„Wiele osób publicznie deklaruje, że im „słoń na ucho nadepnął”, że o muzyce klasycznej niewiele wiedzą, więc – na wszelki wypadek – jej nie słuchają. Wstydzą się przyznać do tego, że nie przeczytali żadnej książki, a nie wstydzą się publicznie przyznawać, że nie wiedzą kto to był Brahms i co to jest sonata? Inni, a jest ich wielu, choć lubią muzykę, zdają sobie sprawę z tego, że nie są ekspertami muzycznymi, obawiają się, że zostaną przyłapani na niekompetencji, więc na wszelki wypadek na koncerty też nie chodzą.
- Problem w dużej mierze tkwi w sferze psychologicznej. Nie słuchamy muzyki klasycznej, bo uważamy, że trzeba się na niej znać, lub nie słuchamy, bo nie da się jej słuchać jako tło, szum, a na odłożenie wszystkich ważnych spraw i skupienie się na muzyce nie mamy czasu lub ochoty.
Pierwszym odpowiem prosto: nie trzeba być pisarzem, by czytać książki, nie trzeba być malarzem, by otaczać się pięknymi obrazami, nie trzeba być kompozytorem czy muzykologiem, by słuchać muzyki. Drugim – że nigdy nie polubią muzyki klasycznej, jeśli nie znajdą choć chwili, by dać sobie szansę na jej poznanie.
Co zrobić, by to zmienić? Otóż, po pierwsze, nie przyzwalajmy na publiczną akceptację analfabetyzmu muzycznego. Po drugie, podejmijmy działania, by radykalnie zmienić system edukacji w obszarze kultury, szczególnie kultury muzycznej. Po trzecie, nie czekajmy, aż te oczywistości dotrą do decydentów – trzeba działać wszędzie tam, gdzie to możliwe, a program „Śpiewająca Polska”, stwarzający tysiącom młodych ludzi w Polsce szansę na poznanie muzyki, jest dowodem na to, że jest to możliwe.” – to wypowiedź Andrzeja Kosendiaka – dyrektora Generalnego Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans” oraz pomysłodawcy ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska” .
Od trzech lat pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego realizowany jest w Polsce Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Programem zarządza Narodowe Centrum Kultury, a operatorem projektu jest Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Wspierany jest finansowo przez samorządy lokalne.
Od początku działalności programu Gmina Starachowice - dzięki przychylności prezydenta miasta i Wydziału Edukacji - dofinansowuje 4 chóry z terenu naszego miasta: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 2.
Odbywające się obligatoryjne przeglądy, konkursy i festiwale chórów szkolnych odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Wojciecha Bernatowicza. Finansowe wsparcie od Gminy Starachowice otrzymała również delegacja starachowickich chórów uczestnicząca w wielkim wydarzeniu, jakim był Koncert Plenerowy na wrocławskiej pergoli w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans.
-Czegoś takiego we Wrocławiu jeszcze nie było! Ponad 1100 osób na specjalnej scenie, gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Royal Opera House w Londynie, wspaniała sceneria wrocławskiej pergoli i multimedialna fontanna – tak pisała o tym wydarzeniu wrocławska prasa.
Ideą przyświecającą temu wydarzeniu jest chęć pokazania piękna muzyki poważnej jak największej liczbie osób, tak, by każdy miał okazję przekonać się, że „poważna” wcale nie znaczy „nudna”.
W czwartkowy, wrześniowy poranek (17.09.br.) grupa 32 dziewcząt pod opieką dyrygentów i wychowawców wyruszyła ze Starachowic, żeby wziąć udział w tym ogromnym przedsięwzięciu. Reprezentacja starachowickich chórów została wybrana przez prof. Janusza Króla – prorektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, spośród 9 chórów działających w tegorocznej edycji programu.
Tymi „szczęśliwcami” były 2 chóry: Chór Szkoły Podstawowej nr 11 pod dyrekcją Joanny Migały oraz Dziewczęcy Chór Kameralny „PORTAMENTO” z Młodzieżowego Domu Kultury, działający od 17 lat pod kierunkiem B. Magdaleny Mrózek. Opiekę wychowawczą zapewniły: zastępca dyrektora SP nr 11 – Lilla Adamczyk oraz wrocławianka - Jadwiga Jama.
Dziewczęta przygotowywały się do koncertu już od połowy sierpnia na dodatkowych próbach. Maestro Paul McCreesh – angielski dyrygent, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wratislavia Cantans” wybrał bardzo trudny dla młodych amatorskich chórów repertuar koncertu – fragmenty z oper Moniuszki, Borodina i Verdiego. Bardzo duży ambitus partii, zwłaszcza sopranowych, połączony z umiejętnością śpiewu w języku rosyjskim i włoskim to było ogromne wyzwanie dla chórzystek!!!
