fot. Gazeta Starachowicka
Nowoczesne pracownie wyposażone w najlepsze urządzenia oraz systemy komputerowe, sala konferencyjna na blisko osiemdziesiąt osób, do tego sale wykładowe i odpowiednie zaplecze już sąw centrum szkoleniowym, jakie tydzień temu otworzył w Starachowicach Zakład Doskonalenia Zawodowego. Obiekt mieści się w dawnym budynku straży pożarnej, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Trzeba było ogromnej pracy, aby niszczejący budynek postawić „na nogi”. Ale dla starachowickiego ZDZ nie ma rzeczy niemożliwych.
- Nasze tradycje sięgają już ponad 60 lat. Zaczynaliśmy od małej jednostki, w dwóch pomieszczeniach przy ulicy Piłsudskiego w Starachowicach. Potem był barak przed Urzędem Miasta, a dopiero w 2000 roku przenieśliśmy się do nowego obiektu przy ulicy Wojska Polskiego, w którym jesteśmy do dziś – wspominał Jacek Pawliński, dyrektor Oddziału Kształcenia Zawodowego ZDZ w Starachowicach. – Po dziesięciu latach doczekaliśmy się kolejnego obiektu na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
O jego zakupie zdecydował brak miejsca w dotychczasowej siedzibie na organizację szkoleń, a także pracowni. Nie bez znaczenia było zlokalizowanie go na terenie SSE, gdzie skupia się cały przemysł oraz starachowicka produkcja. Trudno więc o lepsze miejsce dla Centrum Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach Spełnia ono wszystkie normy bezpieczeństwa, a także zdrowotne, jak zapewniają jego dyrektorzy.
- Chcemy kształcić w nim spawaczy we wszystkich metodach i na wszystkich poziomach – zapowiedział dyrektor Pawliński. – Większość naszego sprzętu została zakupiona z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach projektu „Zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń w Busko – Zdroju, Kielcach i Starachowicach oraz modernizacja spawalni w Kielcach szansą rozwoju ZDZ w Kielcach”, którego wartość wyniosła ok. 1 mln 400 tys. zł.
Realizację projektu zaczęto jeszcze w ubiegłym roku. Miał on wpłynąć pozytywnie na kondycję ZDZ, przyczyniając się do zwiększenia sprzedaży w zakresie innowacyjnych kursów spawalniczych, a także poprawy konkurencyjności ośrodka, dzięki wprowadzeniu szerszych szkoleń z zakresu cięcia blach plazmą, a także badania nieniszczącego za pomocą ultradźwięków.
Większość nowych maszyn jest już w placówce, która powoli nabiera blasku. Dzięki inwestycji i zakupowi środków trwałych możliwe było stworzenie tu specjalistycznej pracowni spawalniczej na 10 stanowisk do spawania w dwóch najbardziej nowoczesnych i najbardziej popularnych na rynku metodach tj. metodzie MAG/MIG (ok. 80 proc. rynku ) i metodzie TIG.
Można będzie prowadzić tu kursy spawalnicze na różnych stopniach zaawansowania, a także uczyć cięcia plazmą. Odbiorcami tych usług będą osoby zainteresowane podnoszeniem czy zdobywaniem kwalifikacji zawodowych w zawodzie spawacza oraz firmy zainteresowane podwyższaniem kwalifikacji i weryfikacją uprawnień swoich pracowników w branży spawalniczej w oparciu o europejską normę, a także wytyczne Instytutu Spawalniczego w Gliwicach.
Równie dobrze wyposażona we wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny sterowane numerycznie do obróbki metalu, drewna czy materiałów miękkich, będzie pracownia CNC, przy której pojawiła się już profesjonalna sala komputerowa z całym oprogramowaniem do sterowania i programowania tych urządzeń, którą zwiedzała tydzień temu przybyła na otwarcie placówki Maria Rasała, dyrektor Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Gospodarki.
Dużo uwagi poświęcono także pracowni technologii budownictwa i wykończenia, w której szkoleni będą przyszli technolodzy w zawodach budowlanych. Z kolei na piętrze zloklaizowano sale dydaktyczne, służące do prowadzenia zajęć teoretycznych, a także różnego rodzaju konferencji.
- Chcemy skupić się tu na szkoleniach twardych, czyli dających konkretne umiejętności i kwalifikacje, potwierdzane przez komisje zewnętrzne - mówił dyrektor Jacek Pawliński.
O tym, jak duże znaczenie mogą mieć one dla rodzimego przemysłu, mówił podczas otwarcia prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Marek Bogumił. Wyrazy wdzięczności za dotychczasową współpracę, a także organizację szkoleń podnoszących kwalifikację składał na ręce dyrekcji Dariusz Dąbrowski, reprezentujący Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.
Nie były to zresztą jedyne, jakie padły podczas uroczystości. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na rozpoczęcie szkoleń. Nauka w takim ośrodku będzie sprawiała czystą przyjemność.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)