AAA
Marcinkowskie spotkanie z folklorem
Na ludową nutę
Piatek, 05 pazdziernika 2012r. (godz. 22:44)

Dwanaście zespołów zaprezentowało się podczas I Marcinkowskiego Spotkania z Folklorem, na których świętowano też jubileusz 80-lecia działającego tam Koła Gospodyń Wiejskich. Mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy bawili się znakomicie.

fot. Gazeta Starachowicka

Impreza rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w miejscowej kaplicy, po której artyści i goście przenieśli się na plac za Wiejskim Domem Kultury w Marcinkowie, gdzie czekała na wszystkich rozstawiona już scena. Przybyłych witali: Jolanta Kowalska i Krzysztof Pecelt - instruktor placówki i sprawca tego spotkania. Oficjalnego otwarcia dokonali jednak Marek Pawłowski, członek Zarządu Powiatu oraz Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka, bo oba te samorządy objęły imprezę swym patronatem.


Nim jednak przystąpiono do prezentacji, na scenie pojawili się jubilaci - Koło Gospodyń Wiejskich, choć bardziej trafnie byłoby chyba określić ich mianem zespołu, bo oprócz pań w "Marcinkowianach", działają także panowie. Historię koła przedstawiła wszystkim Urszula Serafin, która od 29 lat mu przewodniczący.

Powstało w 1932 roku i jest jednym z najstarszych w województwie. Jego założycielką była Maria Ćwiklińska, a pierwszą przewodniczącą - Bronisława Grzybowska. Od samego początku, jego członkinie były animatorkami życia we wsi, organizowały pogadanki na temat wychowania dzieci i poprawy warunków życia, różnego rodzaju konkursy i kursy, założyły nawet bibliotekę i teatr animatorski.

W czasie wojny pomagały partyzantom i udzielały schronienia potrzebującym. Inicjowały też wprowadzanie nowoczesnego w tamtym okresie sposobu uprawiania zbóż, tworzyły poletka doświadczalne, a w wolnym czasie organizowały imprezy kulturalne. Włączały się w dzieło budowy drogi, remizy strażackiej i wiejskiego domu kultury. Były też pierwszym kołem w Polsce odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. A założony przez nich zespół śpiewaczy brał udział w przeglądach i festiwalach, gdzie często zwyciężał. Tu także pokazał swoje umiejętności.

Zanim rozpoczęły się jednak występy, goście składali życzenia i gratulacje przewodniczącej Urszuli Serafin. Zaczęło się od włodarzy, była dyrektor banku, sołtys Ewa Madej, radny Andrzej Cioroch i wielu innych, łącznie z koleżankami i kolegami zaprzyjaźnionych kół, a nawet gośćmi, którzy przyjechali tu z województwa. Później rozpoczęły się śpiewy.

Na scenie zaprezentowało się dwanaście zespołów z dwóch powiatów: Marcinkowanie, Grzybowianki z Grzybowej Góry, Wąchocczanki, Trębolanki z Trębowca, "Kumosie" z Gadki, Brodowianki z Brodów, "Zośki" z Rataj, Węglowianki z Węglowa, zespół śpiewaczy KGW Wielka Wieś, "Jarzębina" z Dziurowa, "Echo" z Adamowa, Parszowianie. Każdy miał kwadrans na prezentację. Później była zabawa przy zespole Harry Band, której nie popsuł nawet niewielki deszczyk.

Spotkanie zgodnie z założeniami, miało na celu kultywowanie polskich tradycji ludowych wśród mieszkańców powiatu, promowanie twórczości regionalnej, popularyzację pieśni ludowej, rozwijanie współpracy kulturalnej oraz wymianę doświadczeń artystycznych między zespołami i cele te osiągnęło. Artyści życzyli sobie, aby w takim samym, a nawet większym składzie spotkali się za rok.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA