W podróż do miejsc pamięci wybrała się niedawno grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska obozowi koncentracyjnemu w Sachsenhausen, nieopodal Berlina, gdzie natrafili na polskie ślady...
Obóz został założony w 1936 roku z rozkazu Himlera. Jeszcze przed II wojną światowaa szkoliło się w nim wielu funkcjonariuszy SS, w tym późniejszy komendant KL Auschwitz. O jego historii opowiadała uczniom Elżbieta Burger, pracownik naukowy Muzeum Sachsenhausen i zadała młodzieży tematy do opracowania.
Część z nich badała biografie więźniów, inni zajmowali się rolą szpitala obozowego, zbrodnią oraz masową zagładą, przyglądali się z bliska, jak wyglądał dzień w obozie, droga śmierci i wyzwolenie. Podczas tych poszukiwań często odnajdywali polskie ślady.
Więźniami Sachsenhausen było wielu Polaków, m.in. . profesorowie Uniwersytetu Jagielońskiego i AGH, księża, polska inteligencja oraz zamordowany przez faszystów generał AK Grot - Rowecki. Efekty swej pracy prezentowali później grupie. Wystąpienia były różnorodne, pouczające i wzruszające.
Podczas pobytu w Sachsenhausen, młodzież miała okazję przekonać się naocznie, czym były czasy II wojny światowej, czasy nienawiści, pogardy i zbrodni. Dlatego muzea takie jak to, co podkreślała Elżbieta Burger, winny istnieć ku przestrodze dla przyszłych pokoleń. Wszak naród, który dopuścił się zbrodni ludobójstwa i holocaustu, to naród poetów , kompozytorów i filozofów.
W każdym czasie w historii może się to powtórzyć. Oby jednak nigdy więcej, co zresztą przyświecało wizycie między 12 a 16 września br. dwudziestoosobowej grupy młodzieży i opiekunów z OSiW OHP w Starachowicach, realizującej projekt "Podróż do miejsc pamięci", w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieży.
Spędzili też jeden dzień w Berlinie, gdzie podziwiali m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag - siedzibę niemieckiego parlamentu, katedrę, Uniwersytet Humboldta i bibliotekę. Udali się także w miejsce, gdzie wznosił się niegdyś mur berliński i na najnowocześniejszy w Europie dworzec kolejowy.
- Podróż do miejsc pamięci - Sachsenhausen, to niezwykła lekcja historii, która wszystkim uczestnikom na długo pozostanie w pamięci. Bo - jak powiedział wielki poeta Cyprian Kamil Norwid: "Przeszłość to dziś - tylko cokolwiek dalej" - powiedział nam Maciej Górski, który wspólnie z Urszulą Majewską i Lidią Tokarską (tłumacz, na co dzień pracuje w ZSZ nr3 w Starachowicach), realizował projekt z ramienia OHP w Starachowicach.
(An)
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)