AAA
Więcej obowiązków i większe wydatki
Dla samorządów
Niedziela, 22 stycznia 2012r. (godz. 13:38)

W nowym roku przybędzie obowiązków samorządom lokalnym. Niestety, za dodatkowymi zadaniami nie wpływają dodatkowe pieniądze. Zdaniem włodarzy będzie to najcięższy rok w ciągu minionych 10 lat.

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

Co się zmieni? Jako pierwszy zapis, który nie tylko przysporzy obowiązków, ale także i wydatków wymieniana jest ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Ustawa określa również zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej na każdym szczeblu samorządu, zasady finansowania oraz role administracji publicznej w zakresie postępowania adopcyjnego.


- W budżecie gminy zabezpieczyliśmy na ten cel kwotę 50 tysięcy złotych - informuje zastępca prezydenta miasta Sylwester Kwiecień - Czy będzie to kwota wystarczająca? Dowiemy się w ciągu roku.

Kolejnym zapisem jest zapowiadane zwiększenie składki rentowej o 2 proc. po stronie pracodawcy.

- Podwyżkę tę samorządy będą musiały sfinansować z własnego budżetu - mówi zastępca prezydenta. - Spowoduje to zwiększenie kosztów ponoszonych przez samorządy jako pracodawcy i jednocześnie obniżenie udziału gminy w podatkach pośrednich. Jest to kolejna ustawa, która w sposób zakamuflowany obniża dochody samorządów. Wspomniane dwa procent musimy sami wygospodarować. Nowy rok to także zwiększone wydatki na oświatę i wychowanie. W naszym, gminnym budżecie na ten cel zabezpieczyliśmy ponad 40 mln zł, co stanowi ponad 30 procent planowanych wydatków.

Gminne samorządy odczują także wzrost opłat za energię elektryczną. Gminy, przypomnijmy, finansują bowiem z publicznej kasy oświetlenie uliczne na drogach, którymi administrują.

Nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dla samorządów oznacza przejęcie obowiązku odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości oraz dodatkowe koszty administracyjne związane z obsługą tego zadania.

Konieczność stworzenia nowych lub dostosowania istniejących już planów sieci telekomunikacyjnej nakłada na gminne samorządy ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Kolejne zadania i kolejne wydatki na gminy nakłada także prezydencki projekt ustawy o zwiększeniu udziału społeczeństwa w sprawowaniu władzy, a co za tym idzie więcej obowiązków dla urzędników związanych m.in. z organizacją konsultacji dla mieszkańców czy debat publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA