AAA
Przybiorą imię Kwiatkowskiego
Twórca COP patronem „szkoły z Maja”
Niedziela, 18 lipca 2010r. (godz. 11:19)

Ruszyły przygotowania do jubileuszu 90 – lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Uroczystości zostaną połączone z nadaniem szkole imienia, przekazaniem jej sztandaru oraz wielkim Zjazdem Absolwentów.

fot. Gazeta Starachowicka

To wszystko, a nawet jeszcze więcej czeka szkołę w przyszłym roku. Bo właśnie wtedy odbędą się uroczystości związane z obchodami 90 – lecia szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Z pewnością będzie ciekawie, bo Zespół Szkół Zawodowych nr 2 jest spadkobiercą bogatej tradycji różnorodnych szkół, które wchodziły w jego skład na przestrzeni tych wszystkich lat.


Wróćmy do początków...


Początki sięgają jeszcze 1921 roku i organizowanych tam popołudniowych kursów wieczorowych ogólnokształcących dla dorosłych, gdzie uczono sztuki czytania oraz pisania po polsku, matematyki, przyrody, a także kreślenia technicznego i szkicowania części maszyn.

Pięć lat później powstała tam 3 – letnia dokształcająca Szkoła Zawodowa, której kierownikiem został Stanisław Bischoft, a następnie Kazimierz Papi. Trzynaście lat później przemianowano ją na 3 – letnią Szkołę Zawodową Przemysłową, która od początku cieszyła się dużą popularnością wśród młodzieży.

O przyjęcie do klas pierwszych ubiegało się w 1939 roku, 1090 osób, choć miejsc było tylko 110, a warunki do nauki trudne. Rok później szkoła przeszła kolejne przeobrażenie. Powstała z niej 2 – letnia Szkoła Rzemieślnicza dla zawodów metalurgicznych der Stahlwerke Braunschweig GmbH w Starachowicach.

Początkowo kierował nią Kazimierz Papi, a po jego śmierci w 1942 roku nadzór objął Jerzy Sosnowski. Kształcenia nie przerwała nawet wojna, choć ograniczono się do nauki przedmiotów zawodowych, natomiast wiedzę humanistyczną można było zdobywać na tajnych kompletach.

Z kolei w warsztatach szkolnych produkowano części do „Stena”. Po serii aresztowań i zamachu na szefa IV Wydziału gestapo, nastąpiły zmiany w kierownictwie. Zarządzaniem zajął się Leonard Perkowski.

W pierwszych dniach po wyzwoleniu, z powrotem zostały uruchomione zajęcia w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Przystąpiło do nich 85 uczniów. Ruszyły też warsztaty szkolne. We wrześniu 1945 roku kierownictwo fabryki utworzyło Gimnazjum Mechaniczne i Szkołę Zawodową, do których uczęszczało ponad 450 uczniów. Zarządzanie nimi powierzono Janowi Rechnio. Na przełomie 1946 i 1947 roku swoją działalność rozpoczęła również 3 – letnia Szkoła Przemysłowa, której dyrektorem został Kazimierz Bujnowski.

Ciągłe zmiany


W 1947 roku ruszył duży Ośrodek Szkolenia Zawodowego, w ramach którego funkcjonowały trzy szkoły: Gimnazjum Mechaniczne, przemianowane później na Gimnazjum Przemysłowe, Liceum Mechaniczne II stopnia, czyli późniejsze Liceum Przemysłu Metalowego oraz 3 – letnia Szkoła Przemysłowa. Powstało też Liceum Wieczorowe Przemysłu Metalowego, a niedługo potem wybudowano również nowy budynek, którego wyposażeniem zajęła się dyrekcja FSC.

We wrześniu 1951 roku OSZ został rozwiązany, ale z uwagi na to, że przyroda nie znosi próżni, w jego miejsce pojawiły się Technikum Budowy Samochodów, którym kierował Zdzisław Walentynowicz oraz Zasadnicza Szkoła Metalowo – Elektryczna, zarządzana przez Józefa Łopaciuka.

