fot. Urząd Gminy Brody
Pani Halina Zawłocka ze Stykowa została wyróżniona w świętokrzyski finale ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów 2012". Jury złożone m. in. ze znawców zdrowego żywienia nagrodziło jej ocet jabłkowy. Produkt ten można stosować do surówek a także pić leczniczo w formie rozcieńczonej i z miodem.
Finał regionalny konkursu odbył się 17 czerwca w Tokarni. Tam też komisja smakowała jej octu jabłkowego. Napój ten w ostatnim czasie przezywa renesans. Wielu ludzi odkrywa jego działanie polegające m. in. na oczyszczaniu organizmu z toksyn, ułatwianiu odchudzania i spowalnianiu starzenia się skóry. Pani Halina zachęca by pić ocet np. w stanach ogólnego zmęczenia. W tym celu przygotowuje się roztwór 2 łyżek octu jabłkowego w szklance przegotowanej wody. Można dodać łyżkę miodu. Ta mieszanina jest smaczna a przy tym bardzo zdrowa. W celach kosmetycznych, można przemywać skórę gazą nasączoną roztworem octu jabłkowego i wody w proporcji 1:5.
Ocet jabłkowy robi się bardzo łatwo. Pokrojone jabłka i obierki zalewamy przegotowaną, osłodzoną wodą w proporcji 1:1. Na 1litr wody dodać należy 8 łyżek cukru. Mieszanina musi stać od 3 do 4 tygodni - w kamiennym garnku albo w osłoniętym słoju, by światło wnikające nie przyczyniało się do rozkładania cennych substancji. Po oddzieleniu osadu owocowego, płyn powinien trochę postać w naczyniu. Potem zlewamy go do butelek. Pani Halina przypuszcza, że dlatego jej wyrób tak spodobał się jury, bo ma wyważone proporcje i wykonany jest na bazie ekologicznych jabłek ze starych drzew, odmian szara reneta i złota reneta.
Pani Halina pochodzi z Adamowa, wraz mężem Gustawem mają dwóch dorosłych synów. Pasjonatka przetworów przez 31 lat pracowała na kolei jako dyżurna ruchu. Teraz będąc na emeryturze ma czas na swoje kulinarne pasje. Należy do zespołu "Echo" - środowiska aktywnych kobiet, które interesują się nie tylko śpiewem, ale kultywowaniem dawnych tradycji. Pani Halina lubi odnajdywać w archiwach rodzinnych stare przepisy kulinarne. Czasem udoskonala je sprawiając że trafiają we współczesne gusta. Prezentujemy jedną z jej receptur, przepis goły - proste danie staropolskie.
Goły:
Świeże ziemniaki utrzeć i odsączyć i wylać sok. Do suchego miąższu dodać ziemniaków gotowanych w proporcji 1:1. Jeśli mieszanka byłaby za rzadka można dodać mąki ziemniaczanej. Z masy lepi się kulki i wrzuca do osolonej, wrzącej wody. Gotuje się je i od momentu wypłynięcia kulek na wierzch, 15 min należy trzymać je na małym ogniu. Świeże goły można podawać ze skwarkami. Bardzo smaczne są też przesmażone po wystygnięciu.
Źródło: Urząd Gminy Brody
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)