AAA
Kapituła chwali bezpieczne działaniaCzy to wystarczy do zdobycia laurów?Sobota, 01 maja 2010r. (godz. 19:29)
Pod dużym wrażeniem naszych osiągnięć byli członkowie Kapituły Koziołek, którzy tydzień temu odwiedzili nasz powiat. Nie bez kozery, bo na rzecz poprawy bezpieczeństwa zrobiliśmy nawet więcej niż przewidywał program „Bezpieczne Świętokrzyskie”. Dlatego niezależnie od wyników konkursu, nasi przedstawiciele zostali zaproszeni do tworzenia programu na kolejne lata. Trudno bowiem o lepszych ekspertów, jak podkreślali przedstawicie komisji.
fot. Gazeta Starachowicka
Zgodnie z zapowiedzią, członkowie Kapituły odwiedzili nasz powiat w we wtorek 20 kwietnia. Był to ogromny egzamin dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację działań związanych z bezpieczeństwem. Bo oprócz zaprezentowania swoich osiągnięć musieli także odeprzeć ogień pytań ze strony oceniających. Ale po wysłuchaniu obszernej relacji nie padło ani jedno, bo wszyscy członkowie kapituły byli pod ogromnym wrażeniem tego, co usłyszeli i zobaczyli.
A przecież nie była to dla nich żadna nowość, bo mieli okazję już wcześnie o tym przeczytać w nadesłanym sprawozdaniu. To właśnie ono zapewniło naszemu powiatowi miejsce w ścisłej szóstce i umożliwiło walkę o złoto. Sądząc po reakcji członków komisji mamy na to ogromne szanse.
Działali we wszystkich kierunkach
W szkołach i na drogach, wśród kibiców i w środkach masowej komunikacji – wszędzie tam dbaliśmy o bezpieczeństwo, posługując się przy tym innowacyjnymi metodami, bo tylko takie premiuje Kapituła Nagrody „Koziołka”. W ramach programu „Razem dla 112” udało się przeszkolić 1828 młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
- To była akcja dzieci i dla dzieci – mówiła Elżbieta Pryciak, prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Starachowicki”. – Kluczową rolę odegrała tu młodzież, bo to właśnie ona uczyła zasad pierwszej pomocy. Dzieciom o wiele łatwiej dotrzeć do swych rówieśników, niż mieliby to robić dorośli.
- Teraz w sposób profesjonalny mogą pomóc przy wypadku drogowym – stwierdził podinsp. Grzegorz Makuch, zastępca komendanta powiatowego policji w Starachowicach.
W podobnych zajęciach uczestniczyli także kierowcy miejskich autobusów. Kolejne 300 osób, tym razem seniorów, przeszkolił w zakresie bezpieczeństwa podczas podróży Miejski Zakład Komunikacyjny. Pomyślano również o najmłodszych użytkownikach drogi. Z myślą o nich uruchomiono miasteczko ruchu drogowego z Powiatowym Centrum Egzaminacyjnym.
- Dwa razy w tygodniu będzie tam dyżurował przedstawiciel policji – poinformował Tomasz Chojecki, przedstawiciel starachowickiej „drogówki”. – Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zwiększyć częstotliwość tych spotkań. Młodzież z naszego powiatu będzie mogła zdawać tam egzamin na kartę rowerową i motorowerową, w warunkach zbliżonych do tych, panujących na drodze.
Zyskali także fani futbolu, którzy podczas turniejów nauczyli się zasad zdrowej rywalizacji i kibicowania.
- Myślę, że przed Euro 2012 doprowadzimy do tego, że na terenie naszego powiatu stadiony będą bezpieczne – stwierdził G. Makuch.
A przez coraz częstsze spotkania z policją, zaufania do munduru nabrali także przeciętni mieszkańcy.
Lepiej być nie mogło
Osiągnięcia duże, jak na jeden powiat. Dostrzegli to także przedstawiciele Kapituły.
- Zostaliśmy tu mile zaskoczeni – stwierdził po wysłuchaniu relacji Janusz Łach z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. – Nie wiem gdzie rodzą się u was tak wspaniałe pomysły, które należy pokazywać nie tylko w województwie, ale także w całej Polsce. Musimy promować takich ludzi – przekonywał. – Podziwiam zwłaszcza tych, którzy na krańcach powiatu, umieją zmobilizować wokół siebie małe społeczności, które zarażają własną pasją – mówił o prezesie Klubu Biegaczy „Rudnik”, który co roku organizuje wyścig Mikołajów.
- Dla mnie rewelacja – stwierdziła nadkom. Monika Wierzbicka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, znajdująca się ciągle jeszcze pod wrażeniem futrzanej Neski, która przyszła na spotkanie ze swoim panem – szefem Harcerskiej Grupy Ratowniczej i bez wątpienia oczarowała wszystkich jurorów.
- Waszą domeną są nowatorskie działania – mówiła przedstawicielka policji. – Docieracie z nimi do szerszej grupy odbiorców, niż zakładał to program „Bezpieczne Świętokrzyskie”. Potraficie współpracować po koleżeńsku, bez zbędnej biurokracji. Bardzo mi się podobało – stwierdziła, dodając – jestem na „TAK”.
Uznania nie krył także Maciej Pańpuch z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
- Oby tak dalej – chwalił. – Jesteście chyba pierwszym powiatem w województwie, który pozyskał środki na całoroczne działania, a nie tylko doraźne. Ich skala jest imponująca. Tak wspaniałych ludzi jeszcze nie spotkaliśmy – stwierdził. – Gratuluję sprawnie działającego systemu bezpieczeństwa.
Opracowaliśmy program, wskazując problemy, które zaczynają się pojawiać, a wy je jeszcze wyprzedziliście – mówił, zapraszając nasz zespół do pracy nad wojewódzkim programem „Bezpieczne Świętokrzyskie” na kolejne lata.
Tylko czy aby te pochwały wystarczą, by przyznać nam pierwsze miejsce w konkursie? Przekonamy się o tym już 11 maja, podczas uroczystej gali.
(An)