AAA
Niepowtarzalny jarmark sztuki ludowej
XVII iłżecki…
Czwartek, 25 sierpnia 2011r. (godz. 22:15)

Talent i efekty pracy twórczej można było podziwiać nad zalewem 14 sierpnia 2011 r. na terenie Miejsko- Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Iłży podczas XVII Jarmarku Sztuki Ludowej. Głównym organizatorem imprezy, jak co roku, było Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących.

fot. Gazeta Starachowicka
fot. Gazeta Starachowicka

Imprezę odwiedziły tłumy turystów z różnych miejscowości Polski. Prezentowali się również nowi twórcy z okolicy i województw: mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. W zielonej scenerii ich bogate stoiska z różnymi cudeńkami prezentowały się okazale, cieszyły zwiedzających i kupujących. Można było podziwiać na żywo jak twórcy sami wykonują swoje prace.


W ogłoszonym przez organizatorów konkursie, obejmującym wszystkie dziedziny twórczości, udział wzięło ponad 50 uczestników Jarmarku. Komisja pod przewodnictwem Adolfa Krzemińskiego z radomskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego nagrodziła w dziedzinie kowalstwa Pawła Winiarskiego z Błazin za pięknie wykonany świecznik.

W dziedzinie tkactwa swój kunszt pracy prezentowała niezawodna tkaczka Genowefa Kargul , nagrodzona za pięknie wykonaną regionalną makatkę. Rozalia Siwiec i Maria Kowalczuk - iłżeckie lalkarki, uhonorowano za wykonanie pięknych lalek w stroju regionalnym. Garncarze lepili dzbany na kwiaty. Laureatami w tej dziedzinie zostali nestorzy garncarstwa Władysław Kitowski z Sudołu, Henryk Rokita z Rędocina i Wiesław Rokita z Majdanka.

Tematem prac konkursu rzeźby w drewnie i glinie była postać papieża Jana Pawła II. Najładniejsza praca z gliny, to dzieło Agnieszki Beer z Warszawy. Spośród rzeźb wykonanych w drewnie najbardziej zachwyciły prace wykonane przez Kazimierza Kopcia ze Starachowic, Zygmunta Żaka z Radomia oraz Andrzeja Szlęzaka ze Skarżyska - Kamiennej. Z wikliny wykonane zostały piękne kosze.

W tej dziedzinie wyróżnienia otrzymali: Jan Cholewa z Rudnika nad Sanem, Władysław Piwowarczyk z Ostojowa oraz Barbara Bąkała z miejscowości Gołąb. Piękne iłżeckie pejzaże namalowane zostały przez Romana Korneckiego ze Skarżyska, Grażynę Potocką z Radomia, Ewę Godzinę ze Starachowic, Lidię Nobis i Krystynę Muchę z Białki, Czesława Kotwicę z Krynek oraz Helenę Szamańską z Kozienic.

W plastyce obrzędowej zachwyciły komisję piękne kompozycje kwiatowe wykonane przez Barbarę Błońską z miejscowości Koziegłowy, Sabinę Wronę i Agnieszkę Różyckąz Radomia, Krystynę Myszkę z Pakosławia i panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Maziarze. Liczną grupą uczestników Jarmarku byli twórcy haftu i koronki.

Za wykonanie pięknych serwet komisja nagrodziła: Władysławę Drachal z Kozienic, Irenę Paźniowską z Pająkowa, Elżbietę Wiącek ze Starachowic i Krystynę Kołtun z miejscowości Cudnów. Niepowtarzalne prace wykonały również Nina Lis i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Pakosławia.

Nagrody twórcom ufundowało Starostwo Powiatowe w Radomiu, burmistrz i Rada Miejska w Iłży, Zarząd Gminny PSL w Iłży, Bożenna Pacholczak - wiceprzewodnicząca Sejmiku Mazowieckiego, Stanisław Brzózka - dyrektor Biura Klubu Poselskiego PSL oraz Zbigniew Kuźmiuk - radny województwa mazowieckiego. Najmłodszym uczestniczkom Jarmarku: Ani Różyckiej i Wiktorii Sielwanowskiej maskotki wręczył Zbigniew Gołąbek - radny województwa mazowieckiego.

Imprezie towarzyszyły występy zespołów ludowych z gminy Iłża oraz kapele: Kwapińskiego z Radomia i "Bliżej serca" z Bliżyna. Muzyczną gwiazdą wieczoru była "Kapela Praska" z Warszawy.

W sfinansowano Jarmarku udział mają: Starostwo Powiatowe w Radomiu, burmistrz i Rada Miejska w Iłży, ZGM "Zębiec" w Zębcu, BS Iłża, instytucje i iłżeccy biznesmeni. W organizacji pomogli pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego, Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Domu Kultury.

(kd)

Dołącz do grona fanów Portalu Wirtualne Starachowice na Facebooku!

REKLAMA