji, określonych po odbyciu spotkań z zakresu poradnictwa i warsztatów. Specjalną ofertę przygotowano dla uczestników niepełnosprawnych.

Będą mogli zadbać o swoje zdrowie poddając się zabiegom rehabilitacyjnym zgodnych ze wskazaniami lekarskimi. Ponadto klubowicze będą mieli zagwarantowane jeszcze takie formy wsparcia jak: sfinansowanie opieki na dziećmi lub innymi osobami na czas uczestnictwa w zajęciach Klubu, sfinansowanie składek zdrowotnych, wyżywienie w czasie zajęć, zakup odzieży ochronnej i napojów dla uczestników prac społecznie użytecznych oraz zapewnienie biletów na dojazdy.

- We wrześniu odbędą się 3- dniowe wyjazdowe warsztaty aktywizacyjno- integracyjne połączone z treningiem psychologicznym dotyczącym m.in. znaczenia pracy, kosztów bezrobocia, czy roli wykształcenia w rozwoju osobistym i zawodowym. Zaplanowaliśmy też wizytę i cykl prezentacji w Fundacji Contigo w województwie podkarpackim. Z wyjazdu skorzysta 50 najbardziej aktywnych uczestników. Pod koniec realizacji naszego projektu, czyli w grudniu, zorganizujemy spotkanie beneficjentów z pracodawcami z terenu Starachowic – podsumowuje dyrektor J. Michalski.

Uruchomiony w ramach projektu Klub Integracji Społecznej zapewnia jego uczestnikom kompleksowe, wielopłaszczyznowe wparcie. Warto podkreślić, że uruchomienie i funkcjonowanie KIS nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego Europejskiego Funduszu Społecznego.

(mp)

REKLAMA