AAA
Zainaugurowali powstańcze obchody
Polana Langiewicza 2013
Czwartek, 24 stycznia 2013r. (godz. 21:59)

W przededniu 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w lasach siekierzyńskich, na Polanie Langiewicza, spotkali się uczestnicy organizowanego już po raz 30. złazu turystycznego upamiętniającego to wydarzenie. Uczcili tym samym podwójny jubileusz. Honorowy patronat nad uroczystością objął zastępca prezydenta miasta Starachowice.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Rozbój na stacji

Poprzednia wiadomosc:
ť Dyrektor z konkursu

Leśne uroczysko na trwałe wrosło powstańczą tradycję, choć historycy wciąż spierają się, czy rzeczywiście znajdował się tam obóz "partii" Langiewicza. Zapewne jednak powstańcy wycofując się z Wąchocka zatrzymali się na postój właśnie tam, w pobliżu nie zamarzającego nawet zimą źródełka. Pewne jest natomiast, że tradycja obchodów sięga tam jeszcze II Rzeczypospolitej. Już w maju 1925 r. na polanie odbyło się poświęcenie żeliwnej tablicy z wizerunkiem orła w koronie i napisem "Obóz Jenerała Mariana Langiewicza".


Miejsce upamiętnili również kamiennym obeliskiem dedykowanym powstańcom, kontynuatorzy ich dzieła, byli żołnierze Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". Od 30 lat z inicjatywy starachowickiego oddziału PTTK, obecnie noszącego imię Jerzego Głowackiego, spotykają się tam turyści, pragnący oddać hołd bohaterom. I tym razem - mimo śniegu i mrozu - ich nie zabrakło. Przybyli nie tylko z naszego województwa.

- Dziękuję, że zechcieliście być tu dziś razem z nami - mówił witając gości prezes oddziału Tomasz Stawski.

Modlitwę za poległych i zmarłych powstańców poprowadził brat Albert, furtian klasztoru oo. Cystersów z Wąchocka. Przekazał on również pozdrowienia od Mariana Starachowskiego, wnuka Franciszka, weterana powstania, który dożywszy wolnej Polski spoczął na cmentarzu w Skarżysku Kościelnym.

Gawędę historyczną poświęconą Langiewiczowi wygłosił Szczepan Mróz, prezes Stowarzyszenia "Ponury- Nurt". Szczególne zainteresowanie wzbudziły kopie powstańczych dokumentów, które zaprezentował. Potem przyszedł czas na spotkanie przy ognisku, gorący posiłek, śpiewy przy gitarze oraz turystyczne plany na przyszłość, gdyż złaz jest zarazem nieoficjalną inauguracją nowego roku turystycznego w naszym województwie.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA