W piątej edycji Regionalnego Programu Stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, stypendiami (3600 zł) wyróżniono dwunastu wychowanków szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego powiatu i okolic. Uczniowie mogą pochwalić się zdolnościami z zakresu lingwistyki, matematyki, fizyki, biologii a także przedmiotów humanistycznych. O swoich pasjach i sukcesach opowiedzieli GAZECIE.
Norbert Figiel z Gimnazjum im. mjr. Piwnika Ponurego w Bodzentynie pasjonuje się fizyką. Bierze udział w wielu konkursach przedmiotowych, w których osiąga bardzo dobre wyniki, zajmując wysokie miejsca. Trzecioklasista był laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz polsko - ukraińskiego konkursu fizycznego "Lwiątko". Ma też na swoim koncie tytuł finalisty wojewódzkiego konkursu chemicznego. Sukcesy i osiągnięcia młodego fizyka zostały także docenione przez Samorząd Wojewódzki w Kielcach, bowiem znalazł się w gronie 36 osób nagrodzonych podczas gali "Talenty Świętokrzyskie 2012". Norbert nie spoczywa jednak na laurach i pod okiem nauczycielki fizyki Kingi Urban przygotowuje się do udziału w kolejnych konkursach przedmiotowych.
Stypendium otrzymał również uczeń II klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pawłowie Patryk Grunt, który już w szkole podstawowej wykazywał duże zdolności lingwistyczne ze szczególnym uwzględnieniem języka niemieckiego.
- Patryk lubi się uczyć, ma motywację i jest do tego bardzo pracowitym uczniem - powiedziała w rozmowie z GAZETĄ germanistka Agnieszka Pawelec, która przygotowuje gimnazjalistę do udziału w konkursach.
Drugie miejsce w konkursie językowym organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz bardzo dobre wyniki w zmaganiach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach to tylko niektóre z wielu sukcesów, jakimi może pochwalić się drugoklasista. Natomiast za sprawą czwartego miejsca w kuratoryjnym konkursie językowym, Patryk został zwolniony z części językowej egzaminu gimnazjalnego i automatycznie uzyskał maksymalną liczb punktów.
Kolejną uzdolnioną uczennicą jest tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w naszym mieście Iga Gruca, o której osiągnięciach pisaliśmy na łamach GAZETY. Trzecioklasistka może pochwalić się sukcesami w dziedzinie biologii, które odnosi dzięki swojej ciężkiej pracy, a pomaga i wspiera ją w tym nauczycielka Grażyna Senderowska. Ogromnym sukcesem Igi było zdobycie tytułu laureatki okręgowego etapu XLII Olimpiady Biologicznej.
Stypendia otrzymało również czworo uczniów z II LO w Starachowicach. Aleksandra Pożoga, Weronika Kwapisz, Rafał Mularczyk i Mateusz Seweryn z klasy Ib, to specjaliści w dziedzinie matematyki, fizyki i chemii. Aleksandra ma na swoim koncie udany start w dwóch konkursach przedmiotowych na szczeblu powiatowym. Może pochwalić się także wysoką średnią oraz bardzo dobrymi wynikami w części matematyczno - przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.
Pierwszoklasistka jest także znakomitą biegaczką, co udowodniła zajmując wraz z koleżankami z drużyny III miejsce w wojewódzkich zawodach sportowych. Jej klasowa koleżanka Weronika Kwapisz to także "matematyczny umysł". Już w gimnazjum brała udział w wielu konkursach przedmiotowych i osiągała wysokie wyniki. Stypendystka, poza nauką, pasjonuje się także podróżami i sportem. Lubi wycieczki rowerowe, pływanie, a jej marzeniem jest zwiedzić kraje Europy Zachodniej.
Sukcesami może pochwalić się także Rafał Mularczyk, którego pasją jest muzyka i informatyka. Licealista, będąc jeszcze w trzeciej klasie gimnazjum, brał udział w drugim etapie Powiatowego Konkursu Matematycznego, ale nie są mu obce także zagadnienia związane z chemią. Mateusz Seweryn jest laureatem drugiego miejsca w Powiatowym Konkursie Matematycznym, zorganizowanym w ubiegłym roku przez II LO i już planuje starty w kolejnych. Swoją przyszłość także wiąże z nauką przedmiotów ścisłych. Ponadto pierwszoklasista od kilku lat uczy się gry na gitarze. Wszyscy uczniowie ze "Staszica" swoje matematyczne zdolności rozwijają pod okiem nauczycielki Beaty Żeber.
Wsparcie finansowe otrzyma także uczennica Gimnazjum Publicznego w Mircu Katarzyna Stachowicz, której "konikiem" jest fizyka. Brała udział w projekcie unijnym "Feniks" realizowanym przy współpracy szkoły z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Katarzyna aktywnie uczestniczy także w życiu szkolnym, m.in. śpiewając w szkolnym chórze i 104 Artystycznej Drużynie Harcerskiej. Opiekunką gimnazjalistki jest nauczycielka fizyki Anna Surdy - Pacek.
GAZETA odwiedziła także Gimnazjum nr 3, gdzie stypendia otrzymało dwoje zdolnych uczniów.
- Moim największym osiągnięciem jest to, że znalazłam się w gronie laureatów w konkursie Fenomen Gimnazjum. Trochę się do tego przygotowywałam. Więcej energii włożyłam jednak w drugi etap tego konkursu. Zostawałam nawet po lekcjach i robiłam zadania - mówiła w rozmowie z GAZETĄ Natalia Sidor z klasy III b, której opiekunką jest Danuta Kucharczyk.
- Nigdy nie miałam problemów z nauką. Nie muszę siedzieć godzinami nad książkami. Jakoś tak mi to z łatwością przychodzi - dodała i nie kryła radości z otrzymania stypendium.
- Byłam bardzo ucieszona. Myślałam, że się nie załapię, ponieważ podczas ostatniego konkursu, w jakim wystartowałam, okazało się, że nie przeszłam do etapu wojewódzkiego. A tu taka niespodzianka - mówiła z satysfakcją uczennica z Gimnazjum nr 3.
Przed nią jeszcze dwa konkursy z biologii i olimpiada z chemii.
W gronie stypendystów jest również jej szkolny kolega Wojciech Tarczoń.
- Nie spodziewałem się tego, ale to wyróżnienie sprawiło mi wiele radości - skomentował. - A co jest moim największym osiągnięciem? Zdobycie drugiego miejsca w Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej. Tym mogę się pochwalić. W tym roku również planuję w nim się sprawdzić - mówi Wojciech Tarczoń z I c, pracujący pod opieką Mirosławy Długosz.
Również Gimnazjum nr 1 ma wśród nagrodzonych swojego przedstawiciela. Jest nim Jakub Sar, który interesuje się matematyką, fizyką oraz procesami kształtującymi powierzchnię ziemi. Aktywnie działa w Szkolnym Kole Krajoznawczo - Turystycznym oraz uczestniczy w konkursach organizowanych przez PTTK. W ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w powiatowym "Marszu na orientację" INO oraz był finalistą na szczeblu wojewódzkim ogólnopolskich zmagań krajoznawczo - turystycznych.
Przypomnijmy, Regionalny Program Stypendialny ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia osobom napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym i zdrowotnym, utrudniające lub uniemożliwiające im dostęp do usług edukacyjnych. Pomoc materialną w kwocie 3600 zł otrzymują w dwóch ratach.
Kas, J
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)