AAA
O krok od tragedii
Sroda, 28 listopada 2018r. (godz. 09:32)

We wtorek około godz. 20.00 przy ul. Targowej w Starachowicach o mały włos doszłoby do tragedii. Życie 12-letniej dziewczynki, która straciła przytomność uratowała jej starsza siostra. 15-latka wyciągnęła siostrę z łazienki i wezwała służby.

fot. źródło: KP PSP w Starachowicach
fot. źródło: KP PSP w
Starachowicach

Przybyli na miejsce strażacy potwierdzili w lokalu zabójcze stężenie tlenku węgla. Jak zapewniła Straż Pożarna, w mieszkaniu został zamontowany nowoczesny czujnik tlenku węgla ufundowany przez Prezydenta Miasta Marka Materka.


Strażacy apelują! Nie czekajcie, zamontujcie w swoim lokalu czujnik czadu!

Zachęcamy także do zapoznania się z ogólnopolską kampanią edukacyjno-informacyjną na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla - "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!"

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Główne przekazy tegorocznej kampanii

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla.
Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek tlenku dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.


źródło: KP PSP w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English