AAA
Pomnik zostaje, znika scena plenerowa Projekt przebudowy rynku już gotowy Piatek, 07 maja 2010r. (godz. 19:30)
Firma zajmująca się opracowaniem modernizacji naszej starówki przedstawiła projekt budowlany, czyli ostatni dokument kończący przygotowania do inwestycji. Zawarta w nim koncepcja różni się od początkowej tylko w dwóch kwestiach. Po pierwsze na odnowionym rynku nie będzie estrady na imprezy plenerowe, a po drugie pomnik ofiar egzekucji hitlerowskiej zostanie przeniesiony ze środka placu na jego obrzeże. Ostatecznie postanowiono też, że na rynku nie będzie stałego parkowania. Samochody będzie można zostawić m.in. na nowym parkingu przy dworcu PKP w Starachowicach Wschodnich. Miasto chce go zbudować jeszcze w tym roku.
fot. Gazeta Starachowicka
- Projekt budowlany modernizacji rynku przygotowany przez krakowską firmę eM4 już do nas wpłynął. Czekamy jeszcze na projekt wykonawczy, w którym znajdą się szczegółowe wskazania dotyczące prowadzenia prac.
Spodziewamy się otrzymać go z końcem maja br. To jednak nie przeszkodzi nam w staraniach o uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zwrócimy się o nie po przeanalizowaniu projektu budowlanego - informuje Paweł Żmudziński, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UM w Starachowicach.
Platforma zamiast estrady
Projekt jest zasadniczo zbieżny z tym, co wcześniej przedstawiali architekci z Krakowa. Nowości są dwie. Pierwsza dotyczy rezygnacji z postawienia na rynku sceny plenerowej. Wykreślenie tego elementu z krajobrazu starówki to ukłon w stronę osób mieszkających w jej okolicach, które uważały, że dramatyczna przeszłość rynku - powieszenie w czasie II wojny światowej kilkunastu starachowiczan na publicznej szubienicy - nie pozwala na organizowanie imprez rozrywkowych.
Dlatego zamiast estrady na terenie przed dzisiejszym postojem taksówek zostanie zbudowane podwyższenie, na którym będą się odbywać prezentacje artystyczne pod gołym niebem: wystawy, wernisaże itp.
- Obok tej platformy znajdzie się rodzaj brodzika z wodą tryskająca z kilku zlokalizowanych w podłożu ujęć. Takie tryskacze podświetlone lampami halogenowymi zostaną też rozmieszczone pojedynczo w różnych punktach płyty rynku – mówi Jerzy Ambroży, kierownik Referatu Inwestycji Miejskich.
W miejscu, gdzie stanie platforma biegnie aktualnie ulica dojazdowa na rynek, która w wyniku przebudowy zostanie zamieniona na miejsce spacerowe.
Przesuną miejsca pamięci
Dyskusyjnym społecznie punktem był też wspomniany pomnik ofiar wojny. Na spotkaniu z projektantami mieszkańcy wyrażali różne opinie: od przeniesienia monumentu w inne miejsce, po jego likwidację i zastąpienie płytą z pamiątkowym napisem. Miasto wybrało pierwszą opcję.
- Uwagi mieszkańców są bardzo cenne i staramy się im sprostać, co widać na przykładzie rezygnacji ze sceny. Trzeba jednak pamiętać, że rynek pozostaje pod nadzorem świętokrzyskiego konserwatora zabytków, który miał również decydujący głos w kwestii jego przebudowy. Przedstawiony projekt modernizacji nie tylko, że zyskał pozytywną opinię konserwatora, ale został przez niego uznany za jeden z najładniejszych, jakie widział w regionie – podkreśla naczelnik Żmudziński.
Dlatego też duży, szary pomnik zmieni lokalizację. Zostanie przeniesiony ze środka rynku na jego północno - zachodnie obrzeże, czyli mniej więcej w okolice dzisiejszego punktu przyjmującego zakłady bukmacherskie. Na tej samej wysokości nowe miejsce znajdzie też kamień poświęcony lokalnemu bohaterowi II wojny światowej Bolesławowi Papiemu.
Pierwszy parking w przygotowaniu
Zamknięto też ostatecznie temat parkowania na odnowionym rynku. Miasto pozostało przy wersji bezwzględnego zakazu swobodnego zostawiania samochodów. Na starówce znajdzie się tylko kilka miejsc doraźnego postoju: przy platformie z mini – fontanną, gdzie z kilku zaledwie stanowisk część będą mogli zajmować tylko kierowcy niepełnosprawni oraz wzdłuż północnej i zachodniej płyty rynku.
-Parkowanie będzie tam jednak ograniczone w czasie i dozwolone tylko w ściśle wyznaczonych miejscach, ponieważ w tamtym rejonie zlokalizujemy ciągi pieszo - jezdne, gdzie osobami uprzywilejowanymi będą przechodnie – zaznacza P. Żmudziński i przypomina, że parkować bez obaw o konsekwencje prawne będzie można przed kościołem Świętej Trójcy, gdzie istniejący plac zostanie poszerzony, i na nowym miejscu przy ulicy Kolejowej w okolicy dworca PKP w Starachowicach Wschodnich. Do budowy tego ostatniego miasto już zaczęło się przygotowywać ogłaszając przetarg, który odbył się 23 kwietnia br. Otwarto wtedy oferty, jednak procedura jest jeszcze w trakcie uprawomocniania.
-Parking przy Kolejowej będzie zlokalizowany na miejscu zieleńca przed tzw. małym rondem – wyjaśnia Robert Adamczyk, kierownik Referatu Obsługi Komunalnej UM w Starachowicach.
-Plac postojowy będzie miał wymiary 25 ma 55 metrów i pomieści 56 stanowisk, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Parking będzie wyłożony płytami ażurowymi i oświetlony czterema lampami, natomiast do budowy dojazdów zostanie wykorzystana kolorowa kostka brukowa. W ramach inwestycji zostanie też przebudowana stara instalacja energetyczna – opisuje R. Adamczyk.
Zgodnie z planami gminy parking miałby zostać ukończony do połowy lipca
br. Również w tym roku powinny się rozpocząć pierwsze prace w ramach modernizacji rynku. Oficjalny harmonogram nie jest jeszcze ustalony, ale najprawdopodobniej na początek zostanie przebudowany szalet zlokalizowany w zachodnim rogu rynku.
(iwo)