AAA
Projekty dla rozwoju miast
Poniedzialek, 25 lutego 2019r. (godz. 14:10)

Miasto Starachowice było gospodarzem warsztatów zorganizowanych w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa pn. "Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewnątrz - miejskim".

W spotkaniu uczestniczyli eksperci Związku Miast Polskich, między innymi dyrektor Andrzej Porawski prezydent Ryszard Grobelny - były wieloletni włodarz Poznania, przedstawiciele Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz pracownicy Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także pracownicy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Starachowicach.


Gości powitał gospodarz spotkania Prezydent Miasta Marek Materek.
- Cieszę się, że Związek Miast Polskich wybrał Starachowice, jako miejsce organizacji warsztatów na których wypracowane zostają pewne narzędzia służące do oceny sytuacji miast na terenie kraju. Narzędzie, które będzie również pomocne przy aplikowaniu o środki zewnętrzne m.in. z funduszy norweskich i funduszy europejskich. Dla nas to ogromny plus, że możemy wspólnie z przedstawicielami Związku Miast Polskich pracować podczas wspólnych warsztatów.

Monitoring Rozwoju Lokalnego, to projekt realizowany przez Związek Miast Polskich na mocy umowy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju (w partnerstwie z KIPPiM), którego celem jest wypracowanie uniwersalnego narzędzia dla miast, służącego do monitorowania stanu rozwoju lokalnego w oparciu o dostępne dane statystyczne i finansowe, w porównaniu z innymi miastami znajdującymi się w podobnej sytuacji lub z miastami wybranymi do porównań (np. sąsiednimi, z tego samego województwa).
Narzędzie to, jak informują eksperci Związku Miast Polskich to przydatna pomoc dla zespołu zarządzającego miastem w dokonywaniu własnych analiz i wyborów.
W procesie wypracowania i testowania narzędzia, jak mówią przedstawiciele Związku, dużą pomoc okazały miasta członkowskie Dąbrowa Górnicza, Przemyśl, Stalowa Wola, Wałbrzych, Wyszków oraz Starachowice.

- Dzisiejsze warsztaty to część projektu, który realizujemy dla Ministerstwa Rozwoju - informuje Janusz Szewczuk specjalista ds. współpracy i rozwoju gospodarczego Związku Miast Polskich. - Mamy za zadanie przygotować narzędzie do monitorowania sytuacji społeczno - ekonomicznej w polskich miastach. Narzędzie to będzie wykorzystane w największym programie przygotowanym dla samorządów, który będzie realizowany przez najbliższych 6 lat z funduszy norweskich, jest to program skierowany do miast tracących funkcje społeczno - gospodarcze.

- Z przedstawicielami Starachowic rozmawiamy o tym, czy to co tworzymy dla miast będzie im faktycznie przydatne - mówi Andrzej Porawski dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - Słuchamy zgłaszanych uwag i podpowiedzi. Jeśli chodzi o sytuację miasta Starachowice na tle grupy podobnych miast minusem jest malejąca liczba mieszkańców natomiast plusem poprawiająca się sytuacja finansowa miasta, pewnie ma to związek z inwestycjami, które tu są realizowane i firmami, które tu przychodzą. Skutek tego rozwoju będzie odczuwalny jeszcze nie teraz, bo na to potrzeba lat. Ale jest to obiecująca informacja dla Starachowic.

- Starachowice z pewnością nie są miastem, którym łatwo się zarządza jest to pewnie jedno z trudniejszych miast w Polsce - mówi Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania, obecnie ekspert Związku Miast Polskich ds. monitoringi rozwoju gospodarczego miast. - Ale jest to miasto, które ma bardzo prężny zespół kompetentnych ludzi, podczas spotkania byłem pozytywnie zaskoczony jakością przygotowanych prezentacji. Przygotowaliśmy wcześniej kilka pytań, których nie zdążyliśmy zadać, bo wszystkie informacje zostały nam wcześniej przedstawione w prezentacji. Dyskutowaliśmy o Strategii Miasta, oraz o tym w jakim kierunku powinno pójść monitorowanie tej strategii. Chcieliśmy również żeby narzędzia jakie przygotowujemy jako Związek Miast Polskich zostały ocenione przez pracowników uczestniczących w warsztatach i żeby nam podpowiedziano w jakim kierunku możemy je doskonalić, bo my tego nie robimy dla siebie, tylko dla takich miast jak Starachowice. Za wszystkie uwagi i sugestie jesteśmy bardzo wdzięczni.

Wsparcie Funduszy Norweskich

Związek Miast Polskich we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju przygotowuje się do rozpoczęcia w roku 2019 realizacji projektu finansowanego z tzw. funduszy norweskich.

Rolą Związku jest wsparcie miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze i świadczenie pomocy doradczej dla miast ubiegających się o dotacje na zintegrowane programy rozwoju.
Przewiduje się, że w konkursie organizowanym przez MIiR w roku 2019 ok. 15 miast będzie mogło uzyskać średnio po 7 mln euro na realizację inwestycji lokalnych i projektów miękkich służących rozwojowi lokalnemu.
Rozpoczęcie realizacji programu powinno rozpocząć się w II kwartale 2019 roku.

- Trzeba ciężko pracować i szukać dobrego pomysłu, trzeba przyciągać mieszkańców, firmy trzeba poprawiać jakość życia w danym mieście -informuje Ryszard Grobelny, były prezydent Poznania, obecnie ekspert Związku Miast Polskich ds. monitoringi rozwoju gospodarczego miast. - Dziś ludzie mają łatwość wyboru, jeżeli nie spodoba im się w danym mieście to wybiorą inne i wyjadą np. do Londynu lub Sydney. Starachowice muszą pokazać, że są miastem atrakcyjnym. Miasta w tych działaniach mają wsparcie w postaci funduszy rządowych oraz pomoc w opracowaniu różnych koncepcji rozwojowych. Myślę, że Starachowice będą się ubiegać o granty z projektu norweskiego, z rozmów wynika, że taki zamiar mają a my jako Związek Miast Polskich jesteśmy gotowi im w tym pomóc.

źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA