AAA
"Każdemu marzy się wolność" - koncert słowno muzyczny w wykonaniu wybitnego aktora Olgierda Łukaszewicza i Roberta Grudnia
Finał XXIV Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
Poniedzialek, 04 listopada 2013r. (godz. 23:21)

Wielkimi krokami zbliża się finał XXIV Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach. To już dwudziesta czwarta odsłona tego festiwalu, na którym gościliśmy min. Krzysztofa Pendereckiego, Hannę Banaszak, Małgorzatę Walewską, Krzysztofa Kolbergera, Annę Romantowską, Janusza Radka, Antoninę Krzysztoń, Krzysztofa Globisza, zdobywców Fryderyka duet "Interplay Jazz Duo" i wielu innych znakomitych gości. Równie ciekawie zapowiada się tegoroczny finał tego niezwykle lubianego przez starachowicką publiczność festiwalu.

fot. SCK

10 listopada (niedziela) o godzinie 19.00 w Kościele p. w. Św. Trójcy w Starachowicach z koncertem słowno muzycznym wystąpi znakomity duet - Olgierd Łukaszewicz (recytacja) i Robert Grudzień (organy). Towarzyszyć im będzie Chór "Meridies".


Olgierd Łukaszewicz to aktor którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Wystarczy wspomnieć jego wybitne kreacje - Stanisława z "Brzeziny" czy niezapomnianego Alberta z "Seksmisji" aby wiedzieć, że mamy do czynienia z aktorem o ogromnym dorobku artystycznym.

Olgierd Łukaszewicz urodził się w Chorzowie. Jest absolwentem VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

W latach (1968 - 1970) występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany był z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970-1973), Współczesnym (1973-1974), Powszechnym (1974-1986) i Studio (1986-1997).

W 1988 roku wyjechał do Wiednia Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m. in. przez dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997-2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego.

Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych w 1999 roku przed Teatrem Narodowym odbył się "Namiot Przymierza" będący happeningiem - posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 roku "Sybir - ostatnie pożegnanie" - hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem "Nocy pielgrzyma" - misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 roku z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

W latach 2002-2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich, w 2011 roku został wybrany ponownie prezesem.

Jego filmografia jest niezwykle bogata. Wystąpił min. w takich filmach jak: "Jowita", "Dancing w kwaterze Hitlera", "Sól ziemi czarnej", "Brzezina", "C.K. Dezerterzy", ""Kingsajz", "Seksmisja", "Wesele", "Przyjecie na dziesięć osób plus trzy", "Dzieje grzechu", "Noce i dnie", "Lalka", "Królowa Bona", "Dolina Issy", "Dekalog", "Katyń", "Generał Nil" i wiele wiele innych". Jest również aktorem dubbingowym. Odznaczony m. in.: Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za wybitne osiągnięcia aktorskie (1970 rok), Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" 2005.

Robert Grudzień solista Filharmonii Lubelskiej. Znany muzyk, jeden z najchętniej zapraszanych artystów w Polsce, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie odbył w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m. in. z: Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Grzegorzem Olkiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 roku Polskie Radio zrealizowało album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku pamięci czerwca 1976 "Dolorosa" i "Człowiek".

Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m. in.: w 2006 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego odebrał Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Otrzymał również tytuł Honorowego Obywatel Leżajska, Stromca, Stalowej Woli, Jędrzejowa, Zelowa. Jest dyrektorem Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatorem licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech.

W roku 2010 na zaproszenie Grażyny Torbickiej w ramach Festiwalu Dwa Brzegi promował płytę kompaktową FARNY nagraną w Kazimierzu Dolnym w kościele Farnym w duecie przez Małgorzatę Walewską i Roberta Grudnia.

Brał udział w Maratonie Muzycznym "Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina" w Warszawie oraz w koncercie z okazji nadania imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej w Wojszczycach.

Chór mieszany "Meridies" - istnieje od 1994 roku. W tym okresie licznie koncertował w Polsce i zagranicą (Niemcy, Litwa, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria, Węgry). Chór "Meridies" został zaproszony do śpiewania podczas mszy radiowej w Warszawie i dwukrotnie w telewizyjnej w Krakowie. Każdego roku "Meridies" koncertuje podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach. Dyrygentem Chóru jest Marek Samsonowski.

Z okazji 150. Rocznicy Powstania Styczniowego i 95.Rocznicy Odzyskania Niepodległości - "Powstanie 1863 drogą do Niepodległości 1918" w Starachowicach zabrzmi koncert słowno muzyczny "Każdemu marzy się wolność", w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia, upamiętniającego 150. Rocznicę Powstania Styczniowego.
Promocja młodych:
Michał Pocheć i Paulina Kowalczyk

W programie: komentarz historyczny, poezja, proza, pieśni powstańcze oraz
muzyka Fryderyka Chopina i Roberta Grudnia.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!!!

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA