AAA
Warsztaty przemysłowe i ekowystawa
Powakacyjna oferta muzealna dla uczniów
Sobota, 20 sierpnia 2011r. (godz. 15:50)

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w lipcu i sierpniu gościło u siebie pokaźną grupę wychowanków kieleckich świetlic środowiskowych. A nowy rok szkolny zacznie od oferty dla uczniów. We wrześniu zaprosi dzieci i młodzież na warsztaty poświęcone XIX- wiecznemu przyspieszeniu technologicznemu. Na kolejny miesiąc zaplanowało wystawę ekologiczną.

fot. www.ekomuzeum.pl

Mali goście z Kielc przyjechali do Starachowic w ramach akcji "lato w mieście". Pomysłodawcą spędzenia części wakacji w naszym muzeum było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, które pozyskało na ten cel dotację z kieleckiego urzędu miasta.


- Dzieci spędziły u nas cztery dni lipca i dwa dni sierpnia. Codziennie przyjeżdżała nowa grupa, w sumie odwiedziło nas około 500 podopiecznych różnych kieleckich świetlic środowiskowych - informuje Magdalena Gorzkowska, dyrektor Muzeum PiT.

Mali kielczanie wzięli udział w zajęciach praktycznych na terenie muzeum. Wytapiali żelazo, lepili ręcznie gliniane naczynia, bawili się w archeologów na stanowiskach udających wykopaliska, wysłuchali także lekcji o duchach i zjawach świętokrzyskich. Ponadto zwiedzili jedną z najciekawszych stałych wystaw - multimedialną ekspozycję paleontologiczną z naturalnej wielkości modelami dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt żyjących na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego. Zajęcia z dziećmi prowadziła muzealna kadra i członkowie ŚSDP.

- Był to już bodajże czwarty pobyt dzieci z Kielc w naszym muzeum. Za rok znów spodziewamy się gości, ponieważ akcja cieszy się bardzo dużą popularnością - mówi dyrektor Gorzkowska.

Na wrześniowy powrót dzieci i młodzieży do szkół muzeum przygotowało specjalną ofertę dla uczniów. Będzie to warsztatowy pokaz plenerowy w ramach cyklu "Od Prasłowian do Polaków" pod tytułem "Kamień milowy".

- Chodzi o kamień milowy w postępie technologicznym, jaki dokonał się w XIX wieku. Uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach i prezentacjach. M.in. przygotujemy dla nich stanowisko do przeprowadzania doświadczeń chemicznych, zobaczą narodziny fotografii, przekonają się, jak można wyprodukować prąd. Będę też mogli zajrzeć do dawnej drukarni i pracowni XIX - wiecznej krawcowej, gdzie sami wypróbują starą maszynę do szycia - wylicza M. Gorzkowska.

Impreza przemysłowa odbędzie się 12 września, a w kolejnym miesiącu - 7 października br., muzeum zaprosi uczniów do muzealnego Archeoparku na festyn ekologiczny połączony z wystawą o tematyce przyrodniczej w Hali Lejniczej.

Wcześniej, bo w dniach 10 - 25 września br. w Hali gościć będzie ogólnodostępna ekspozycja fotograficzna.

- Zwiedzający obejrzą powiększenia wykonanych w czasie pleneru zdjęć prezentujących uroki powiatu starachowickiego - mówi dyrektorka muzeum.

(iwo)

Dołącz do grona fanów Portalu Wirtualne Starachowice na Facebooku!

REKLAMA