AAA
Róża Thun za mocnym cięciem opłat roamingowych
Sroda, 08 lutego 2012r. (godz. 10:05)

Za niecałe dwa lata wszystkie ceny roamingu w Europie mogą spaść o ponad połowę. 6 lutego europosłowie komisji ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów przyjęli opinię do raportu ws. roamingu w publicznych sieciach łączności w Unii. Celem nowego rozporządzenia jest zwiększenie konkurencyjności między operatorami. Będzie to kolejny etap zapewniania konsumentom w pełni swobodnego dostępu do usług telefonii komórkowej na terenie całej UE.

Róża Thun podczas głosowania
Róża Thun podczas głosowania
fot. Marek Materek

Od 2005 roku ceny połączeń i smsów spadły już o 60-70%. Teraz, dzięki poprawkom złożonym przez Różę Thun, świętokrzyską europosłankę PO, ceny detaliczne spadną ponad 3-krotnie z 35 eurocentów za minutę połączenia wykonywanego do tylko 11 od 1 lipca 2014 roku. Od 1 lipca tego roku możemy zapłacić tylko 21 eurocentów za minutę połączenia wykonywanego w roamingu.


 
Unia bez barier, o jaką walczę, to również Unia bez roamingu. Przyjęcie przez komisję do spraw rynku wewnętrznego moich poprawek bardzo nas do tego celu przybliża - mowi Róża Thun.
 
Europosłowie zdecydowali także po raz pierwszy ustalić maksymalną cenę detaliczną za przesył danych w roamingu. Będzie to 50 eurocentów za 1 megabajt od 1 lipca tego roku, a od 1 lipca 2014 tylko 20 eurocentów.
 
Za wolność nie powinna być wystawiana faktura. Mamy wolność przemieszczania się. Dlaczego za wolność rozmów i transferu bajtów ma być pobierana dodatkowa, nieuzasadniona opłata? - pyta euro deputowana Róża Thun.
 
Najważniejsze zmiany w nowym rozporządzeniu:
-umożliwienie konsumentom zakupu usługi roamingowej u innego operatora od 1 lipca 2014 - po każdorazowym przekroczeniu granicy klienci będą automatycznie przełączani na usługi wybranego przez nich dostawcy usług roamingu
-otwarcie rynku na nowych operatorów - ułatwienie wchodzenia na rynek usług roamingu operatorom alternatywnym, takim jak wirtualni operatorzy sieci łączności ruchomej
-obniżenie maksymalnych stawek hurtowych i detalicznych za przesył danych, połączenia oraz sms
-operator będzie zobowiązany do informowania konsumentów o kosztach roamingu także poza Unią Europejską (od 1 stycznia 2013)
 
Raport Parlamentu Europejskiego będzie jeszcze głosowany w głównej komisji ds. przemysłu, badań i energii 28 lutego oraz ostatecznie podczas kwietniowego posiedzenia plenarnego w Strasburgu. Następnie, do wejścia w życie rozporządzenia potrzebny będzie kompromis z Radą.

Marek Materek

Dołącz do nas na Facebooku!

PRZECZYTAJ TAKZE:
Star 266 - 10-02-2012 21:39
W międzyczasie pisania listu do Pani R.Thun natknąłem się na rzeczowy tekst WP. Jeśli jesteśmy stosunkowo nizasobnym społeczeństwem to dlaczego operatorzy kart tak bardzo nas łupią ??? Rozwój płatności elektronicznej ma wiele zalet i jest bardzo ważny. Ale jest drogi i traci na tym klient (bo przepłaca) a sprzedawca nic z tego n [...]
Marek Materek - 09-02-2012 08:09
Dziękuję za dobre słowo! Wypowiedziane z Tych ust a raczej napisane Tymi palcami brzmi bardzo miło. Ta praca będzie skuteczna w przyszłości gdy będziemy otrzymywali cenne informacje od obywateli. Takie informacje płynące od internautów a następnie konsultacje z ekspertami spowodowały że Róża Thun wstrzymała się w głosowaniu na [...]
podhalanczyk - 08-02-2012 23:08
Mimo róznicy w niektórych pogladach bezapelacyjnie Pani Europoseł Róża Thun jest skutecznym i pracowity Europosłem(co jest rzadkością ). Życzę dalszych sukcesów aby Unia i Europarlament przstały być ZSRR-bis a stawały się "wspólotą Europejską" zgodną z IDEAMI "Ojców założycieli".
Marek Materek - 08-02-2012 20:24
Dziękuję Budujesz społeczeństwo obywatelskie:)
Star 266 - 08-02-2012 20:22
Dziękuję za e-mail Przygotuję odpowiednie dane i wyślę takiego "maila". Po tym jak protestowalem przed sejmem w sprawie cen paliw wychodzi na to ,że zaczynam udzielać się politycznie :)
Marek Materek - 08-02-2012 20:17
RX wysyłałeś info do Pani Poseł w tej sprawie? kielce@rozathun.pl Proszę o mail z dokładnym opisem.
Star 266 - 08-02-2012 11:11
Z całym szacunkiem,czy P.Róża Thun mogłaby zająć się prowizjami od transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi ? Jest ich coraz więcej i te płatności są bardzo dogodne z wielu względów. Jednak mamy jedne z najwyższych prowizji w Europie.
REKLAMA