W starachowickich gimnazjach ruszą od września zajęcia pozalekcyjne z wiedzy o naszym mieście. To w ramach programu "Moje Starachowice - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" sfinansowanego w całości przez fundusze unijne.
Tematyka zajęć dotyczyć będzie walorów przyrodniczo - geograficznych i historii Starachowic.
- Jest duże zainteresowanie uczniów tymi dziedzinami. Potwierdza to liczny udział młodzieży w rajdach turystyczno - edukacyjnych (Złaz na Dębowej Górze, Złazy Szlakiem Powstańców Styczniowych w Lipiu) i w inscenizacjach historycznych przygotowywanych przez Urząd Miejski w Starachowicach, a dotyczących odzyskania niepodległości w 1918 roku, czy Starachowickiego Września - uzasadnia Małgorzata Szlęzak, wiceprezydent Starachowic ds. społecznych.
Zajęcia będą się odbywać w formie 6 tzw. ścieżek edukacyjnych obejmujących lekcje w szkole oraz spotkania w terenie. W dwóch ścieżkach uczniowie wezmą obowiązkowy udział, cztery będą do wyboru. Ścieżki obowiązkowe to: "Starachowice - śladami przyrody i techniki" oraz "Starachowice - miastem o korzeniach benedyktyńskich i cysterskich".
Pozostałe dotyczyć będą Starachowic jako miasta o 500- letnich tradycjach górniczych i hutniczych, starachowickich tradycji niepodległościowych, obecności Żydów w dziejach naszego miasta oraz zabytków grodu nad Kamienną. Zajęcia w ramach ścieżek uzupełnią dwie wycieczki po regionie. Na potrzeby projektu powstaną specjalne podręczniki - zeszyty ćwiczeń dla uczniów oraz książka instruktażowa dla nauczycieli prowadzących.
Lekcje o Starachowicach to propozycja dla chętnych. Zainteresowani uczniowie, w tym także niepełnosprawni, zgłoszą zamiar udziału w swoich szkołach. Uczestników wybiorą nauczyciele historii, geografii i biologii. Miejsc jest 120. Przyjęci zostaną podzieleni na sześć 20 - osobowych grup. Zajęcia będą się odbywać w systemie pozalekcyjnym, czyli w soboty lub w inne dni wolne od nauki. Do każdej z grup zostanie przydzielonych dwóch nauczycieli: biolog lub geograf i historyk, a do tych z uczniami niepełnosprawnymi dodatkowo opiekun - wolontariusz.
Uzupełnieniem projektu będą konsultacje uczniów z doradcą zawodowym.
- Ten rodzaj wsparcia powinien towarzyszyć wszelkim działaniom edukacyjnym, aby zwiększać świadomość młodych ludzi i ich wiedzę na temat wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu oraz uwarunkowań nowoczesnego rynku pracy - argumentuje wiceprezydent M. Szlęzak.
Program "Moje Starachowice - dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe" będzie realizowany do czerwca 2012 roku. Budżet projektu to kwota 165 tys. 390 zł. Zostanie ona w całości pokryta z dotacji pozyskanej przez urząd miejski z programu Kapitał Ludzki finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
(iwo)
Dołącz do grona fanów Portalu Wirtualne Starachowice na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)