Była to największa szkoła w Kieleckim Okręgu Szkolnym, do której uczęszczało początkowo 407 uczniów. Pracowała tu także, jako polonistka, Janina Bem, córka Antoniego Gustawa Bema, ulubionego nauczyciela Stefana Żeromskiego, a zarazem kuzynka generała Józefa Bema, walczącego podczas Wiosny Ludów i bohatera kampanii węgierskiej.

W 1957 roku Technikum Budowy Samochodów zostało przemianowane na Technikum Mechaniczne, którego dyrektorem został Tadeusz Winnicki. Zmiany nie ominęły również ZSME, które od 1958 nosiło nazwę Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a przy okazji rozszerzyło zakres nauczania.

W kolejnym roku działalność rozpoczęła Szkoła Przysposobienia Zawodowego nr 2. A dziesięć lat później w ZSZ utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą, której dyrektorem został Mieczysław Suchecki. Na 50 – lecie szkolnictwa zawodowego Technikum Mechaniczne otrzymało imię Stanisława Dubois’a do tego własny sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Podobny podarunek sprezentowano w następnym roku Zasadniczej Szkole Zawodowej.

Od września 1972 roku działalność rozpoczęło Liceum Zawodowe nr 1. A cztery lata później nastąpiła kolejna mała rewolucja. Połączono Technikum Mechaniczne im. S. Dubois’a z Zasadniczą Szkołą Zawodową i Liceum Zawodowym nr 1, mieszczące się w jednym budynku - Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.

Pierwszym dyrektorem został tu Henryk Kotula, po którym pałeczkę przejęli: Henryk Karykowski, Władysław Pacek, Adam Nowak, Ryszard Ludwiński i Grażyna Małecka, kierująca szkołą do dziś.

Sami tworzą historię


- Szkoła posiada bardzo bogate tradycje, które stanowią jej dumę – przypomina dyrektor Małecka. - Jednocześnie jest też placówką nowoczesną, która stale się rozwija. Przygotowujemy młodzież do pracy zawodowej oraz do studiów wyższych. Absolwenci Technikum, Liceum Zawodowego, Liceum Technicznego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Policealnej są dziś cenionymi specjalistami w kraju i za granicą. Reprezentują świat biznesu, przemysłu, handlu, kultury, oświaty.

I to właśnie ich będziemy mogli zobaczyć na jubileuszu 90 – lecia szkoły, który odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Już dziś rozpoczęto przygotowania.

- Prosimy o kontakt wszystkich absolwentów, emerytowanych nauczycieli, pracowników administracji oraz obsługi, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi wspomnieniami z okresu pobytu w naszej szkole – apeluje dyrektor.

– Miele widziane są także wszelkie pamiątki, zwłaszcza fotografie. Chcielibyśmy je wykorzystać w publikacji, przygotowywanej z okazji jubileuszu.

Obchody 90 – lecia zostaną połączone z nadaniem szkole imienia, a także wręczeniem jej własnego sztandaru.

- Choć propozycje padały różne, po konsultacjach z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Szkolnym Samorządem Uczniowskim, a także emerytowanymi nauczycielami, na patrona szkoły wybraliśmy Eugeniusza Kwiatkowskiego, wybitnego Polaka XX wieku, twórcę Centralnego Okręgu Przemysłowego – poinformowała G. Małecka. – Niebawem rozpoczniemy już całą procedurę. Będziemy też zbierać fundusze na sztandar, bo nie ukrywam, że liczymy na sponsorów – przyznała dyrektor.

Informacje o przygotowaniach do obchodów, planowanych działaniach oraz programie jubileuszu, jak zapewniła dyrektor, będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej szkoły: www.technikum.net.pl. Wkrótce ruszy też panel, na którym absolwenci będą mogli zgłosić swój akces w obchodach jubileuszowych.

Dyrekcja szkoły oraz Komitet Organizacyjny zaprasza do współpracy wszystkich, którzy zechcą wspomóc organizacyjnie i finansowo tę ważną uroczystość.

- Prosimy o korespondencję na nasz adres: Zespół Szkół Zawodowych nr 2, 27-200 Starachowice, ul. 1 Maja 4, lub drogą mailową: zsz2info@gmail.com - zachęca G. Małecka.

(An)

REKLAMA