AAA
Pielęgniarka roku
Siostra Ania pomoże
Niedziela, 24 czerwca 2012r. (godz. 19:46)

Anna Baradziej, pracująca na oddziale pediatrycznym Szpitala w Starachowicach została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Pielęgniarka Roku 2011", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie. Do finału dostała się także Agnieszka Adamczyk ze Stacji Dializ, ale miała mniej szczęścia.

Anna Baradziej, pracująca na oddziale pediatrycznym Szpitala w Starachowicach została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Pielęgniarka Roku 2011", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie.
Anna Baradziej, pracująca na oddziale pediatrycznym Szpitala w Starachowicach została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Pielęgniarka Roku 2011", zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie.
fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Spotkanie młodych samorządowców

Poprzednia wiadomosc:
ť Rezonans w szpitalu

O tytuł walczyło w tym roku blisko 300 osób z całej Polski. Uczestnicy we własnych oddziałach pisali test z zakresu ogólnej wiedzy zawodowej, zasad etyki, historii zawodu oraz działalności Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, który pozwolił na wyłonienie 20 finalistów. Później musieli przygotować prezentację na temat zasług Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w tworzeniu pielęgniarstwa polskiego. Komisja po wysłuchaniu wszystkich wyłoniła trzech laureatów i postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za dogłębne potraktowanie tematu, bardzo wnikliwą analizę olbrzymiej ilości odnalezionego materiału źródłowego. Jedno z nich dostała Anna Baradziej, pracująca jako pielęgniarka specjalistka na Oddziale Pediatrycznym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Nie zainteresowałaby się konkursem, gdyby nie oddziałowa Dorota Kasprzyk.


- Miałam wątpliwości, bo trudno pogodzić dom, pracę i studia - mówi GAZECIE.

Ma dwóch synów: 10 - letniego Kubę i 12 - letniego Dawida i studiuje w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Godzenie obowiązków domowych z pracą nigdy, jak twierdzi, nie było proste ale możliwe, dzięki wsparciu ze strony rodziny i koleżanek. Kiedy zaczęła studia część obowiązków musiał przejąć mąż i dzieci, mimo że są jeszcze małe. Gdy doszedł konkurs było ich jeszcze więcej, zwłaszcza że wszystko zbiegło się z sesją egzaminacyjną, podczas której taryfy ulgowej nie było. Ale udało się przebrnąć przez pierwsze etapy.

- Oddział kielecki reprezentowałam razem z Agnieszką Adamczyk ze Stacji Dializ - mówi nam pielęgniarka. - Obie uzyskałyśmy tę samą liczbę punktów, co było dość dużym plusem. Mogłyśmy się wspierać, a poza tym było nam raźniej.

Na Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej w Elblągu odbył się trzeci etap konkursu.

Przygotowania wymagały sporo czasu oraz zaangażowania.

- Temat był trudny, ale bardzo interesujący - ocenia pani Anna, a wyróżnienie jest dla niej dużym sukcesem, choć - jak przyznaje - zwycięsko powinny czuć się wszystkie uczestniczki.

- Cieszę się, że poznałam lepiej historię pielęgniarstwa, z której nasze środowisko może być dumne i wyciągać wnioski na przyszłość. Przy okazji konkursu poznałam wiele ciekawych osób, związanych z pielęgniarstwem i wzbogaciłam się także o kolejne doświadczenia w zawodzie.

Bo warto dodać, że zaczynała jako pielęgniarka środowiskowa w Kielcach. Przez pewien czas pracowała także na oddziale zachowawczym szpitala w Czerwonej Górze, a od 2007 roku jest zatrudniona na oddziale pediatrii u nas.

Opieka nad chorym dzieckiem nie jest łatwa. Wymaga od pielęgniarki nie tylko rozległej wiedzy z zakresu pediatrii, czy elementów farmakologii, ale i doskonałej znajomości wszystkich procedur medycznych.

- Wszystkie te czynności muszą być wykonywane z niezwykłą delikatnością oraz wyczuciem, by nie przysparzać małym pacjentom kolejnych cierpień, a ich rodzicom służyć pomocą i wsparciem. Starałam się przy tym podnosić swoje kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, a ostatnio także chirurgicznego - mówi pani Ania.

Obszarem jej zainteresowań stał się "mały pacjent" i jego problemy w chorobach układu oddechowego, a obecnie i żywieniowe, na temat których chce pisać pracę magisterską.

- Pielęgniarstwo polskie się zmienia, a wraz z nim zmienia się pielęgniarka - uważa pani Anna. - Staje się samodzielna i wykształcona na poziomie wyższym niż do tej pory, co przekłada się oczywiście na wyższą jakość świadczeń pielęgniarskich we wszystkich dziedzinach oraz zadowolenie pacjenta, o co nam przecież chodzi. Polskie pielęgniarki mają ogromny potencjał, potrzebują tylko wsparcia, odwagi i wiary we własne możliwości.

***


Z okazji Dnia Diagnosty Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych uhonorowała wyróżniające się laboratoria z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. W gronie pięciu najlepszych z naszego województwa znalazło się także Centralne Laboratorium Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Za wzorową pracę odznaczenie Zasłużony Diagnosta Laboratoryjny otrzymała także kierującą jednostką Anna Maciejewska, czego szczerze gratulujemy!

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA