AAA
Szkoły nie zostaną bez opieki
Zajmie się nimi szpital
Niedziela, 14 listopada 2010r. (godz. 16:29)

Takie niebezpieczeństwo, jak mówił radny powiatowy i dyrektor SP nr 13 Stanisław Stanecki, już od nowego roku mogło stać się rzeczywistością. Przychodnie chciały zrezygnować z utrzymywania etatów higienistek szkolnych ze względu na zbyt małe pieniądze otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Opiekę zgodził się przejąć szpital w Starachowicach.

Urząd Miasta Starachowice
Urząd Miasta Starachowice
fot. hmr

W związku z tym dyrektor Jolanta Kręcka zwróciła się do radnych powiatowych o zaakceptowanie nowej komórki w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej - Gabinetu Medycyny Szkolnej


- Szkoły zgłosiły nam potrzebę zatrudnienia higienistek. Aby podpisać kontrakt z NFZ musimy mieć zmianę w statucie o utworzeniu Gabinetu. Znajdzie się on w strukturze PZOZ, jednak gabinety medyczne będą się fizycznie mieścić na terenach szkół – wyjaśniała J. Kręcka.

O tym, że decyzja dyrektorki szpitala wybawiła starachowicką oświatę z kłopotu mówił Stanisław Stanecki .

- Praca szkolnych higienistek to są bardzo niewielkie pieniądze. Dlatego zakłady opieki zdrowotnej wypowiadają szkołom umowy, lub żądają od dyrektorów dopłacania do opieki. Ponieważ dyrektorzy takich pieniędzy nie mają, od stycznia uczniowie mogli zostać pozbawieni opieki medycznej. Ja i moi koledzy zwróciliśmy się o pomoc do dyrektor szpitala – opowiadał radny.

- Higiena szkolna jest kontraktowana przez NFZ, ale są to niewielkie pieniądze, które nie wystarczają na utrzymanie etatów pracowników medycznych. Dlatego niepubliczne zoz- y żądają od dyrektorów pieniędzy - potwierdziła J. Kręcka.

- Wśród swojego personelu mam 3 panie, które są z wykształcenia higienistkami szkolnymi i mogłyby objąć szkoły opieką – dodała dyrektor.
Oprócz medycyny szkolnej w szpitalu wprowadzono jeszcze zmiany w administracji. Dotyczą one utworzenia nowego stanowiska zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno- finansowych. Jego wprowadzenie J. Kręcka tłumaczyła koniecznością pomocy w zarządzaniu szpitalem.

- Na stanowisku zastępcy dyrektora ds. leczniczych jest wakat, więc tymi sprawami zajmuje się ja. W związku z tym pojawiła się konieczność utworzenia etatu zastępcy ds. ekonomiczno - finansowych, który przejmie nadzór nad całą administracją szpitala – tłumaczyła.

Inne nowości w statucie PZOZ to zmiana charakteru jednego ze stanowisk (dyrektor ds. finansowych będzie się teraz nazywał głównym księgowym) i wprowadzenie etatu radcy prawnego w miejsce zlikwidowanego działu ds. administracyjno – prawnych.

(iwo)

REKLAMA