Toteż z ogromną obawą udały się w piątek, 18 września na pierwszą próbę z dyrygentem. I tu pojawiło się następne wyzwanie – próba prowadzona w języku angielskim! Dyrygentem był przecież Anglik! Na szczęście Maestro McCreesh ma ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżowymi zespołami i szybko nawiązał świetny kontakt z chórzystami.
Pierwsza próba trwała 3 godziny, potem przerwa na obiad i następna próba już z orkiestrą kolejne 3 godziny. Ponad 1100 osób musiało zająć odpowiednie miejsca na scenie – pośrodku orkiestra, po lewej ręce dyrygenta – soprany I, po prawej – alty II, a pomiędzy nimi soprany II, alty I, głosy męskie – tenory i basy oraz wspomagający chór Filharmonii Wrocławskiej (w tym zawodowym chórze śpiewa starachowiczanka – Magdalena Garbacz, była „Portamentka”).
Próba generalna w sobotę to następne 3 godziny – samo ustawianie się tak ogromnego chóru trwało ok. 17 minut! Na szczęście pogoda dopisała, a „towarzystwo” zielonej pergoli i pięknej fontanny dawało chwile wytchnienia.
- Organizatorzy festiwalu spodziewali się około 5 tysięcy widzów. Tymczasem na Pergoli zjawiło się ich aż 15 tysięcy – donosiła wrocławska prasa.
Duża w tym zasługa świetnej pogody, ale przede wszystkim idei wielkiego święta muzyki dostępnego dla wszystkich. Pomysł niezwykły – na scenie znalazło się ponad 1100 osób. Większość obsady stanowił chór będący reprezentacją chórów szkolnych programu „Śpiewająca Polska”.
Oprócz 1000 uczniów wystąpiła fantastyczna sopranistka o międzynarodowej sławie – Aleksandra Kurzak, Chór Filharmonii Wrocław oraz specjalnie sformowana Młodzieżowa Orkiestra Festiwalowa. Dyrygował Paul McCreesh – dyrektor artystyczny festiwalu. Młodzi i starsi, rodziny z dziećmi, miejscowi i turyści byli świadkami wspaniałego koncertu.
Zarówno pod względem muzycznym, jak i organizacyjnym, wydarzenie stało ma najwyższym poziomie. Ogrom pracy, jaki został poświęcony na jego zrealizowanie w pełni się opłacił! Wspaniałą atmosferę koncertu dopełniła prezentacja multimedialna fontanny – feeria świateł, wody, światła laserowego i muzyki, to widowisko pozostające na długo w pamięci.
Dziewczęta wróciły do Starachowic bardzo zmęczone, ale jednocześnie bardzo szczęśliwe, że mogły uczestniczyć w tak wspaniałym i ogromnym wydarzeniu! Tym bardziej że znalazł się również czas na spacer po najstarszych zakątkach Wrocławia: Rynek i Ostrów Tumski, oraz chwila wytchnienia w uroczym ogrodzie japońskim.
Koszty zakwaterowania, wyżywienia i częściowo koszty podróży zostały pokryte ze środków Narodowego Centrum Kultury i Festiwalu Wratislavia Cantans. Brakującą część kosztów podróży pokryła Gmina Starachowice, dzięki przychylności prezydenta miasta Wojciecha Bernatowicza i Wydziału Edukacji UM. Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują za okazane wsparcie finansowe!!!
- Takie koncerty – połączenie zawodowych muzyków i amatorów, czyli młodych adeptów sztuki muzycznej – wykonujących „przeboje” muzyki klasycznej, to najwspanialszy sposób na muzyczną edukację dzieci i młodzieży. Sądzę, że wszyscy się od siebie wzajemnie uczą: „zawodowcy” – młodzieńczego entuzjazmu, a „amatorzy” – profesjonalizmu i zapewnienia, że ćwiczenie i praca czyni mistrza.
Młodzi ludzie mają również możliwość bezpośredniego udziału w kreowaniu wspaniałych dzieł uznanych przez historię za klasyczne ( czyt. - doskonałe). Dziękuję bardzo serdecznie dziewczętom za pracę przed koncertem i wspaniały koncert! Życzę Wam wszystkim wytrwałości i radości, bo to sprawia, że świat jest piękny!!
Gratuluję Rodzinom wspaniałych córek i wnuczek!!! Dziękuję L. Adamczyk i J. Jamie za opiekę nad dziewczętami, W. Żakowi – kierowcy PKS za bezpieczną jazdę. Oczywiście dziękuję organizatorom koncertu za to, że zostałyśmy zakwalifikowane do udziału w tym wspaniałym wydarzeniu!!! – podsumowała wyjazd B. M. Mrózek, koordynator programu „Śpiewająca Polska”, region – Starachowice.
(M)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)