AAA
Terroryści w Wąchocku!
Sobota, 23 pazdziernika 2010r. (godz. 14:54)

fot. KPP w Starachowicach

20 października przed Klasztorem w Wąchocku trzech uzbrojonych terrorystów wtargnęło do autokaru z wycieczką szkolną. Organizatorem wycieczki było Gimnazjum ze Starachowic. Żądali zwolnienia z aresztu swoich kompanów oraz podstawienia samochodu, którym będą mogli bezpiecznie dotrzeć na lotnisko. - Tak wyglądały założenia gry obronnej, którą przeprowadzono w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku.

fot. KPPSP w Starachowicach
fot. KPP w Starachowicach
fot. KPP w Starachowicach

Część teoretyczną poprowadziła Policja, która przedstawiła swoje procedury postępowania w podobnych przypadkach. Omówiono również materiały szkoleniowe, które powstały przy okazji ćwiczeń służb ratowniczych w Warszawskim metrze.


Bezpośrednio po części teoretycznej przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne. Pod Klasztorem w Wąchocku stał autobus, do którego wtargnęło trzech uzbrojonych mężczyzn. Policja wezwała na miejsce negocjatora, grupę antyterrorystyczną oraz służby ratownicze w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Negocjatorowi udało się przekonać terrorystów do sukcesywnego uwolnienia zakładników. Dzięki jego pracy nie było konieczności zastosowania "wariantu siłowego". Na koniec policja aresztowała sprawców zdarzenia.

W ćwiczeniach brały udział: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Starosta Starachowicki - Andrzej Matynia wraz z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock - Jarosław Samela wraz z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Wąchocku oraz Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Starachowicach.

Źródło KPPSP w Starachowicach

REKLAMA